Το κορίτσι μου - My Girl (1991)

BETTY BOOP

MultiDimensional RetroDivinitY
Αντιδράσεις
2.385
Δραματική ταινία παραγωγής 1991 με τους Dan Aykroyd, Jamie Lee Curtis, Anna Chlumsky, Macaulay Culkin και άλλους ηθοποιούς.

Η ιστορία ξεκινά στην Πενσυλβάνια, όπου ζει η 11χρονη Vada Sultenfuss (Anna Chlumsky) μαζί με το χήρο πατέρα της (Dan Aykroyd) και τη γιαγιά της. Είναι πολύ καλή φίλη με τον Thomas Sennet (Macaulay Culkin) αλλά νιώθει παραμελημένη από τον πατέρα της. Μπαίνοντας στην εφηβεία, ανακαλύπτει τον έρωτα. Όμως ο φίλος της αργότερα πεθαίνει από τσίμπημα σφήκας, μετά από μια βόλτα στο δάσος. Η μικρή Vada νιώθει μόνη.

Ακολούθησε και η ταινία Το κορίτσι μου 2/My girl 2, παραγωγής 1994.

nwntas

RetroMasteR
Αντιδράσεις
422
Μια από τις χιλιοπαιγμένες ταινίες που έβαζε το Mega καθ' όλη τη διάρκεια της δεκαετίας του '90. Καμιά φορά τη βάζει και τώρα. Κλασσικά έπαιζε μεσημέρια Κυριακής.

Πολύ καλή ταινία, καλογυρισμένη και με καλό καστ. Περνάει ευχάριστα η ώρα, αν και το ομολογώ, ορισμένες φορές έκλαιγα όταν ήμουν μικρούλης προς το τέλος της ταινίας, όπου ο φίλος της Βάντα πέθαινε. Ήταν η πρώτη ταινία που έβλεπα τον Κάλκιν να παίζει εκτός του Μόνος στο σπίτι, και έπαιζε φανταστικά, όπως και η κοπέλα που έκανε τη Βάντα.

(Μήπως να ανοίξουμε θρεντ με τις ταινίες που έβαζε το Mega κατ' εξακολούθηση τα Σαββατοκύριακα;;; Όπως αυτή, το Μπίνγκο, το Πάμε χιόνι... και άλλες λοιπές.)

serano915

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
39
Την είχε την Μ. Παρασκευή το πρωί. Λίγο πριν πάω στη δουλειά την πέτυχα και είδα λίγο. Ίσως είναι η πρώτη ταινία με την οποία έκλαψα σπαρακτικά στο τέλος. (Εξαιρείται το "H Αλίκη δικτάτωρ". Εκεί έκλαιγα για το σκυλάκι! :p )

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Αντιδράσεις
1.489
Πολύ ωραία και συγκινητική ταινία που την βλέπω άνετα και τώρα.

D@redevil

Retired Admin
Αντιδράσεις
406
Εγώ πάντως κλαίω... Κάθε φορά που τη βλέπω... Όσα χρόνια κι αν περάσουν....

Οπότε, την αποφεύγω... Παρεπιπτόντως, έχει πολλά χρόνια να τη δείξει, αν δεν κάνω λάθος.

Kambia

Retired Admin
Αντιδράσεις
1.121
Ταινία που βλέπεται ευχάριστα. Θυμάμαι την είχα δει στο σινεμά ...και έψαχνα χαρτομάντιλα!

D@redevil είπε:
..... Παρεπιπτόντως, έχει πολλά χρόνια να τη δείξει, αν δεν κάνω λάθος.
Στάνταρ μια φορά το χρόνο θα παιχτεί στην τηλεόραση. Μάλλον δεν την έχεις πετύχει τελευταία :)

spirtoulis

RetroMasteR
Αντιδράσεις
119
Φοβερή ταινία με καταπληκτικό κάστ και πρωτότυπο σενάριο. Ελπίζω να μην το δούμε και αυτό σε καμία νέα σύγχρονη βερσιόν.

BETTY BOOP

Αντιδράσεις
2.385
έχω καταχωρήσει την ταινία στην κατηγορία ''Παιδικές'', πρόκειται για ταινία κωμική-δραματική, θα ήθελα να καταχωρηθεί στην κατηγορία ''Δραματικές ταινίες'', τι λέτε κι εσείς;

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
18.787
Ήταν στενάχωρη στο τέλος, αλλά στην μεγαλύτερη διάρκεια δεν ενθουσιάστηκα, πάρα το καλό καστ...

Kambia

Retired Admin
Αντιδράσεις
1.121
BETTY BOOP είπε:
έχω καταχωρήσει την ταινία στην κατηγορία ''Παιδικές'', πρόκειται για ταινία κωμική-δραματική, θα ήθελα να καταχωρηθεί στην κατηγορία ''Δραματικές ταινίες'', τι λέτε κι εσείς;
Μεταφέρθηκε. Σίγουρα δεν είναι παιδική...

BETTY BOOP

Αντιδράσεις
2.385
Η ταινια θα προβληθει αυτη την Παρασκευη στις14.50 στο mega...

BETTY BOOP

Αντιδράσεις
2.385
trailer ''Το κοριτσι μου 1'' και ''το κοριτσι μου 2''

Μπλουζα