Τρελό σκίουρος - Screwyball Squirell ( 1944)

Rinus Cesar

RetroNuts!
Joined
22 Ιουν 2009
Μηνύματα
1.417
Αντιδράσεις
277
Έτσι λεγόταν στην ελληνική μετάφρασή του αυτό το καρτούν, δημιούργημα του Tex Avery, την εποχή που παιζόταν στην ελληνική τηλεόραση : Τρελο-σκίουρος, ενώ ο αγγλικός του τίτλος είναι "Screwyball Squirell" !!! Έχω, πάντως, την εντύπωση ότι δεν είχε "αποκλειστικά" δική του εκπομπή με τίτλο "Τρελο-σκίουρος" [όπως π.χ. συνέβαινε με το άλλο δημιούργημα του Τ.Α. το "Γρήγορο Κοάλα", άλλως Quicky Coala] !!! Νομίζω ότι τα καρτούνς με πρωταγωνιστή τον τρελο-σκίουρο προβάλλονταν σε εκπομπές με εν γένει κινούμενα σχέδια ή σε διαλείμματα στο πρόγραμμα της τηλεόρασης που "γέμιζαν" με καρτούνς !!! Κάποιος που θυμάται καλύτερα ίσως μάς διαφωτίσει ....

Λοιπόν, ο πρωταγωνιστής του εν λόγω καρτούν ήταν ένας .... ψυχάκιας, θεοπάλαβος σκίουρος που ... όλο σκάρωνε χονδροειδείς σκανταλιές σε έναν δύστυχο, βραδύγλωσσο σκύλο !!! Ο σκύλος τον κυνηγούσε για να τον πιάσει [αφού πρώτα ο τρελάρας σκίουρος τον είχε προκαλέσει], αλλά ο τρελο-σκίουρος .... του έκανε "τη ζωή πατίνι" με τα .... απρόβλεπτα και "ψυχωτικά" καμώματά του !!! Πάντως ... όποτε με τον αδελφό μου βλέπαμε το καρτούν δεν μάς "έμενε άντερο" απ' το γέλιο !!! Το καρτούν προβαλλόταν στην Κρατική Τηλεόραση με υπότιτλους, ενώ επεισόδιά του είχαν κυκλοφορήσει και σε βιντεοκασέτα μεταγλωττισμένα !!! Να ένα ξεκαρδιστικό επεισόδιό του που προβλήθηκε στην Κρατική Τηλεόραση λίγο πριν τα μισά των 80ς [που σε εμένα και στον αδελφό μου είχε προσφέρει πολύ - πολύ γέλιο, με τις "απρόβλεπτες" & "ανατρεπτικές" καταστάσεις του !!! Για παράδειγμα, στο 5 : 40΄ του βίντεο, όπου βλέπουμε το βαρέλι να κυλάει και ακούγεται ήχος από ντραμς, ούτε που ... διανοηθήκαμε ότι παρακάτω είναι ο τρελο-σκίουρος και παίζει ντραμς !!! Κι όταν το καρτούν μάς το "αποκάλυψε" ... γελάσαμε μέχρι δακρύων !!! ] !!!

http://youtu.be/RaLVgoeQMQA
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πρεπει να ηταν ωραιο και διασκεδαστικο κινουμενο σχεδιο,σ ευχαριστουμε πολυ Rinus Cesar!!!!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα