Το Solomon's Key στην Amiga (επιτέλους)

Nemo

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
4.694
Αντιδράσεις
1.411
Wanted Team help Solomon's Key from Atari ST is done. Find it here.

Info from SolomonsKey.readme

Use joystick with two buttons or keyboard.

Almost every key can be changed in 'SET CONTROLS' menu.

Default keys:

Cursor Left - left

Cursor Right - right

Cursor Up - jump

Cursor Down - crouch

A - spell

S - fireball

P - pause (other key to unpause)

F10 - back to OS (this key cannot be changed)

Keys configuration will be stored in sk.cfg. Highscore is saved too.

Both files are written during exit to OS.

This version contains 24 levels, counted with one hidden level.

Requirments:

- Amiga with free 1.0 MB CHIP.

Is possible to run game with 0.5 MB CHIP and 0.5 other mem

but sound fx will be disabled.

Note: Game can be a bit slower on 68000.
Η σχετικη ανακοινωση στο English Amiga Board .

Σελιδα Wanted Team

Ενα (μεγαλο ???) απωθημενο των amigaδων ,το Solomon's Key, ερχεται στην μεγαλη 16bitη κυρια μεσω του ασπονδου 16bitου Atari ST απο την Wantend Team
 
Dino Atariman πηρες επιτελους την εκδικηση σου.Η amiga προσκυνησε τον Atari ST και υποταγμενη δεχθηκε το solomons key μεσω του ST :diablotin:
 
Πολύ καλά νέα !! :thumbup:

Το Solomon's Key ήταν απο τα αγαπημένα μου games στον Amstrad.

Δεν είχα παίξει ποτέ την ST έκδοση, αλλά τώρα που portαρίστηκε είναι μία καλή ευκαιρία, μιά και θα απολαύσω καλύτερα graphics !! (o ήχος *πιθανόν* να είναι παρόμοιος με τoυ Amstrad - πράγμα που δεν με χαλάει καθόλου !!) :)

Θα σκάσω αν δεν ξαναγκρινιάξω για το πόσο πολύ θέλω να δω και port του Sundog !! :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπέροχα φίλτατε Captain, με έφτιαξες !! Eνα remake θα ήταν ό,τι πρέπει. :thumbup:

(Επειδή όμως είμαι "άπληστος", το θέλω και portαρισμένο για να παίζω στην Amiga μου !! :D )
 
billy είπε:
Πολύ καλά νέα !! :thumbup: Το Solomon's Key ήταν απο τα αγαπημένα μου games στον Amstrad.

Δεν είχα παίξει ποτέ την ST έκδοση, αλλά τώρα που portαρίστηκε είναι μία καλή ευκαιρία, μιά και θα απολαύσω καλύτερα graphics !! (o ήχος *πιθανόν* να είναι παρόμοιος με τoυ Amstrad - πράγμα που δεν με χαλάει καθόλου !!) :)

Θα σκάσω αν δεν ξαναγκρινιάξω για το πόσο πολύ θέλω να δω και port του Sundog !! :p




View Poll Results: What game would you like to be ported from the Atari ST?
Karateka
bar2-l.gif
bar2.gif
bar2-r.gif
clear.gif
614.63%
Starquake
bar3-l.gif
bar3.gif
bar3-r.gif
clear.gif
717.07%
Super Stario Land
bar4-l.gif
bar4.gif
bar4-r.gif
clear.gif
37.32%
Arctic Moves
bar5-l.gif
bar5.gif
bar5-r.gif
clear.gif
24.88%
Entombed
bar6-l.gif
bar6.gif
bar6-r.gif
clear.gif
24.88%
Potsworth
bar1-l.gif
bar1.gif
bar1-r.gif
clear.gif
12.44%
Walls of Illusion
bar2-l.gif
bar2.gif
bar2-r.gif
clear.gif
12.44%
Alient Thing
bar3-l.gif
bar3.gif
bar3-r.gif
clear.gif
12.44%
Mata-hari
bar4-l.gif
bar4.gif
bar4-r.gif
clear.gif
24.88%
Lode Runner
bar5-l.gif
bar5.gif
bar5-r.gif
clear.gif
24.88%
International Karate
bar6-l.gif
bar6.gif
bar6-r.gif
clear.gif
2356.10%
Enduro Racer
bar1-l.gif
bar1.gif
bar1-r.gif
clear.gif
37.32%
He-man
bar2-l.gif
bar2.gif
bar2-r.gif
clear.gif
49.76%
Oids
bar3-l.gif
bar3.gif
bar3-r.gif
clear.gif
1024.39%
Sundog: Frozen Legacy
bar4-l.gif
bar4.gif
bar4-r.gif
clear.gif
:sealed:512.20%
http://eab.abime.net/showthread.php?t=67425

παντως καποια σχετικη συζητηση εχει γινει εδω ....

Aντι να ξανα -γκρινιαζεις μηπως ξανα-κανεις ~ 25αρια register στο EAB ωστε (εντωμεταξυ εχεις ψηφισει και ω του θαυματος εχεις "ξεχασει" τα στοιχεια εισοδου ) για αρχη ????

Και για να contraρω στην γκρινια ,γιατι να μην γινει port του Sundog στον C64 απο την αρχικη εκδοση Aplle II,απ'οπου προηλθε η εκδοση για τον ST
 
Nemo είπε:
 


Aντι να ξανα -γκρινιαζεις μηπως ξανα-κανεις ~ 25αρια register στο EAB ωστε (εντωμεταξυ εχεις ψηφισει και ω του θαυματος εχεις "ξεχασει" τα στοιχεια εισοδου ) για αρχη ????
 


Εγώ είμαι τίμιος άνθρωπος, δεν κάνω διπλοεγγραφές και τέτοια βρώμικα κόλπα... :p (επίσης είμαι και τεμπέλης. :p Εχω γραφτεί τόσα χρόνια στο ΕΑΒ, και ούτε ένα post δεν έχω κάνει. Ούτε και έχω ψηφίσει ακόμα, μιά και μόλις σήμερα έμαθα ότι έχουν poll - απο το οποίο μάλιστα έχουν αφήσει έξω αρκετά γνωστά 8-bit games. Tέλος πάντων, θα κοιτάξω να ψηφίσω με την πρώτη ευκαιρία).

 




Nemo είπε:
Και για να contraρω στην γκρινια ,γιατι να μην γινει port του Sundog στον C64 απο την αρχικη εκδοση Aplle II,απ'οπου προηλθε η εκδοση για τον ST
 


Ο καθένας θέλει τα δικά του. :D


Εγώ ως Amiga user το θέλω στο μηχάνημά μου, και εσύ ως χρήστης C64 το θέλεις στο δικό σου.


Βtw, η έκδοση για Apple, είναι μεν εκείνη που πρωτοέπαιξα (σχετική αναφορά προ εξαετίας http://retromaniax.gr/showthread.ph...F1%E9%EF%F2-1988&p=17623&viewfull=1#post17623εδώ), αλλά την ST version την είχα ανέκαθεν άχτι λόγω του Special Review στο Pixel. ;) Περιττό φυσικά να αναφέρω πως πριν αρκετά πλέον χρόνια που είχα πρωτοασχοληθεί με ST emulation, το Sundog ήταν μέσα στα πρώτα games που αναζήτησα. :)
 
πράγματι τα exclusives του st είναι απωθημένο των amiga users και κυρίως αυτών που πέρασαν στην αμίγκα από τα 8μπιτα!

Το enduro racer για παράδειγμα ή το metrocross ή το matahari ήταν απιχνίδια που τα θέλαμε στην αμίγκα με γραφικά 16μπιτων φυσικά!

Τώρα θα μου πείτε ότι και πάλι θα υστερεί αφού θα έχουμε την st version! Από καθόλου όμως...

Σας δίνω ένα βίντεο για το τι θα δούμε

 
metalcandyman είπε:
Dino Atariman πηρες επιτελους την εκδικηση σου.Η amiga προσκυνησε τον Atari ST και υποταγμενη δεχθηκε το solomons key μεσω του ST :diablotin:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Δικός μου είσαι 'συ! :D
 
spyros_s είπε:
πράγματι τα exclusives του st είναι απωθημένο των amiga users και κυρίως αυτών που πέρασαν στην αμίγκα από τα 8μπιτα!Το enduro racer για παράδειγμα ή το metrocross ή το matahari ήταν απιχνίδια που τα θέλαμε στην αμίγκα με γραφικά 16μπιτων φυσικά!

Τώρα θα μου πείτε ότι και πάλι θα υστερεί αφού θα έχουμε την st version! Από καθόλου όμως...

https://www.youtube.com/watch?v=ygnSsMC9E38https://www.youtube.com/watch?v=ygnSsMC9E38

I have started porting the game to the Amiga just for fun.

What you see is the result of 3 days of work, the game is working but there are still quite a few things to do of course (timing, displaying the menu, music/sfx etc.). A final version should be available in a while!
Προέλευση http://eab.abime.net/showthread.php?p=967686#post967686

Αντε και το Enduro Racer .

Y.Γ Aν γινει port στην Amiga και το Μatahari μετα τα 2 πρωτα , καποιος πρεπει να αλλαξει επαγγελμα ....

Y.Γ2 κατι σαν αρχισε να τρεχει επισης και με το Highway Encounter
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα