Το μέλλον του PC Gaming!

D@redevil

Retired Admin
Joined
31 Οκτ 2008
Μηνύματα
8.888
Αντιδράσεις
578
Η κατά Gizmodo άποψη για το πώς πρόκειται να διαμορφωθεί το next generation gaming:

 




I Just Held the Future of PC Gaming in My Hands and Itʼs Called Project Fiona
Project Fiona is a proof-of-concept and a prototype in the most serious way. What you're looking at is version 0.2. (Razer's already finished work on five more iterations of Fiona—they're up to version 0.8 at their labs, and expecting to hit 1.0 by the end of the year.) I can tell when I feel the heat coming out of the vents, as the fan spins up to cool the Intel Core i7 breathing fire inside. Or when the right analog stick feels a little sticky.



But when I run my finger along the edges of the brushed aluminum frame that provides Fiona's remarkably rigid structural integrity, or try to make its skeleton flex and creak, it feels more done, more solid than some other very finished tablets I've used. "And frankly, the final product will look much different," says Razer CEO Min-Liang Tan of Fiona. Which is also why I can't tell you battery life, or how much it'll cost, though Tan is aiming for under $1000 for the Windows 8-powered tablet—meaning it'll have full PC powers, though Razer is adding some software of their own on the gaming side, like the interface for browsing games. (Side note: Do you remember OQO, a little company that built little computers that were both radically ahead and behind their time? Appropriately, a lot of their engineers worked on this.)




It's lighter than you'd think, for a tablet that's at least as thick as three iPad 2s—it'll be thinner, promises Tan—and has a pair of sticks bolted onto it. But I rest my elbows on my knees to play Warhammer 40K: Space Marine. And it feels totally natural. If you've ever used an Xbox 360 or PS3 controller, you know how to use Fiona's controls; Razer software takes care of the mapping PC controls to the buttons.




Do you know what the minimum spec requirements are for Space Marine? A 2GHz dual-core CPU, 2GB RAM, 256MB video card. And it ran beautifully on Fiona's glossy 10.1-inch, 1280x800 display. I held PC gaming in my hands, and I killed a bunch of Orcs and it felt fantastic. It sounds stupid that a 10.1-inch screen could be as immersive as a 24-inch display, but when you're able to bring your game up to your face, and it moves with you and your body, it's a different kind of connection. Speaking of moving! It's got an accelerometer and force feedback and a camera, so Razer's already thinking ways PC games could take advantage of gamers having access to traditional controls, touch and movement simultaneously.




The deepest PC gamers might balk at an analog stick and a handful of buttons truly replicating the PC gaming experience on the go—and I agree an RTS seems pretty hard to squeeze into those controls—but the potential of ubiquitous, for-real PC gaming anywhere, as defined by the games, is pretty incredible to consider even for the most hardened of PC gamers. And even if Fiona is not for them, they should still be thrilled to salty, Cheeto-infused tears that this thing (and the Blade) exists. It pushes the boundaries of what PC gaming is. And Razer might just be the only company willing to reinvigorate PC gaming—the exact kind of PC gaming that gamers love, not Zynga Facebook games—by radically re-inventing it at a hardware level.




So while Project Fiona itself might not literally be the future of PC gaming, I still feel like that's exactly what I just held in my hands.

 


Προβολή συνημμένου 44371Προβολή συνημμένου 44372Προβολή συνημμένου 44373Προβολή συνημμένου 44374Προβολή συνημμένου 44375


 


Πηγή του άρθρου & περισσότερες φωτός:
Gizmodo

 


Πλέον πηγαίνουμε σε άλλη κατηγορία στο gaming. Φορητότητα & ευκρίνεια, απ' ότι φαίνεται είναι και αυτά στην αγορά!



Ας δούμε τη συνέχεια!
:)
[/QUOTE][/QUOTE]
 
δηλαδη αν καταλαβα καλα θα ειναι ενα ισχυρο Tablet που θα μπορει ο χρηστης να παιζει παιχνιδια του pc και οχι απλα παιχνιδακια οπως βλεπουμε στο ios και στο Αndroid.Πιστευω οτι θα πιασει ειδικα σαυτους που ειναι κολημενοι με τα διαδυκτιακα rpg και Fps που προσωπικα και τα δυο τα απεχθανομαι.Με ειναι αδυνατο να παιξω παιχνιδια στο pc με ποντικι και πληκτρολογιο.Μονο mame και adventures παιζω και indie κτλ που παιζονται με Gamepad και ποντικι η με ελαχιστα πληκτρα στο πληκτρολογιο.Οποτε αυτο δεν θα ειναι μεσα στης μελοντικες αγορες μου.
 
Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι τρομερό στο mobile gaming που να με ωθήσει να αγοράσω ένα πανίσχυρο tablet για να παίζω. Απο ότι φαίνεται προς τα εκεί πάει η αγορά όμως.
 
Πολύ ωραία! Ένα πανίσχυρο tablet με χειριστήρια κονσόλας ενσωματωμένα στη συσκευή και ΟΧΙ πάνω στην οθόνη. Μια χαρά. Γιατί όχι;

Το pc gaming με τη μορφή που γνωρίζαμε μέχρι τώρα, κατά τη γνώμη μου, είναι εντελώς πεθαμένο. Ειδικά όταν μια καλή κάρτα γραφικών κοστίζει 350 ευρώ και πάνω, όταν μια κονσόλα δεν περνάει το 200άρι. Πρέπει να αλλάξει και να προχωρήσει στο επόμενο επίπεδο.

Αν το συγκεκριμένο μηχανάκι πιάσει ή όχι, μένει ο καιρός να το δείξει. Σίγουρα τα πράγματα θα αλλάξουν άρδην πάντως.
 
Βρε παιδιά, μια χαζή ερώτηση: Μόνο σε μένα θυμίζει λίγο το Wii tablet-χειριστήριο-πολυμίξερ που είχε παρουσιάσει εδώ ο Βασίλης?

Το στυλ και οι λειτουργίες εκεί με πάνε συνειρμικά.... Με τη μόνη διαφορά ότι δε μεταφέρει σε τηλεόραση το συγκεκριμένο (ακόμα!).
 
Exεις ενα δικειο Μαριανα αλλα ετσι επρεπε να ειναι γιατι η τεχνολογια προχωραει και ο κοσμος γεινεται ολο και πιο απαιτητικος.Μη με πεις ομως οτι δεν γουσταρεις την φαση να καθεσαι να παιζεις super mario και καποιος αλλος να θελει να δει τηλεοραση και με το πατημα ενος κουμπιου το παιχνιδι να μεταφερετε στο Tablet-gamepad του wii U χωρις να χρειαστη να σταματησης το παιχνιδι.Και οπως ακουγεται η Nintendo ετοιμαζη πυρετωδος ενα Nintendo appstore με δεκαδες τιτλους και μιλαμε για σοβαρους τιτλους οχι ανουσια παιχνιδακια οπως ειναι τα περισσοτερα σε ios και android.
 
metalcandyman είπε:
Exεις ενα δικειο Μαριανα αλλα ετσι επρεπε να ειναι γιατι η τεχνολογια προχωραει και ο κοσμος γεινεται ολο και πιο απαιτητικος.Μη με πεις ομως οτι δεν γουσταρεις την φαση να καθεσαι να παιζεις super mario και καποιος αλλος να θελει να δει τηλεοραση και με το πατημα ενος κουμπιου το παιχνιδι να μεταφερετε στο Tablet-gamepad του wii U χωρις να χρειαστη να σταματησης το παιχνιδι.Και οπως ακουγεται η Nintendo ετοιμαζη πυρετωδος ενα Nintendo appstore με δεκαδες τιτλους και μιλαμε για σοβαρους τιτλους οχι ανουσια παιχνιδακια οπως ειναι τα περισσοτερα σε ios και android.
Θα μου άρεσε αυτό που λες, π.χ. να θέλω να μεταφέρω το παιχνίδι μου κάπου αλλού και να μη δεσμεύομαι από την τηλεόραση!

Ωραία θα είναι! :)

Όντως, μπαίνουμε πλέον σε άλλο στάδιο στο gaming και μάλιστα με πολύ γρήγορα βήματα...

Όσο για το appstore, είμαι πολύ περίεργη να δω τι τίτλους θα έχει! :)
 
Φαίνεται πολύ ωραίο όντως, αλλά εγώ πάντως σαν pcάκιας και λόγω της μακρόχρονης συνήθειας (εθισμού?) , αν δεν κρατάω gaming πληκτρολόγιο και ποντίκι στα χέρια μου παίζοντας κάποιο FPS σε τουλάχιστον 22" οθόνη δεν μπορώ... οπότε τουλάχιστον για την ώρα δεν με συγκινεί το κάθε είδους mobile gaming. :)

Τώρα αν αλλάξουν σε λίγο τα πάντα και έρθουν τα πάνω κάτω βλέπουμε...
 
Fotis_kfor είπε:
Φαίνεται πολύ ωραίο όντως, αλλά εγώ πάντως σαν pcάκιας και λόγω της μακρόχρονης συνήθειας (εθισμού?) , αν δεν κρατάω gaming πληκτρολόγιο και ποντίκι στα χέρια μου παίζοντας κάποιο FPS σε τουλάχιστον 22" οθόνη δεν μπορώ... οπότε τουλάχιστον για την ώρα δεν με συγκινεί το κάθε είδους mobile gaming. :)
Αστα ρε Φωτη, κοντευουμε να γινουμε μειονοτητα εμεις που μας αρεσει αυτο το στυλ. Σε λιγο καιρο θα ειναι retro να θες να παιξεις με ποντικι και πληκτρολογιο!
 
