Το μυστικό ημερολόγιο του Άντριαν Μόουλ (Τhe secret diary of Adrian Mole aged 13¾)

kostzeas

RetroN00b
Joined
21 Φεβ 2010
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
1
Το μυστικό ημερολόγιο του Άντριαν Μόουλ (Τhe secret diary of Adrian Mole aged 13¾, 1985-87), ET1


Πρεμιέρα: Σάββατο 22/7/1989


Σας χαιρετώ όλους μιας και ειμαι καινούργιος στο site!!!! Έχετε κάνει απίστευτη δουλειά. Μήπως ξέρει κανείς σας τον τίτλο από μια νεανική αγγλική σειρά τέλη του 80 αρχές 90 στην ερτ με έναν έφηβο που έβαψε το δωμάτιο του μαύρο και μετρούσε το πέος του με χάρακα. Δεν μπορώ να θυμηθώ τίτλο... :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
"Το μυστικό ημερολόγιο του Άντριαν Μόουλ" εννοείς; Που ήταν ερωτευμένος με μια κοπελιά ονόματι Πανδώρα;
 
Ο mtav έχει δίκιο

Η σειρά είναι όντως αυτή!

Το μυστικό ημερολόγιο του Άντριαν Μόουλ (Τhe secret diary of Adrian Mole aged 13¾) 1985-1987 , ET-1

 


Πρεμιέρα:22 Ιουλίου 1989



Τελευταίο επεισόδιο:02 Σεπτεμβρίου 1989



Ώρα προβολής:20.30


adrian_mole.jpg


Βασισμένο στο ομώνυμο βιβλίο της Σου Τάουσεντ η σειρά εξιστορεί τη ζωή ενός προβληματισμένου εφήβου.Η μητέρα του το έσκασε με τον γείτονα τους, έβγαλε δυό σπυράκια την πρώτη μέρα του σχολείου, το μόριο του δεν λέει να μεγαλώσει και το κορίτσι που αγαπάει τα φτιάχνει με τον καλύτερο του φίλο.

Τι άλλο μπορεί να του συμβεί;

Πολύ καλή σειρά με ιδιότυπο χιούμορ. Έχει γίνει και θεατρικό έργο.

Η ΕΤ-1 έδειξε μόνο τον πρώτο κύκλο 6 επεισοδίων.

Η σειρά έκανε συνολικά δύο κύκλους 12 επεισοδίων.

Η συγγραφέας συνέχισε την σειρά βιβλίων και η ιστορία φτάνει μέχρι που ο ήρωας έχει γίνει 39 ετών και 1/4.

Περισσότερα για τα βιβλία εδώ

Η σκηνή που θυμάται ο kostzeas είναι στο 4' 30" του παρακάτω βίντεο.

Αν δείτε τους τίτλους αρχής σίγουρα κάποιοι θα θυμηθείτε τη σειρά!

http://www.youtube.com/watch?v=nODYpuo5u4M
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολλά θένκς σε όλους μέχρι τώρα, για την ανακάλυψη της σειράς... Την έβλεπα, αλλά την είχα ξεχάσει. Στο γιουτούμπιο φαίνεται να έχει κάμποσα επεισόδια.
 
Εχω διαβάσει το βιβλίο δεν ηξερα πως υπάρχει και σειρά. Καλό ειναι αλλά πολύ άτυχος ο Αντριαν Μόουλ! Φτωχεια και μιζερια στην γκριζα Βορεια Αγγλια αλλά και χιουμορ και τρυφερότητα. Υπάρχει και συνέχεια δεν ξέρω αν η σειρά ασχολειται μονο με το πρώτο βιβλίο. Πώς ειναι η σειρά; Αξιζει να την ψάξω;
 
Τί απίστευτη σειρά με καταπληκτικό βρετανικό χιούμορ!...Είχε μάλιστα κοντέψει να μου δημιουργήσει και ψυχολογικό πρόβλημα διότι όταν παιζόταν το 89 ήμουν και εγώ 14 ετών και ερωτευμένος με μια κοπελίτσα στο σχολείο που δε μου έδινε σημασία. Έτσι ο κολλητός μου, μου είχε κολλήσει το παρατσούκλι "Άντριαν Μόουλ"! Δεν ήξερα ότι δεν είχαν προβληθεί όλα τα επεισόδια στην ελληνική τηλεόραση, θα κοιτάξω να βρω στο youtube και το 2ο κύκλο!
 
The secret diary of Adrian Mole

Άνοιξα το τόπικ με τον αγγλικό τίτλο της εν λόγω νεανικής σειράς, καθόσον δεν θυμάμαι τον τίτλο του μεταφρασμένο στα Ελληνικά ....

Η σειρά αυτή μάς ερχόταν από το BBC και προβλήθηκε στην Κρατική Τηλεόραση περί τα τέλη των 80ς υποτιτλισμένη [τη θυμάμαι ως μαθητής 2ας ή 3ης Λυκείου] !!! Και πριν την έναρξή της συνέβαινε ό,τι και σε άλλες αγγλικές σειρές [π.χ. Μπένι Χιλ, Πράκτωρ Μπριγκς κλπ] : Βλέπαμε την εικόνα με το παλιό αγγλικό κτίριο να καθρεφτίζεται στα νερά, μάλλον του Τάμεση, και στη μέση τη λέξη "THAMES" !!! Δηλαδή το .... "ταξίδι" άρχιζε πριν, ακόμη, αρχίσει το επεισόδιο της σειράς ....

