Το Lab του Pokemon640.

Pokemon640

RetroN00b
Joined
18 Οκτ 2015
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Καλός βρήκα τη παρέα σας, είπα να ανοίξω ένα thread για να postάρω επιτέλους το παιχνιδο-Lab μου.

Με λένε Ανδρέα (φίλος του Jumaru17 από το Γυμνάσιο).

Για αρχή, επειδή δεν έχω φωτογραφική μηχανή και το samsung κάηκε (περιμένω Lenovo k3 note). Θα postάρω εικόνες από κινητό φίλου μου.

Για αρχή θα σας δείξω τον projectorα μου, είναι ένας.. guess what.. όχι LCD, όχι DLP, όχι DLA, όχι LCoS, όχι SXRD.. αλλά.. CRT !

Γιατί CRT;

Πάντα είχα μια τρέλα με τις CRT οθόνες, η πρώτη μου ήταν μια 15άρα CRT, μετά 2x Eizo T965 (21'), και όταν καήκανε (μετά από 11 χιλ ώρες), έκανα την αμαρτία να πάρω LCD μια Eizo HD2442W. Για κείμενα και επεξεργασία μεγάλων σχεδίων (photoshop, gimp, inkspace) είναι καλή και ξεκούραστη η Eizo LCD στην πολύωρη χρήση. Όμως δεν έχει την κίνηση της CRT οθόνης με το μηδενικό lag, και το Lag το καταλαβαίνω αμέσως στις οθόνες (και ας ήταν S-PVA panel).

Σε μια CRT το υπέρ της δεν είναι μόνο η κίνηση, είναι και το customization που έχει.

Convergence adjustments (top/btm/corners/center), RGB (Low), RGB (high), Linearity

Contrast (ποσότητα ηλεκτρονίων), Brightness (ταχύτητα ηλεκτρονίων), G2 adjustments (για όσους ψάχνουν ποιο βαθιά το θέμα ^_^ /emoticons/happy@2x.png 2x" width="20" height="20" /> ), Focus adjust

Και αρκετά άλλα που μαρέσει να ψάχνω πάνω σε μια CRT. Με ένα καλό καλιμπράρισμα πετυχαίνεις καλύτερη απόδοση χρωμάτων από οποιαδήποτε LCD/LED οθόνη της αγοράς ειδικά αν μιλάμε για video editing και το άπειρο contrast που προσφέρει.

Όταν λοιπόν έφτασε η ώρα να μοντάρω τον CRT προβολέα μου, μετά από ένα καλό διάβασμα στο installation manual, είχα τη χαρά να ρυθμίσω όλες τις παραπάνω ρυθμίσεις που ανέφερα. Συν να κεντράρω τους CRTs και τον κάθε ένα φακό ξεχωριστά ώστε να έχω το σωστό αποτέλεσμα. Η αίσθηση να ρυθμίσεις ένα θηρίο από το 0 και να πετύχεις εικόνα καλύτερη από το Cinema = αξία ανεκτίμητη.

Ιδού ο γιός μου Barco Cine 7

Είναι λίγο μεγαλούτσικος, 15 χρονών, με λάμπες φρέσκες (1900 ώρες περίπου), έχει άλλες 9000 ώρες εύκολα.

Προβολή συνημμένου 144133Προβολή συνημμένου 144132

Στη πλάτη του (1ος όροφος), οι κονσόλες μου, 2x N64 (ένα RGB made in france, και ένα USA), κάτω του, ένα wii (wii u σύντομα) και ένα Gamecube. Στο βάθος ένα πόκεμον !

Προβολή συνημμένου 144134Προβολή συνημμένου 144135

Στον 2ο όροφο βλέπουμε ηλεκτρικά καλώδια και καλώδια ηχείων. Είμαι υπο σκέψη να βάλω active ηχεία για να γλυτώσω τη κουλούρα.

Προβολή συνημμένου 144136

Στο προθάλαμο, ενισχυτής, κάρτα ήχου Focusrite saffire pro 24 dsp για το 5.1 και τέλος, τα PCια.

Προβολή συνημμένου 144137Προβολή συνημμένου 144138

Έχω και μια κόρη (2ο Cine 7 :cool: ) not for sale, δουλεύει αλλά την έχω "καβάντζα", στο κουτί της, όπως επίσης σπέαρ CRT λάμπες (RGB) και focus block.

Προβολή συνημμένου 144139Προβολή συνημμένου 144140Προβολή συνημμένου 144143Προβολή συνημμένου 144144

Μια Dell P1100, την έχω ανοίξει για να αλλάξω το G2 στο firmware της, η Sony είχε κάνει σε αρκετά firmware από PC οθόνες της να καίει τη λάμπα από υπέρταση. Με αποτέλεσμα να υπάρχει υψηλή φωτεινότητα. Με ένα RS232 σε TTL και το κατάλληλο software ρίχνεις τη τάση του G2 σε νορμάλ επίπεδα και έχεις μια οθόνη για τα επόμενα 10 και βάλε χρόνια :D

Προβολή συνημμένου 144145Προβολή συνημμένου 144146

μια photo από ένα μικρό κομμάτι συλλογής που έχω με κουτιά.

Προβολή συνημμένου 144141

και ένα από τα ηχεία στο home theater

Προβολή συνημμένου 144142

αναμένω και ένα XRGB mini για να έχω φούλ ανάλυση στο N64, ώστε να ευχαριστιέμαι εικόνα στον Barco μου ;)

Πως σας φάνηκε το mini tour στο Lab μου ;

Θα ανεβάσω περισσότερα σύντομα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μόλις διάβασα το όνομα σου, νόμιζα ότι η Crimsonmoonlight έχει ανοίξει κάποιο θέμα με Pokemon!! Χαχα!!

Περιμένω να σου δώσει και συγχαρητήρια για το λουτρινο pokemon στο βάθος.. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nice.. έχεις κάνει μόνος την RGB μετατροπή στο Γαλλικό Ν64 ή το αγόρασες μονταρισμένο?

Cool πάντως.. ψαγμένη κίνηση :cool:
 
Το g2 adjustment μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει?
 
theoritikos είπε:
Το g2 adjustment μπορείς να εξηγήσεις τι ακριβώς κάνει?
Είναι η τάση που δίνεις στη λυχνία (tube). Αν δίνεις παραπάνω volt από το default του κατασκευαστή αχρηστεύεις τη λάμπα (=χαλάς την οθόνη). Λάμπες δεν βρίσκεις με τίποτα, και που βρήκα 3 μαζί για 100Ευρώ τυχερός ήμουν. Από αμερική το κάθε χρώμα έχει 1.200$ + shipping. Ίσως πάρω μια πράσινη ακόμη, που βρήκα σε καλή τιμή αλλά του χρόνου αυτό.
 
Ωραίο εργαστήρι! Αυτό το nintendo 64 με τον Pikachu το ζήλεψα!


Καλώς όρισες! :flower: Pokefan κι εσύ απ' ότι βλέπω! :beer:

 


Την σειρά για το GBA βλέπω την έχεις τιμήσει! Αν ασχολείσαι ακόμα και με το competitive training σε προκαλώ σε μονομαχία μέσω Wi-fi (XY/ORAS) ή στο Pokemon Showdown!
:ave2
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Crimson Moonlight είπε:
Ωραίο εργαστήρι! Αυτό το nintendo 64 με τον Pikachu το ζήλεψα!
Καλώς όρισες! :flower: Pokefan κι εσύ απ' ότι βλέπω! :beer:

 


Την σειρά για το GBA βλέπω την έχεις τιμήσει! Αν ασχολείσαι ακόμα και με το competitive training σε προκαλώ σε μονομαχία μέσω Wi-fi (XY/ORAS) ή στο Pokemon Showdown!
:ave2
Δεν ασχολούμαι με competitive αλλά θα ήθελα να μάθω. Αλλά όπως και νάχει, Challenge accepted :D Έχω μέχρι ORAS στο new 3Ds, αν παίζεις και pokemon rumble θα ήθελα μια βοήθεια γιατί έχω κολλήσει σε μερικά levels και δεν μπορώ να τα περάσω.
 
Pokemon640 είπε:
Δεν ασχολούμαι με competitive αλλά θα ήθελα να μάθω. Αλλά όπως και νάχει, Challenge accepted
tinysmile_fatgrin_t2.png

Έχω μέχρι ORAS στο new 3Ds, αν παίζεις και pokemon rumble θα ήθελα μια βοήθεια γιατί έχω κολλήσει σε μερικά levels και δεν μπορώ να τα περάσω.
 


Το Pokemon Rumble το έπαιξα λίγο αλλά το βαρέθηκα γρήγορα, οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.



Ένα pokemon μπορείς εύκολα πλέον να το εκπαιδεύσεις εκμεταλευόμενος όλες του τις δυνατότητες σχετικά εύκολα. Στις ORAS υπάρχει το super training στην pokenav όπου μπορείς να ανεβασεις τα στατιστικά που θέλεις πχ. ένα Charizard με την επίθεση και την ταχύτητα στο τέρμα. Θα το καταλάβεις πιό εύκολα στο
battle simulator του Pokemon Showdown. Γενικά στο Smogon υπάρχουν πολλά αρθρα για να σε βοηθήσουν να φτιάξεις καλές ομάδες.


Να κανονίσουμε μια από αυτές τις μέρες ν' ανταλλάξουμε friend codes στα παιχνίδια!
:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tο κάνατε το θέμα... POKEMON!! Χαχαχα!! :p
 
viking4a είπε:
Μόλις διάβασα το όνομα σου, νόμιζα ότι η Crimsonmoonlight έχει ανοίξει κάποιο θέμα με Pokemon!! Χαχα!!
Άμα σου πω ότι το ίδιο έπαθα και εγώ βλέποντας το όνομα του thread :p . Ωραίος ο Pokemon :thumbup:
 
borellus είπε:
Nice.. έχεις κάνει μόνος την RGB μετατροπή στο Γαλλικό Ν64 ή το αγόρασες μονταρισμένο?Cool πάντως.. ψαγμένη κίνηση :cool:
Το αγόρασα μονταρισμένο, λόγω δουλειάς δεν έχω πολύ προσωπικό χρόνο να ασχοληθώ με mods.btw για να αλλάξω focus board στον Cine 7 το καλοκαίρι (δεν εστίαζε λόγω βλάβης), φώναξα τεχνικό από την Barco μη κάνω καμια στραβή :p

πάντως rgb n64 + XRGB mini μαζί με Avermedia Gamecapture HD το αποτέλεσμα στο προβολέα θα είναι spectacular :hurrah:

παραθέτω μερικά screenshots με το pokemon edition N64, συνδεδεμένο με composite πάνω σε μια Avermedia M113. Από κάρτα γραφικών τότε είχα μια Geforce GT 640, τώρα μια R7 240.

Παρόλο που με composite βύσμα δεν περιμένεις προκοπή, η Avermedia κάνει καλό scaling.

Μέγεθος οθόνης = 115 ίντσες

καλοσήρθατε στο Pokemon Stadium !

20150910_234333s.jpg

οι photos είναι από κινητό (για το θόρυβο στις εικόνες), από κοντά καμία σχέση.

20150910_232335s.jpg

20150910_232927s.jpg

20150910_232931s.jpg

20150910_234115s.jpg

20150910_234119s.jpg
 
Tα πρώτα τρισδιάστατα pokemon!

 


:wub:Kabuto:wub: Tί γλυκό που μοιάζει εδώ!
 
Έφτασε το adaptor για να επαναπρογραμματίσω την οθόνη :cool:

a3frzn.jpg
Μετά από πολύ προσπάθεια και δοκιμές σε Win98 και XP, κατάφερα να σετάρω την eprom όπως ήθελα :d@redevil

Νάνε καλά το DAS της SONY που όλο έκανε νούμερα. (programming kit για trinitron CRT οθόνες)

Θα ανέβαζα μια photo αλλά το ράφι που κρατάει την οθόνη πάει να σπάσει από το βάρος, θα ανεβάσω μόλις αναβαθμίσω και το Bios του τοίχου. Ευχαριστώ :D

Υ.Γ. Ένας γνήσιος καμμένος αρχαιομανιακός :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα