Το ψώνιο (1983)

imperium

RetroAdept
Joined
11 Σεπ 2010
Μηνύματα
846
Αντιδράσεις
128
Το ψώνιο (1983)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Το_ψώνιο

 


Σκηνοθεσία:
Όμηρος Ευστρατιάδης


Σενάριο:
Λάκης Μιχαηλίδης


Μουσική:
Γιώργος Κριμιζάκης

Διάρκεια: 84 λεπτά

Υπόθεση

Ο Σωτήρης Χαρίτος είναι ένας πολύ καλός μηχανικός αυτοκινήτων, που όμως επιθυμεί να γίνει ηθοποιός. Οι φίλοι του μάλιστα, που γνωρίζουν το όνειρο του, τον αποκαλούν "ψώνιο". Τρέχει παντού κάνοντας τον κομπάρσο, ώσπου κάποια στιγμή, ύστερα από μια παταγώδη αποτυχία, πιάνει την καλή παίζοντας στην τηλεόραση το βλάκα με..τεράστια επιτυχία.

Πρωταγωνιστούν: Σωτήρης Τζεβελέκος, Σωτήρης Μουστάκας, Σόφη Ζαννίνου, Σεραφίνα Περρή, Πάνος Κορκότας,Νόνη Γλυκού, Μάρκος Λεζές, Μάκης Δεμίρης, Μαίρη Εγριπέογλου, Λευτέρης Χαιρέτης, Λευτέρης Γυφτόπουλος,Κώστας Μπακάλης, Θόδωρος Παπαδόπουλος, Θάνος Μαρτίνος, Ζωή Βουδούρη, Ζαννίνο, Έφη Πίκουλα, Ευδοξία Πετζάκη, Γιώργος Σταμάτης, Βέτα Μπετίνη, Απόστολος Γκαραβέλας, Αντώνης Τρικαμήνας, Άγγελος Γραμμένος, Ahmet Neder

Προβολή συνημμένου 41416

http://www.youtube.com/watch?v=63PhFwuR0jY

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μιλάμε για μία κατά την γνώμη μου καταπληκτική ταινία!!! Αυτός ο Μουστάκας ήταν ταλεντάρα με όλη την ουσία της λέξεως!!!!! Αγαπημένη!!!
 
Για τον Σωτήρη Μουστάκα έχουν εξαντληθεί τα επίθετα...

Ακόμα δεν το έχω συνειδητοποιήσει οτι δεν βρίσκεται κοντά μας...

Όσον αφορά την ταινία, είναι πολύ καλή, με τον Μουστάκα να δίνει ρεσιτάλ για άλλη μια φορά!

Αγαπημένη μου ατάκα, στο χορό της Ζαννίνου, να λέει στον υπουργό: "Υπουργέ, κόψε πουτ@νιές!"!!!!!
 
Λοιπον, γεια σας και απο μενα.Την ταινια την έχω δει απειρες φορες και την ξαναβλεπω ανετα αλλες τοσες.Εχω μαθει ολους τους διαλογους απ εξω.Ειδικα η Ζανίνου ειναι φοβερή.Οι ατακες που λεει ο μουστακας ειναι καταπληκτικες και απο οτι θυμαμαι εχει και μερικες με πολιτικο περιεχομενο αλλα λιγες.
 
Εννοειται απο τις καλυτερες! Ειδικα το διαφημιστικο με το κουβαδεξ μολις το ειδα πρωτη φορα πρεπει να γελαγα ασταματητα για 10 λεπτα!!!

Ενας ακομα λογος που κανει τη ταινια ξεχωριστη ειναι το οτι εχει σκηνες στο καφενειο των τεχνικων στη στοα χολιγουντ στην Ακαδημιας οπου τοτε εκει γινοταν χαμος και τα γραφεια εσφιζαν απο κοσμο και δουλειες!!
 
Κλασικη. Δειχνει και την αλλη πλευρα των ηθοποιων. Των μεροκαματιαρηδων.

Απο τα "μπουλουκια" που επαιζαν σε καφενεια, μεχρι στο καφενειο-στεκι των

καλλιτεχων, που παρακαλαγαν για εναν ρολο σαν κομπαρσοι. Τον σκληρο κοσμο της βιομηχανιας του θεαματος, μεσα απο τον Γυφτοπουλο.

"Τα 'φερνεις' κυριε; Σε θελουμε.Δεν 'φερνεις'; Δικο σου προβλημα"...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι οντως και εγω οταν την ειδα πρωτη φορα την ταινια επαθα πλακα με την σκληροτητα του Γυφτοπουλου.Και ειδικα μ αυτην την φραση.Αλλα τελικα καταλαβα οτι ετσι ειναι στη showbiz.Πολυ σκληρα τα πραγματα.Βεβαια την καλυτερη απαντηση την δινει ο μουστακας στην ταινια οταν γινεται καλα η φωνη του.