Η ιστορία της εν λόγω σειράς είχε ως εξής : πρωταγωνιστούσε ένας 15χρονος, με γυαλάκια, αρκούντως σπασικλάκι, εσωστρεφής, που του άρεσε πολύ το διάβασμα !!! Αυτός είχε κι έναν κρυφό έρωτα : τη συμμαθήτριά του Pandora [κι επειδή θυμόμουν αυτό το "ελληνικής καταγωγής" όνομα (το μόνο στοιχείο του σήριαλ που είχε συγκρατήσει η μνήμη μου), μπόρεσα να συλλέξω από το ίντερνετ στοιχεία για την εν λόγω σειρά !!! ] !!! Σε κάποιο επεισόδιο θυμάμαι τον πρωταγωνιστή να στεναχωριέται βλέποντας την Pandora να κάνει δεσμό με έναν άλλο συμμαθητή του [τον θυμάμαι να μονολιγεί : Oh, Pandora, why ???] !!! Δεν γνωρίζω, όμως, αν στο τέλος κατάφερε να κατακτήσει την Πανδώρα ή αν ο έρωτάς του έμεινε ανεκπλήρωτος .... Νομίζω, όμως, ότι από τη μεταξύ τους κουβέντα κατέληξαν και οι δύο στην κοινή απόφαση στο ότι "είναι καλύτερα να παραμείνουν δυο καλοί φίλοι" [κάποιος που θυμάται καλύτερα ίσως μας διαφωτίσει] ....

Το άλλο στοιχείο που θυμάμαι είναι ότι οι γονείς του Adrian δεν τα πηγαίναν καλά, επρόκειτο να πάρουν διαζύγιο !!! Σε κάποια σκηνή είπε ο πατέρας του Adrian στον γιο του : "ξέρεις Άντριαν, εγώ και η μητέρα σου δεν τα πάμε καλά, ίσως χωρίσουμε" και ο Άντριαν απάντησε : "δικό σας θέμα, εγώ θέλω να μην στερηθώ το χαρτζιλίκι μου" !!! Ε, μετά από αυτήν την απάντηση ... κατάλαβα ότι ο Αντριάν "δεν με αφορά περισσότερο" [φυσικά, δεν αποκλείεται να τον αδίκησα] ... Και ... πάνω που είχα αρχίσει να βρίσκω "κοινά σημεία" μαζί του, καθόσον κι εγώ στο σχολείο ήμουν κάπως έτσι : εσωστρεφής, με γυαλάκια, σπασικλάκι, κρυφά ερωτευμένος με συμμαθήτριά μου κλπ ... με τη διαφορά, όμως, ότι δεν ήμουν τόσο "φλεγματικός" και τόσο "μόνο τον εαυτούλη μου", όπως, πιθανόν, να ήταν ένα συνομήλικό μου εγγλεζόπουλο ...

Έτσι ... εκτός από ένα - δυο επεισόδια δεν παρακολούθησα τη σειρά μέχρι τέλους !!! Όμως, από αυτά τα λίγα που θυμάμαι επρόκειτο για μια αξιοπρεπέστατη νεανική σειρά !!! Επίσης, μού είχε κολλήσει λίγο και το τραγουδάκι της έναρξης, στο οποίο, υποτίθεται, ο Αντριάν διηγείται την ιστορία του, την οικογενειακή του κατάσταση κλπ [τους στίχους τους βλέπαμε υποτιτλισμένους κατά την έναρξη της σειράς] !!! Ιδίως μού έχει μείνει ο στίχος απ' το ρεφρέν : Ad me ??? I failed in love with Pandora ...

Πω πωωω ... μόλις τώρα ανακάλυψα ότι για τη σειρά αυτή έχει ήδη ανοιχτεί τόπικ !!! Οπότε ... οι admins ας πράξουν τα δέοντα [δηλαδή επικόλληση του κειμένου μου στο ήδη ανοιχθέν τόπικ ... ] ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία σειρά! Την παρακολουθούσα ανελλειπώς.

Και βέβαια τρελλό κόλλημα με την Pandora... :flower:
 
Την έβλεπα και εγώ τη σειρά αν και η αλήθεια είναι ότι δεν θυμάμαι και πολλά. Αυτή είναι με το αεροπλανάκι που κολλάει στη μύτη του πρωταγωνιστή και που κάπου αναφέρεται και ο πόλεμος των Φώκλαντ;
 
Rinus Cesar είπε:
Δεν γνωρίζω, όμως, αν στο τέλος κατάφερε να κατακτήσει την Πανδώρα ή αν ο έρωτάς του έμεινε ανεκπλήρωτος .... Νομίζω, όμως, ότι από τη μεταξύ τους κουβέντα κατέληξαν και οι δύο στην κοινή απόφαση στο ότι "είναι καλύτερα να παραμείνουν δυο καλοί φίλοι"
Φίλε Rinus είμαι στην ...ευχάριστη θέση να σε ενημερώσω οτι ναι κάποια στιγμή κατάφερε να τα φτιάξει με την Πανδώρα!!! :hurrah:
 
κι αν θυμάμαι το τραγουδάκι στους τίτλους αρχής το έλεγε ο Ian Dury...απ' τις εξαιρετικές σειρές πράγματι
 
εξαιρετικά τα βιβλία τα έχω όλα στα αγγλικά και απορώ με την ελληνική μετάφραση γιατί είναι τόσο βρετανικά που πολύ δύσκολα μεταφράζονται. ας πούμε ο φίλος του Άντριαν λέει κάποια στιγμή "η πουτίγκα ήταν φάβα" αλλά στα αγγλικά λέει "the toad in the hole was all bloody hole and no toad".αυτό πως διάολο να το μεταφράσεις;μια δική μου προσπάθεια θα ήταν:"το ψαρονέφρι ήταν μάλλον νεφρό ψαριού και όχι κρέας". άσε τις στιγμές από την βρεταννική ιστορία των '80ς έχει, με βασιλικούς γάμους γεννήσεις πριγκίπων πόλεμο των Φώκλαντ κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα