Το πάρτυ - The Party (1968)

Juanita

Retro PaTRi@RcH
Joined
23 Οκτ 2007
Μηνύματα
4.263
Αντιδράσεις
336
Μπλέικ Εντουαρτς, τέλη '60 - αρχές '70

 


Ανεπανάληπτο γέλιο με τον Πήτερ Σέλλερς να κάνει ένα πάρτυ άνω κάτω



αλλά στο τέλος να κερδίζει τη γυναίκα των ονείρων του...


 

 


1η σκηνή: ανατινάζει το σκηνικό στην ταινία που συμμετέχει ως κομπάρσος



ενώ λίγο πριν, και ενώ τον έχουν πυροβολήσει ίσα με 10 φορές εξακολουθεί



να παίζει το εμβατήριο στη σάλπιγγα.
:p

 


Κάπου στο 2ο μέρος: Στην προσπάθειά του να βρεί μέρος να κατουρήσει



καταστρέφει όλο το υδραυλικό σύστημα της οικίας...


 


Χαρακτηριστικό ντύσιμο '70, μαλλί, φούστα μπότα αλά Princess >
:D
 
Απ: Το πάρτυ!

Επίσης χαρακτηριστική η ατάκα: "Birdy num num" που ακούγεται σε όλο το σπίτι από το μικρόφωνο που έχει ανοίξει! ;D ;D ;D

 


Τρελό γέλιο με τον υποτειθέμενο σταρ "partner"!


 


Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς;


 


Τον ελέφαντα που τον έβαλαν για πλύσιμο στο τέλος μέσα στο σαλόνι;


 


Το τραγούδι της Μισέλ όπου ο Χαρούντι έχει αρχίσει ήδη να κατουριέται;


 


Το δείπνο που μετατρέπεται σε φιάσκο, οι περούκες που φεύγουν και το μεθυσμένο γκαρσόνι;


 


Πρόκειται για ένα αριστούργημα με τον εξαίρετο Πήτερ Σέλλερς. Παραμένει κλασσικό και νομίζω πως όσες φορές και να το δει κανείς γελάει πάντα με την καρδιά του στα περισσότερα σημεία. ;D
 
Απ: Το πάρτυ!

Μια από τις πιο αγαπημένες μου ταινίες ! Μιλάμε για τρομερό γέλιο ! :D
 
Hachiko είπε:
Επίσης χαρακτηριστική η ατάκα: "Birdy num num" που ακούγεται σε όλο το σπίτι από το μικρόφωνο που έχει ανοίξει! ;D ;D ;D
Τρελό γέλιο με τον υποτειθέμενο σταρ "partner"!

Τι να πρωτοθυμηθεί κανείς;

Τον ελέφαντα που τον έβαλαν για πλύσιμο στο τέλος μέσα στο σαλόνι;

Το τραγούδι της Μισέλ όπου ο Χαρούντι έχει αρχίσει ήδη να κατουριέται;

Το δείπνο που μετατρέπεται σε φιάσκο, οι περούκες που φεύγουν και το μεθυσμένο γκαρσόνι;

Πρόκειται για ένα αριστούργημα με τον εξαίρετο Πήτερ Σέλλερς. Παραμένει κλασσικό και νομίζω πως όσες φορές και να το δει κανείς γελάει πάντα με την καρδιά του στα περισσότερα σημεία. ;D
Στο δείπνο, υπάρχει μια επαναλαμβανόμενη σκηνή που από τη δεύτερη φορά και μετά, που ξέρεις τι θα ακολουθήσει, γελάς προτού ολοκληρωθεί το επεισόδιο:

Κάθε φορά που ο μεθυσμένος σερβιτόρος (νομίζω ότι δεν είναι ηθοποιός αλλά μίμος) κάνει κάτι λάθος (και αυτό συμβαίνει διαρκώς), το επόμενο πλάνο είναι ο Πίτερ Σέλερς να τρώει αμέριμνος, ενώ στο βάθος της εικόνας ο σεφ, θυμωμένος, προσπαθεί να πνίξει τον σερβιτόρο.
 
Κορυφαία ταινία!!! χαχαχα...ακόμα την σκέφτομαι και γελάω! Θυμάται κανείς όταν σερβίρουν τα ''πουλάκια''στο τραπέζι, τί γίνεται με μία εύσωμη κυρία με ανοιχτό ντεκολτέ??? εκεί που πέφτει το πουλάκι ανάμεσα στα στήθη της??? τρομερό γέλιο λέμε!!!!
 