Η μονη λογικη χρηση εννος πληκτρολογιου για ''Gaming'' ειναι αυτη keyboard.jpg :diablotin:
 
LOL!! Βασιλη που το βρηκες αυτο ... ελιωσα χαχαχα!!
 
Lol! :D Βασίλη, κρύβε λόγια! Το βλέπω να το βάζει για υπογραφή ο Maddog (δίπλα στο ρητό του Jarvis! :p )

Τώρα, για το tablet, δε μπορώ να σας πω γνώμη όσον αφορά τα FPS - έχω σοβαρό πρόβλημα να παίξω τέτοια παιχνίδια!....

Γενικά πάντως τα platforms, adventures, action μέχρι και τα ποδοσφαιράκια παίζουν όμορφα π.χ. στο iPad που έχω εγκατεστημένα κάποια παιχνίδια (περίπου 6 σελίδες apps μόνο! :p ).

Με την προσθήκη των χειριστηρίων, το πράγμα γίνεται ακόμα καλύτερο! :)

Είμαι ακόμα στη φάση που ψάχνω ένα wiimote για να δω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σα χειριστήριο, οπότε για μένα πρώτο έρχεται το θέμα του χειρισμού και μετά όλα τ' άλλα.

Γενικά δεν υπήρξα φαν των πληκτρολογίων, οπότε ειλικρινά δε θα μου λείψουν αν εξελιχθεί έτσι το gaming.
 
Fotis_kfor είπε:
LOL !!!
Και το ποντίκι που είναι??? :diablotin: :diablotin:
Πονηρουλης !!! ;)

D@redevil είπε:
Είμαι ακόμα στη φάση που ψάχνω ένα wiimote για να δω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω σα χειριστήριο, οπότε για μένα πρώτο έρχεται το θέμα του χειρισμού και μετά όλα τ' άλλα.
Λογικα μπορεις εχω δει στο youtube videos με wiimotes και ps3 controllers να δουλευουν με androids ,laptops , ipad και iphones.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά υπήρξα υπέρμαχος (μανιώδης μάλιστα) του pc gaming. Δεν μπορούσα να διανοηθώ gaming χωρίς πληκτρολόγιο και ποντίκι. Μέχρι που αποφάσισα να χρησιμοποιώ τους υπολογιστές σαν υπολογιστές και τις κονσόλες σαν gaming machines. Αν και γύρισα 80% στα apple, πάλι φθηνότερα μου έρχεται, μια και δεν με ενδιαφέρει πια η συνεχής (και ανούσια) αναβάθμιση κάθε λίγο και λιγάκι.

Αν συνηθίσεις στο pad, δεν έχει νόημα κανένα ποντίκι - πληκτρολόγιο. On-line δεν παίζω ποτέ (live gold έχω σε κάρτα και βαριέμαι να τη περάσω.... ) ούτε συνηθίζω να κοπανιέμαι με 13χρονα αμερικανάκια μετρώντας ποιος έχει τα περισσότερα head shots.

Τα FPS εν έτη 2012 είναι στη πλειοψηφία τους ανούσιες αντιγραφές που δίνουν βαρύτητα αποκλειστικά στο on-line κοπάνημα.
 
metalcandyman είπε:
Η μονη λογικη χρηση εννος πληκτρολογιου για ''Gaming'' ειναι αυτη Προβολή συνημμένου 44410 :diablotin:

D@redevil είπε:
Lol! :D Βασίλη, κρύβε λόγια! Το βλέπω να το βάζει για υπογραφή ο Maddog (δίπλα στο ρητό του Jarvis! :p )
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ!

Εγώ ήμουνα Σπεκτρουμάκιας εδώ και 30 χρόνια και έχω λιώσει 3 μεμβράνες πληκτρολογίου τουλάχιστον στον δικό μου. Όπως καταλαβαίνεις, τέτοιο χούι δεν ξεπερνιέται εύκολα. Ακόμα και σήμερα, παίζω πολύ συχνότερα με πληκτρολόγιο παρά με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Keyboard FTW!!!11

Ταμπλέτες, ποντίκια, touch screens και δεν συμμαζεύεται. Αυτά τα πράματα είναι του διαβόλου. :diablotin:
 
metalcandyman είπε:
τα διαδυκτιακα rpg και Fps που προσωπικα και τα δυο τα απεχθανομαι
Σε νιώθω φίλε μου!

Όσο για τις προβλέψεις, καλύτερα να αφήσουμε το μέλλον στην υσηχία του γιατί σχεδόν ποτέ δεν πέφτουμε μέσα.
 
Το μέλλον να το αφήσουμε στην ησυχία του, σαφώς. Σαφέστατα, όμως, το pc gaming ΔΕΝ έχει κανένα μέλλον!
 
Ajax87 είπε:
Λογικα μπορεις εχω δει στο youtube videos με wiimotes και ps3 controllers να δουλευουν με androids ,laptops , ipad και iphones.
Ναι, το ξέρω! Ο απώτερος στόχος είναι να φτιάξω ένα iCade εν κατακλείδει, οπότε μόλις βρω λίγο χρόνο (αλήθεια, θα έκανα τεμενάδες για μια μέρα με 36 ώρες!), θα ασχοληθώ εκτενώς.

metalcandyman είπε:
Προσωπικά υπήρξα υπέρμαχος (μανιώδης μάλιστα) του pc gaming. Δεν μπορούσα να διανοηθώ gaming χωρίς πληκτρολόγιο και ποντίκι. Μέχρι που αποφάσισα να χρησιμοποιώ τους υπολογιστές σαν υπολογιστές και τις κονσόλες σαν gaming machines. Αν και γύρισα 80% στα apple, πάλι φθηνότερα μου έρχεται, μια και δεν με ενδιαφέρει πια η συνεχής (και ανούσια) αναβάθμιση κάθε λίγο και λιγάκι.
Αν συνηθίσεις στο pad, δεν έχει νόημα κανένα ποντίκι - πληκτρολόγιο. On-line δεν παίζω ποτέ (live gold έχω σε κάρτα και βαριέμαι να τη περάσω.... ) ούτε συνηθίζω να κοπανιέμαι με 13χρονα αμερικανάκια μετρώντας ποιος έχει τα περισσότερα head shots.

Τα FPS εν έτη 2012 είναι στη πλειοψηφία τους ανούσιες αντιγραφές που δίνουν βαρύτητα αποκλειστικά στο on-line κοπάνημα.
Προσωπικά, επίσης υπήρξα (και είμαι ακόμα) φαν του pc gaming, ειδικά στην εποχή που μεσολάβησε μεταξύ SNES & PS2 (ήταν ένα μεγάλο διάστημα & δεν υπήρχε περίπτωση να μείνω χωρίς gaming), αλλά μπορώ να πω ότι πλέον απολαμβάνω το gaming και σε ios. Στις αρχές του ios περισσότερο βασανιζόμουν (λόγω χειρισμού) ή βαριόμουν (λόγω game story), παρά απολάμβανα.

Όσο για τα FPS, δε μπορώ να εκφέρω γνώμη, γιατί έχω παίξει ελάχιστα και δε γνωρίζω. Στα άμαθά μου μάτια όμως, κι εμένα όλα ίδια μου μοιάζουν.

Maddog είπε:
ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ!Εγώ ήμουνα Σπεκτρουμάκιας εδώ και 30 χρόνια και έχω λιώσει 3 μεμβράνες πληκτρολογίου τουλάχιστον στον δικό μου. Όπως καταλαβαίνεις, τέτοιο χούι δεν ξεπερνιέται εύκολα. Ακόμα και σήμερα, παίζω πολύ συχνότερα με πληκτρολόγιο παρά με οποιονδήποτε άλλο τρόπο. Keyboard FTW!!!11

Ταμπλέτες, ποντίκια, touch screens και δεν συμμαζεύεται. Αυτά τα πράματα είναι του διαβόλου. :diablotin:
Του διαβόλου ή όχι, αν δώσει και ξανασυναντηθούμε, θα έχω το iPad μαζί μου, να παίξεις Monkey Island! Να με πεις μετά αν είναι του διαβόλου - είχα παίξει το 1ο M.I., όταν βγήκε για ios, σ' ένα βράδυ! Κόλαση! :diablotin:

pooky(1) είπε:
Το μέλλον να το αφήσουμε στην ησυχία του, σαφώς. Σαφέστατα, όμως, το pc gaming ΔΕΝ έχει κανένα μέλλον!
Αγαπητέ εν Mac αδερφέ, έχεις δίκιο: το pc gaming δεν έχει μέλλον. Το mac gaming έχει! :cool:

Πέρα από την πλάκα, μπορεί να έχει, αλλά σίγουρα όχι με την τωρινή του μορφή! Και όταν ολοκληρωθεί η μετάβαση, μπορεί πλέον να μη μιλάμε καν για pc gaming στο τέλος...

Τέλος πάντων, κουβέντα να γίνεται! :)
 
Πίσω
Μπλουζα