Το πεντάλεπτο του Ζάχου Χατζηφωτίου

ενα βιντεακι απο αυτην την εκπομπη του 1981http://www.youtube.com/watch?v=YCxKA8EnZ0U&context=C41284f2ADvjVQa1PpcFPq ENq5xutZi8dxPr_73tOXD5k7CD1zwFY=
 
Ήταν χαρακτηριστική η φράση με την οποία τελείωνε : "Αυτά είχα να σας πω για σήμερα, γεια σας !" Η εκπομπή του δε μου άρεσε στον καιρό της, αφού παιζόταν σε κάποια στιγμή που δε μου κόλλαγε με τίποτα, νομίζω μεταξύ ειδήσεων και ελληνικής ταινίας, ή κάτι τέτοιο. Καταλαβαίνετε, να βαριέσαι (ως παιδί) τις ειδήσεις, να περιμένεις την ταινία όταν τελειώσουν, και στη μέση να σου σκάει ο Ζάχος ! Με τα χρόνια τον εκτίμησα, αφότου διάβασα κάποια βιβλία του και τον ψιλο-γνώρισα, όταν πήγαινα σε μια οδοντίατρο στην πολυκατοικία που έμενε τότε, στα σίδερα Χαλανδρίου.

Θεωρώ ότι εμπνευσμένο από αυτό το πεντάλεπτο είναι και το επεισόδιο από το "Εκείνες κι εγώ", με το Γιάννη Μπέζο (...κι ύστερα τόσα αυτοκίνητα ! Τι τα θέλουμε τόσα αυτοκίνητα !), αυτό που περιέχει και το περίφημο τραγούδι "Στις παράγκες, στις παράγκες, πίσω απ' την Αγια-Σωτήρα..."
 
O κ. Ζαχος ειναι τεραστια μορφη!

Ιδιο στυλ τοσα χρονια. Τεραστια γυαλια, ριγε πουκαμισα με μονοχρωμους γιακαδες και παντα μεσα στη τσαντιλα και τα νευρα. :)

Ο τελευταιος Ελλην "μπον βιβερ".

Θα ηθελα πολυ να του παιρναμε μια συνεντευξη αλλα συνηθως ειναι εκνευρισμενος και θα μας εστελνε στον αγυριστο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Οποιος δεν εχει διαβασει τα βιβλια του, να το κανει αμεσα. Ειναι ξεκαρδιστικα!

Να ναι καλα ο ανθρωπος
 
Wally είπε:
Ο τελευταιος Ελλην "μπον βιβερ".

Θα ηθελα πολυ να του παιρναμε μια συνεντευξη αλλα συνηθως ειναι εκνευρισμενος και θα μας εστελνε στον αγυριστο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Tώρα μην βάζεις ιδέες απ το πουθενά αν και μια κουβέντα μαζί του θα είχε τρομερό ενδιαφέρον και άμα τον πετύχεις σε καλή στιγμή είναι ασταμάτητος.

Αθάνατος Ζάχος!!!!!!!
 
panp είπε:
Θεωρώ ότι εμπνευσμένο από αυτό το πεντάλεπτο είναι και το επεισόδιο από το "Εκείνες κι εγώ", με το Γιάννη Μπέζο (...κι ύστερα τόσα αυτοκίνητα ! Τι τα θέλουμε τόσα αυτοκίνητα !),
" Πνιγόμαστε από τα αυτοκίνητα, παντού αυτοκίνητα, στους δρόμους στα πεζοδρόμια, στα πάρκα. Για αυτό βγες και φώναξε...βγες είπα...βγες μην έρθω κει..." :D :D
 
Wally είπε:
Θα ηθελα πολυ να του παιρναμε μια συνεντευξη αλλα συνηθως ειναι εκνευρισμενος και θα μας εστελνε στον αγυριστο ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

tsalk είπε:
Tώρα μην βάζεις ιδέες απ το πουθενά αν και μια κουβέντα μαζί του θα είχε τρομερό ενδιαφέρον και άμα τον πετύχεις σε καλή στιγμή είναι ασταμάτητος.
Oύτε στον αγύριστο μας έστειλε, και τον πέτυχα και σε καλή στιγμή!!!!!!!

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?29648-%C1%F0%EF%EA%EB%E5%E9%F3%F4%E9%EA%DE-%F3%F5%ED%DD%ED%F4%E5%F5%EE%E7-%F4%EF%F5-%C6%C1%D7%CF%D5-%D7%C1%D4%C6%C7%D6%D9%D4%C9%CF%D5-%F3%F4%EF-RetroManiaX

Εκπομπή για την ΕΛΠΑ


Η Εκπομπή είχε προβληθεί στις 25 Ιανουαρίου του 1980 (δηλαδή 35 χρόνια και κάτι μέρες πριν)
 
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, το μουσικό θέμα είναι "Το τραγούδι του Μακήθ" από την "Όπερα της πεντάρας",του Μπέρτολντ Μπρεχτ.
 
Πίσω
Μπλουζα