Το κάστρο των παραμυθιών

LANTZOΪ

RetroWannaBe
Joined
24 Ιουν 2010
Μηνύματα
60
Αντιδράσεις
26
Στο γραφικό ψαροχώρι του Αγρίλη, στη νοτιοδυτική Πελοπόννησο και κοντά στην πόλη των Φιλιατρών στέκεται επιβλητικό «το κάστρο των παραμυθιων».Το κάστρο ολοκληρώθηκε στα μέσα της δεκαετίας του '70,και για 20 χρόνια είχε χιλιάδες επισκέπτες.

Το είχε δει κανείς σας όταν ήταν παιδί;

Υ.Γ.έφτιαξα αυτό το βιντεάκι για να σας θυμήσω τα χρόνια τα παιδικά...http://www.youtube.com/watch?v=v1KN3JK2R50
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LANTZOΪ είπε:
έφτιαξα αυτό το βιντεάκι για να σας θυμήσω τα χρόνια τα παιδικά...http://www.youtube.com/watch?v=v1KN3JK2R50
πολυ ωραιο το βιντεο σου με το "καστρο των παραμυθιων",σε ταξιδευει σε αλλες εποχες!δεν ηξερα καν την υπαρξη του..

λειτουργει σαν μουσειο;
 
Αν δεν βαριέσε διάβασε την ιστορία του,και στο τέλος θα καταλάβεις!Χαίρομαι που σου άρεσε...

"Κάποτε υπήρχε ένας άνθρωπος που είπε μετά από πολλά χρόνια να γυρίσει στον τόπο του,να ζήσει τα λίγα χρόνια που του είχαν απομείνει στην πατρίδα του που τόσο αγαπούσε!Η χαρά του ήταν τόσο μεγάλη που ξανάβλεπε τα μέρη του,που όλη μέρα γυρνούσε με ένα χαμόγελο στα χείλη...Με τον καιρό, άρχιζε και βοηθούσε κόσμο που είχε ανάγκη για βοήθεια,γιατί τόσα χρόνια στα ξένα είχε αποκτήσει μεγάλη περιουσία!

Αυτό το είδαν κάποιοι ως ένα μέσο για να μπορέσουν να του κλέψουν μερικά, και άρχισαν τα δικά τους, μπας και πάρουν μερικά, όπως και πήραν...

Μια μέρα ανακάλυψε όλη την απατεωνιά που παίζονταν...έτσι τους μαζεψε μια μέρα και τους είπε:

-αφου νομίζετε οτι τα υλικά αγαθά είναι ανώτερα απο την ίδια σας την ανθρωπιά,λέω ότι χρήματα έχω να τα κανω υλικά....

και έτσι έκατσε και έχτισε ένα κάστρο πάνω στην άμμο.Αυτό το κάστρο είχε τα πάντα...

διαδρόμους,δωμάτια,καμάρες,πο

λεμίστρες,

κρεμαστές πόρτες... και στον εξωτερικό χώρο είχε αγάλματα κυρίως απο την αρχαία ιστορία.

Αυτή του η κίνηση, έκανε τους χωρικούς τότε να εξαγριωθούν και να αρχίζουν να λένε ότι τα έχασε... μπας και βάλουν χέρι στην μεγάλη περιουσία του χωρίς όμως να τα καταφέρουν!

Τους είχε πει όμως....

-Εγώ βάζω όλη την περιουσία μου πάνω στην άμμο αν πραγματικά την θέλετε, ασχοληθείτε,κάντε την άμμο πέτρα και θα την κερδίσετε!!!"

Χαράλαμπος Φουρναράκης ,ιατρός ....ή Χάρυ Φουρνιέ,ζωγράφος

Σήμερα....

ακόμα βρίσκετε αυτό το κάστρο πάνω στην άμμο...φαίνετε ότι αντέχει!

Οι δήμοι που μαλώνουν μεταξύ τους και προσπαθούν να αποδείξουν ποιός ειναι καλύτερος στην απαναεκμετάλευση του, το έχουν αφήσει στην μοίρα του..!

Τώρα είναι κλειστό και το βλέπεις μόνο απ'έξω.Φέτος ξαναπήγα μετά από 30 χρόνια....αυτή τη φορά φυσικά όχι σαν παιδί, αλλά για την κόρη μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
LANTZOΪ είπε:
Αν δεν βαριέσε διάβασε την ιστορία του,και στο τέλος θα καταλάβεις!Χαίρομαι που σου άρεσε...
"Κάποτε υπήρχε ένας άνθρωπος που είπε μετά από πολλά χρόνια να γυρίσει στον τόπο του,να ζήσει τα λίγα χρόνια που του είχαν απομείνει στην πατρίδα του που τόσο αγαπούσε!Η χαρά του ήταν τόσο μεγάλη που ξανάβλεπε τα μέρη του,που όλη μέρα γυρνούσε με ένα χαμόγελο στα χείλη...Με τον καιρό, άρχιζε και βοηθούσε κόσμο που είχε ανάγκη για βοήθεια,γιατί τόσα χρόνια στα ξένα είχε αποκτήσει μεγάλη περιουσία!

Αυτό το είδαν κάποιοι ως ένα μέσο για να μπορέσουν να του κλέψουν μερικά, και άρχισαν τα δικά τους, μπας και πάρουν μερικά, όπως και πήραν...

Μια μέρα ανακάλυψε όλη την απατεωνιά που παίζονταν...έτσι τους μαζεψε μια μέρα και τους είπε:

-αφου νομίζετε οτι τα υλικά αγαθά είναι ανώτερα απο την ίδια σας την ανθρωπιά,λέω ότι χρήματα έχω να τα κανω υλικά....

και έτσι έκατσε και έχτισε ένα κάστρο πάνω στην άμμο.Αυτό το κάστρο είχε τα πάντα...

διαδρόμους,δωμάτια,καμάρες,πο

λεμίστρες,

κρεμαστές πόρτες... και στον εξωτερικό χώρο είχε αγάλματα κυρίως απο την αρχαία ιστορία.

Αυτή του η κίνηση, έκανε τους χωρικούς τότε να εξαγριωθούν και να αρχίζουν να λένε ότι τα έχασε... μπας και βάλουν χέρι στην μεγάλη περιουσία του χωρίς όμως να τα καταφέρουν!

Τους είχε πει όμως....

-Εγώ βάζω όλη την περιουσία μου πάνω στην άμμο αν πραγματικά την θέλετε, ασχοληθείτε,κάντε την άμμο πέτρα και θα την κερδίσετε!!!"

Χαράλαμπος Φουρναράκης ,ιατρός ....ή Χάρυ Φουρνιέ,ζωγράφος

Σήμερα....

ακόμα βρίσκετε αυτό το κάστρο πάνω στην άμμο...φαίνετε ότι αντέχει!

Οι δήμοι που μαλώνουν μεταξύ τους και προσπαθούν να αποδείξουν ποιός ειναι καλύτερος στην απαναεκμετάλευση του, το έχουν αφήσει στην μοίρα του..!

Τώρα είναι κλειστό και το βλέπεις μόνο απ'έξω.Φέτος ξαναπήγα μετά από 30 χρόνια....αυτή τη φορά φυσικά όχι σαν παιδί, αλλά για την κόρη μου.
ενδιαφερουσα ιστορια και ποσο δικιο ειχε :) σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κοπο να τη γραψεις!
 
Χε χε το θυμάμαι αυτό όταν ήταν μισοτελειωμένο ακόμη, και μάλιστα μπορούσαμε να μπούμε μέσα (δηλαδή θα μπορούσαμε αν δεν υπήρχαν οι ενοχλητικοί μεγάλοι, γονείς κλπ., που δεν μας άφηναν κυρίως από φόβο μην πέσουμε από μπαλκόνια και ταράτσες, αλλά νομίζω έχω μπει μια φορά όταν ήταν γιαπί). Και δίπλα του το άλογο-σπίτι ήταν θαρρώ τσιμεντένιο ακόμη, μόνο το κεφάλι ήταν βαμμένο. Ομολογώ ότι το παράθυρο με τα πατζούρια ανάμεσα στα μπροστινά πόδια μου φαινόταν από τότε πολύ αστείο. Ο Ποσειδώνας και η Αθηνά δεν είχαν ξεκινήσει τότε, και έχω να πάω από εκείνα τα μέρη από το 1972, ίσως και παλιότερα.

Έχω μια απορία από τότε: Μας είχαν πει ότι ο Φουρναράκης είχε φτιάξει και τον "πύργο του Άιφελ" των Φιλιατρών, καθώς και τη μεγάλη υδρόγειο σφαίρα. Αληθεύει ή απλώς του απέδιδαν όλα αυτά τα "αξιοθέατα" της πόλης?

Πάντως υπάρχει και το Φουρναράκειο, δεν τα έκανε όλα τα λεφτά παλάτια παραμυθιών και κιτς αγάλματα.
 
Ο πυργος του αιφελ ηπαρχει στην ζαχαρω αν θυμαμαι καλα

images.jpg

Απο το καστρο εχω παρα πολλες φωτογραφιες σε σλαιτς θα δω πως μπορω να τα ανεβασω.

Εδω εχω μια καρτ ποσταλ που μου ειχε κανει δωρο ο φουρναρακης

15092011422.jpg

15092011423.jpg
 
Δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει πύργος και στη Ζαχάρω, αλλά αν ναι θα είναι πιο καινούριος από αυτόν των Φιλιατρών διότι την εποχή που έμενα στην περιοχή δεν υπήρχε τέτοιο πράμα στη Ζ. Ωστόσο κοίταξα στο Google και απ' ό,τι βλέπω από τα γειτονικά κτήρια, η φωτό που έβαλες είναι του Φιλιατρινού.
 
Εχεις δικιο στα Φιλιατρα ειναι.Μπερδευτικα.
 
Στα φιλιατρά είναι όντως,όπως και πολλά άλλα αγάλματα του,....πχ έχει και μια τεράστια υρδόγειο!

sferafiliatra.jpgπριν την πλατεία...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εχω πλουσιο υλικο απο αυτο το καστρο ξερω οτι πριν λιγα χρονια λειτουργουσε και σαν μουσειο δηλαδη εμπαινες μεσα και εβλεπες πινακες αλλα και εκθεματα του χαρη φουρνιερ. Ειχε τοιχογραφιες με παραμυθια και αλλα τετοια. Μαγικη ειναι η εικονα τη νυχτα που το φωτιζουν. Τα τελευταια χρονια ομως παρακμαζει εχει γινει καταφυγιο μεταναστων και το καστρο αρχιζει και ξεβαφει απο τα εντονα χρωματα που ηταν βαμμενο και σκουριαζει. Αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες που εχω τραβηξει στο καστρο την ωρα του ηλιοβασιλεματος ;)
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Reactions: PT8
Πίσω
Μπλουζα