Του λεει κατι που δεν θυμαμαι τωρα και μετα ο μουστακας του λεει οτι αυτος δεν κινδυνευει να τον κακοχαρακτηρισουν σαν ανθρωπο γιατι αυτος δεν ειναι ανθρωπος, ειναι κ......... Δεν μπορω να το πω αλλα μ αρεσει γιατι ο αλλος μενει παγωτο.Πολυ το ευχαριστηθηκα!!!!!!
 
Ταινια οπου λεει τα πραγματα με το ονομα τους.Απο τις πολυ καλες και καλοδουλεμενες κωμωδιες.Ο κινηματογραφικος Μουστακας ηταν ανεπαναληπτος!(Βεβαια ως φανατικος βιντεακιας το ιδιο λεω και για τις βιντεοταινιες του)Επισης στα συν ειναι και το πολυ δυνατο καστ.Ποιος λεει οτι στα 80ς δεν ειχαμε καλο κινηματογραφο;;;
 
Deathshadow είπε:
Ταινια οπου λεει τα πραγματα με το ονομα τους.Απο τις πολυ καλες και καλοδουλεμενες κωμωδιες.Ο κινηματογραφικος Μουστακας ηταν ανεπαναληπτος!(Βεβαια ως φανατικος βιντεακιας το ιδιο λεω και για τις βιντεοταινιες του)Επισης στα συν ειναι και το πολυ δυνατο καστ.Ποιος λεει οτι στα 80ς δεν ειχαμε καλο κινηματογραφο;;;
Ο Mουστάκας γενικά πιστεύω ότι έχει αδικηθεί από τους ρόλους που έχει παίξει. Αυτό ισχύει ακόμα και για τις ταινίες των '60s.

Τώρα, σχετικά με τον κινηματογράφο στα 80s, ειναι μεγάλη κουβέντα. Καλός σε σχέση με τι? Καλός ποσοτικά? Τέλος πάντων για να μη βγώ πολύ off topic, σταματάω εδώ. Πάντως έχει πλάκα ο Μουστάκας στη συγκεκριμένη.
 
Σιγουρα ειναι μεγαλη συζητηση αλλα πιστευω πως τι θεωρει καθενας καλο η κακο κινηματογραφο ειναι τεραστια κουβεντα.Στα 80ς οντως εβγαιναν ταινιες με το τσουβαλι μιλαω φυσικα για τις βιντεοταινιες δεν ειναι ψεμα αυτο αλλα για να τα λεμε και ολα και δεκαετια 60 υπηρχαν παρα πολλες ταινιες της πρεσσας.Σορρυ για το οφ τοπικ.
 
Και μόνο για τη διαφήμιση του Κουβαδέξ αξίζει να δει κάποιος την ταινία.
 
Πλάκα έχει όταν εμφανίζεται στην κηδεία, φορώντας τα ρούχα του θεάτρου και τον περνάνε για νεκροθάφτη...
 
114.jpg
114.jpg
 
Καλησπερα στην ομαδα .Μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες .Να κανω μια ερωτηση σχετικα με το σπιτι στην οδο Θετιδος 5 εχουν γραφτει τοσα πολλα το εχει βρει καποιος υπαρχει φωτο αν ναι θα θελα να το επισκεφτω σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων 
 
Καλησπερα στην ομαδα .Μια απο τις αγαπημενες μου ταινιες .Να κανω μια ερωτηση σχετικα με το σπιτι στην οδο Θετιδος 5 εχουν γραφτει τοσα πολλα το εχει βρει καποιος υπαρχει φωτο αν ναι θα θελα να το επισκεφτω σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων 
Για δες εδώ τί έχουν γράψει τα παιδιά 
 
Εμένα πάντως μ' αρέσει αρκετά η συγκεκριμένη ταινία και οι αγαπημένες μου σκηνές είναι αυτή όπου χορεύει το Burn Rubber On Me με την (εξίσου) αείμνηστη πλέον Βέτα Μπετίνη, και, εννοείται, η "διαφήμιση" του Κουβαδέξ, όπου προφέρει το όνομα του προϊόντος (δηλ. του κοινότατου κουβά) με ψευτο-γαλλική προφορά.
 
Κλασικη. Δειχνει και την αλλη πλευρα των ηθοποιων. Των μεροκαματιαρηδων.

Απο τα "μπουλουκια" που επαιζαν σε καφενεια, μεχρι στο καφενειο-στεκι των

καλλιτεχων, που παρακαλαγαν για εναν ρολο σαν κομπαρσοι. Τον σκληρο κοσμο της βιομηχανιας του θεαματος, μεσα απο τον Γυφτοπουλο.

"Τα 'φερνεις' κυριε; Σε θελουμε.Δεν 'φερνεις'; Δικο σου προβλημα"...


ειναι γεγονος αυτο ,ετσι ειναι και ηταν δυστυχως
 
η ταινια απο το καναλι του σκηνοθετη ομηρου ευστρατιαδη
 
Πίσω
Μπλουζα