Μια από τις καλύτερες ταινίες του Peter Sellers.....για να μην πώ Η καλύτερη !!!!
 
ΜΙλαμε για μια απο τις καλυτερες κωμωδιες! Τι γελιο εχω ριξει με αυτην την ταινια δεν λεγεται! Τι να πρωτοθυμηθεις ... το οτι προσπαθωντας να μεγαλωσει τον ασημαντο ρολο του ανατιναξε ενα το σκηνικο σε ενα γυρισμα που δεν μπορουσε να επαναληφθει? Το σκηνικο με το κυνηγι του παπουτσιου? Τον σερβιτορο? Τον ελεφαντα? Χαμος στο ισιωμα με τον Σελλερς στα καλυτερα του. ΔΕΙΤΕ ΤΟ!!
 
The Party- Peter Sellers

30kuk41.jpg
30kuk41.jpg

Δε νομίζω οτι θα υπάρξει ποτέ ηθοποιός που να μπορέσει να βγάλει τόσο γέλιο όσο ο Peter Sellers....Για όσους δεν έχουν δει την ταινία το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!! (οκ η ταινία είναι του 1968 αλλά πιστεύω πως αξίζει να αναφερθεί!!)

Περιμένω τα σχόλιά σας για όσους την έχουν δει ;)

(προσωπικά την έχω δει 22 φορές!!!!) :p

wthfll.jpg
wthfll.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από τις καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών, πραγματικά! Μάλιστα νομίζω ότι αρκετές από τις σκηνές, πλέον αποτελούν "μανιέρες" για τις σύγχρονες κωμωδίες, που απλά αντιγράφουν! :)

Ο Peter Sellers είναι μεγάλη μορφή, ταλέντο απίστευτο! Με κανέναν άλλο αυτή η ταινία δεν θα ήταν η ίδια! Κρίμα που "έφυγε" σχετικά νωρίς ο συγκεκριμένος ηθοποιός και δε μας χάρισε κ άλλες υπέροχες ερμηνείες!
 
sunset89 είπε:
Από τις καλύτερες κωμωδίες όλων των εποχών, πραγματικά! Μάλιστα νομίζω ότι αρκετές από τις σκηνές, πλέον αποτελούν "μανιέρες" για τις σύγχρονες κωμωδίες, που απλά αντιγράφουν! :) Ο Peter Sellers είναι μεγάλη μορφή, ταλέντο απίστευτο! Με κανέναν άλλο αυτή η ταινία δεν θα ήταν η ίδια! Κρίμα που "έφυγε" σχετικά νωρίς ο συγκεκριμένος ηθοποιός και δε μας χάρισε κ άλλες υπέροχες ερμηνείες!
Εχεις απόλυτο δίκιο και ευτυχώς που μας άφησε και τον Ροζ Πάνθηρα και τις ταινίες του για να γελάμε ακόμα.....Η συγκεκριμένη ταινία όσες φορές και να την βλέπω γελάω με τα πάντα!!! Απο το χαζό βλέμμα του, μέχρι τις απίστευτες γκάφες που έκανε.... Απλά ήταν ΑΣΤΕΡΙ!!!!
 
Την βλεπω καθε χρονο στα θερινα σινεμα.

Ο Σελερς στα καλυτερα του, ευφανταστα γανγκς χωρις φλυαριες και μια γλυκυτατη Claudine Longet δενουν το γλυκο.
 
Εχει δικιο ο Wally.Ο Sellers στα καλυτερα του.Απιστευτη κωμωδια και ενας ακομα πιο απιστευτος Sellers!!
 
εκπληκτική ταινία! την έχω δει αμέτρητες φορές και πάντα γελάω όπως όταν την πρωτοείδα

[edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου αυτό το Birdie num num θα μου μείνει αξέχαστο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :animlaugh: :animlaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειναι και δικαιως μια απο τις καλυτερες κωμωδιες ολων των εποχων
και ενα μεγαλο μερος της επιτυχιας ωφειλεται στο πητερ σελερς
 
Η σκηνή με την τρομπέτα στην αρχή ( όπου προσπαθεί να μεγαλώσει τον ρόλο του) , είναι από τις αγαπημένες μου....
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα