Τσιγαροθηκες (ρετρο φυσικα)

Λορένα

RetroNuts!
Joined
21 Απρ 2008
Μηνύματα
1.607
Αντιδράσεις
287
Και μιας και το καπνισμα, κοβεται, ας θυμηθουμε μια ρετρο μοδα, που οι τσιγαροθηκες ειχαν στο εσωτερικο τους ενα.. κεντημα 8)

picture.php
 
Παρτε και ενα πατριωτικο κομματι:

picture.php
 
Το θεικότερο θα ήταν σταχτοδοχείο-Φοίνικας (το πουλί, όχι το δέντρο).

Θα έριχνες μέσα τη στάχτη σου και θα νόμιζες ότι θα ξαναγεννιόταν !

( «εκ της κόνεως µου αναγεννώµαι». )
 
Κόβεται το κάπνισμα;

Guess again.......

Εθισμένοι στα windows βρήκαμε και εδώ παράθυρα, και πολλά μάλιστα. Όχι που δε θα βρίσκαμε.

Οπότε τα ρετρό τασάκια και πάλι στο προσκύνιο.

/Εξαιρετικά off topic με retro στοιχεία.

Μεταφέρω απορία φίλου από άλλο forum:

Να δω την 1η Ιουλίου υγειονομικό υπάλληλο στα Ανώγεια να πάει να μιλήσει στους θαμώνες του καφενείου που καπνίζουν για να το σταματήσουν, απειλώντας τους για πρόστιμο.

Να το δω αυτό και ας πεθάνω μετά!!!!!!!!
 
μίνι τσιγαροθήκη στα μέσα του ΄80. μάλλον για όσους καπνίζαμε κρυφά...

picture.php
 
Λορένα, τις ίδιες τσιγαροθήκες έχει και η μαμά μου. :D

Η ίδια μάλιστα τις είχε κεντήσει και κάποια στιγμή είχαν γίνει και καδράκια...
 
Αυτη εδω ειναι απο αυτα που μου ετοιμασε η μαμα μου, για... την προικα μου.

Ας την βαλω τουλαχιστον εδω.. γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να την βαλω καπου (περασε η μοδα :p )

picture.php
 
'Εχω δει τις κλασικές ορθογώνιες ασημένιες μόνο!Αγνοούσα την ύπαρξη αυτών που έχετε ποστάρει!
 
Λορένα είπε:
Αυτη εδω ειναι απο αυτα που μου ετοιμασε η μαμα μου, για... την προικα μου.
Ας την βαλω τουλαχιστον εδω.. γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να την βαλω καπου (περασε η μοδα :p )

picture.php

αποκλείεται να μην είχατε και τον ασορτί της δίσκο σερβιρίσματος!Όλοι τα είχαμε σετάκι!

tip: Η μαμά μου έκανε τα εργόχειρα και τα κορνιζάριζε στον κορνιζά της γειτονιάς μας!
 
Νάσο, έχουμε το ίδιο, αν και στην οικογένεια μόνο πατέρας μου κάπνιζε και αυτό μέχρι τις αρχές του 1980.

Μήπως έχει υπόψη του κανείς τσιγαροθήκες για τοποθέτηση ακάπνιστων τσιγάρων - όχι σταχτοθήκες- που ήταν σε σχήμα υδρόγειας σφαίρας με τη γη από έξω, που άνοιγαν και στο νότιο ημισφαίριο είχαν τρύπες για να τοποθετούνται τα τσιγάρα; Είχαμε τέτοιες από Γερμανία, όταν επιστρέψω στην Ελλάδα ίσως βρω καμία και φέρω φωτογραφία. Μάλιστα, πατούσες ένα κουμπάκι, σαν κουρδιστήρι και έκαναν και μουσική.
 
stakovios είπε:
Νάσο, έχουμε το ίδιο, αν και στην οικογένεια μόνο πατέρας μου κάπνιζε και αυτό μέχρι τις αρχές του 1980.
Μήπως έχει υπόψη του κανείς τσιγαροθήκες για τοποθέτηση ακάπνιστων τσιγάρων - όχι σταχτοθήκες- που ήταν σε σχήμα υδρόγειας σφαίρας με τη γη από έξω, που άνοιγαν και στο νότιο ημισφαίριο είχαν τρύπες για να τοποθετούνται τα τσιγάρα; Είχαμε τέτοιες από Γερμανία, όταν επιστρέψω στην Ελλάδα ίσως βρω καμία και φέρω φωτογραφία. Μάλιστα, πατούσες ένα κουμπάκι, σαν κουρδιστήρι και έκαναν και μουσική.
Σαν αυτή, εννοώ.
 
stakovios είπε:
Είχαμε μια επιτραπέζια ταμπακιέρα όπως της φωτογραφίας, μπρούτζινη και άλλη μία μεταλλική σε σχήμα ποδοσφαιρικής μπάλας.

Αμφότερες εξαφανίστηκαν/επετάχθησαν ( ;) σε μετακόμιση πρίν 11 χρόνια...
 
Το αριστερο με τα χυμενα πρασινα χρωματα, ξερω σιγουρα οτι ειναι του 1965. Το αγορασα επειδη ειναι η χρονια που γενηθηκα και φυσικα εχω και το αντιστοιχο ανθοδοχειο σετ! :) Το δεξι το εχω ενθυμιο απο το σπιτι της μητερα μου. Πρεπει να ειναι 70's γιατι ειχαμε μετακομισει το 1978 και τα ειχε δυο σετ στην κρεβατοκαμαρα!Τασακια.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα