Το μέγεθος μετράει !

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.049
Θυμάμαι μικρός, όταν αγοράζαμε παιχνίδια για κομπιούτερ,

πάντα "ψαρώναμε" με όσα παιχνίδα είχαν μεγάλο μέγεθος !

Την πρώτη φορά με το KARNOV στον Amstrad :

Θυμάμαι τον πωλητή : "Αυτό το παιχνίδι πιάνει ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΔΙΣΚΕΤΑ" !

Είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό !

Μετά στην Amiga :

Το SWORD OF SODAN έπιανε 4 δισκέτες !

Χαλασμός είχε γίνει τότε.

Μετά βγήκε και το PERSONAL NIGHTMARE (6 δισκέτες) και στο τέλος

το DRAGON'S LAIR και ... το χέσαμε το θέμα (πήξαμε στις δισκέτες) !
 
Εχεις δίκιο. Θυμάμαι και εγω τι εντύπωση μου προκαλούσαν τα παιχνίδια του amstrad που έπιαναν μια ολόκληρη δισκέτα πχ Pirates. Πωωωω τι έφτιαξαν οι άνθρωποι σκεφτόμουν. Θυμάμαι επίσης το Space Ace στην Αmiga. Αν δεν κάνω λάθος ήταν 10 δισκέτες. Κλώνος του Dragons Lair νομίζω. Αυτό το βγάλε βάλε ρε παιδί μου...
 
exetlaios είπε:
Μετά βγήκε και το PERSONAL NIGHTMARE (6 δισκέτες)
Μία διόρθωση φίλε μου..Το Personal Nightmare ήταν 3 δισκέτες μήπως το μπέρδεψες με κάποιο άλλο.

Θυμάμαι την Sierra παιδιά.Τα adventure της είχαν πάρα πολλές δισκέτες..Νομίζω πως ήταν η πρώτη εταιρία

που είχε βγάλει τρεις και παραπάνω δισκέτες σε ένα παιχνίδι!
 
exetlaios είπε:
Το SWORD OF SODAN έπιανε 4 δισκέτες !

Χαλασμός είχε γίνει τότε.
Καλά τι να πω με αυτό το παιχνίδι......Αναρωτιόμουν τι σκ@τα έχει μέσα αυτός ο υπολογιστής και βγάζει τόσα πολλά χρώματα και τόσο μεγάλα sprites....
 
akmakas είπε:
Μία διόρθωση φίλε μου..Το Personal Nightmare ήταν 3 δισκέτες μήπως το μπέρδεψες με κάποιο άλλο.
Δεν αποκλείεται !

Σου έχω τυφλή εμπιστοσύνη ! :thumbup:
 
Μια διώρθωση. Έκανα λάθος, το Space Ace ήταν 5 δισκέτες και όχι 10. Θυμάται κανείς το Nemac για την 1200 (doom style); 8 δισκέτες συμπιεσμένο για εγκατάσταση σε σκληρό δίσκο.
 
Δεν ξέρω αν είναι το ρεκόρ για την Amiga, οι Amiga-δες του forum ας μας πουν. Πάντως το Monkey Island 2 ήταν 11 δισκέτες.

Αργότερα από τα τεράστια στο PC ήταν το Phantasmagoria (7 CD!) και το Black Dahlia (νομίζω 8...)
 
Yeap - το Black Dahlia είναι 8 CD.

Το έχω ακόμα στο κουτί του ;)
 
Δεν ξέρω αν είναι το ρεκόρ για την Amiga, οι Amiga-δες του forum ας μας πουν. Πάντως το Monkey Island 2 ήταν 11 δισκέτες
Το Beneath A Steel Sky, ήταν 14 ή 15 νομίζω. :eek: :eek: :biglaugh:
 
Eγω πάντως θυμάμαι ότι στον amstrad η μονάδα μέτρησης ήταν η "πλευρά" και όχι η "δισκέττα". Αν θυμάστε το 3" floppy του 6128 είχε μόνο μία κεφαλή και επειδή οι δισκέττες ήταν διπλής οψης έπρεπε να γυρνας τη δισκέττα σαν κοκορέτσι! :) Λεγαμε λοιπόν χαρακτηριστικά "αυτό είναι τεράστιο,3 πλευρες!!!"
 
Πίσω
Μπλουζα