Το καλοκαίρι τελείωσε...

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.307
Αντιδράσεις
6.239
Με το κλείσιμο των σχολείων τον Ιούνιο, άρχιζαν οι καλοκαιρινές μας διακοπές...Ετοιμασίες και χαρά καθώς θα πηγαίναμε στα χωριά μας. Οι μέρες περνούσαν, έφτανε ο Δεκαπενταύγουστος, επίσης μεγάλη χαρά λόγω της θρησκευτικής εορτής. Όσο ο Αύγουστος πλησίαζε στο τέλος του, ερχόταν μαζί και μια μικρή στενοχώρια για τις καλοκαιρινές διακοπές που τελειώνουν και την επιστροφή στην πόλη για την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Πάντως εγώ ένιωθα κάπως στενάχωρα που θα άφηνα το χωριό, τα ξαδέρφια και τους φίλους μου και θα γύριζα στην πόλη.

Βέβαια όταν επέστρεφα, άρχιζαν οι ετοιμασίες για το σχολείο με την αγορά των απαραίτητων εφοδίων, οπότε σιγά-σιγά έφευγε η λύπη...

Εσάς τι συναισθήματα σας δημιουργούσε το τέλος των καλοκαιρινών διακοπών;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επίκαιρο θεματάκι, ιδίως τώρα που ξεκίνησαν σχολείο τα παιδιά μας...

Κι εμένα παρόμοια ήταν τα συναισθήματα στο τέλος του καλοκαιριού. Τέλος τα μπάνια, τα παιχνίδια, το χωριό, αλλά όμως άρχιζε η νέα σχολική χρονιά, παίρναμε καινούργια πράγματα, ξαναβλέπαμε τους συμμαθητές μας... Έτσι είναι οι εποχές, κάθε μια έχει τα ωραία της. Βέβαια το καλοκαίρι είναι η καλύτερη απ' όλες :D
 
Για μενα ηταν το χειροτερο συναισθημα και η χειροτερη εποχη που μπορουσα να φανταστω :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
BETTY BOOP είπε:
Εσάς τι συναισθήματα σας δημιουργούσε το τέλος των καλοκαιρινών διακοπών;
Ακριβώς όσα περιγράφεις. Πλέον, όντας εργαζόμενος για σχεδόν 20 χρόνια ανελλιπώς, μολις πλησιάζει η 10-12 Σεπτεμβρη αναπολώ τα συναισθήματα που ένιωθα εκείνες τις εποχές, γιατί κατά τα αλλα για μενα, και νομίζω για όλους, είναι μια ακόμη μερα στη δουλειά. Βεβαια το καλύτερο είναι να ξεκινά η άδειά σου στις 10 του Σεπτεμβρη όπως έτυχε με εμένα φετος πρώτη φορά, οπότε μπορώ να πω ότι χάρηκα που τα παιζάκια είναι στο σκολείο και το αλλο παιζάκι(εγώ :baby2: ) είναι ζμπαραλία :D :D. Πολύ ωραίο θρεντακι!
 
Εμενα παντως ουτε με ενοιαζε αμα τελειωνε το καλοκαιρι ουτε ειχα συναισθηματα λυπης κλπ.Εξαλου οι διακοπες δεν τελειωναν για μενα μετα το καλοκαιρι γιατι πολυ απλα σαν αλανι που ημουνα δεν διαβαζα ποτε και απλα οι διακοπες μου δεν ηταν ολοημερες αλλα ξεκινουσαν απο το μεσημερι και μετα :D Το μονο πραγμα που με πειραζε οταν σταματουσε το καλοκαιρι και επρεπε να παω σχολειο ηταν οτι δεν μπορουσα να δουλευω σε διαφορες δουλειες που εκανα το καλοκαιρι και ειχα λεφτα στην τσεπη μου για τα γουστα μου που οι συνομηληκοι μου ουτε στα ονειρα τους εβλεπαν.
 
Πίσω
Μπλουζα