Φαντομάς: Μήπως εννοείς "ΦΑΝΤΟΜ" ?

...και εγώ σαν "Φαντομ" το θυμάμαι το περιοδικό ("το φάντασμα που περπατά" - "ο άνθρωπος που δεν πεθαίνει ποτέ"), και θυμάμαι έβγαινε την ίδια εποχή με τους Σεραφίνο και Τιραμόλα.

Πάντως για να τον έχει γράψει έτσι ο Aeon, κάτι θα ξέρει !! ...μπορεί κάποια στιγμή να κυκλοφόρησε με άλλο όνομα...
 
Η συγκεκριμένη σειρά τευχών πρέπει να εκδόθηκε δεκαετία '60 ή '70 (τουτέστιν καρασπάνια, δυσεύρετη κλπ...όταν είχε πέσει στα χέρια μου το '80-'81 ήταν ήδη παλιό!) και είχε να κάνει με τον κανονικό μύθο του Φαντομά. Την φύλαγε σε κούτες ολόκληρες μια θεία μου, φανατική μάλιστα με comics!! (θυμάμαι με προμήθευε με Ταρζάν από 3 χρονών..άσχετα αν δεν ήξερα ακόμα να διαβάζω).

Επρόκειτο λοιπόν για μια σειρά κατασκοπίας-μυστηρίου με αρκετή αγωνία και το σενάριο χτιζόταν γύρω από ενήλικους πρωταγωνιστές. Το αυθεντικό pulp comic book είχε ξεκινήσει να εκδίδεται από το 1911(!!), αλλά στα χέρια μου έφτασε μάλλον η ελληνική μετάφραση της μεξικάνικη εκδοχή του '60 (δεν είμαι ακόμα βέβαιος, γιατί πρέπει να υπήρχε κι ένα γαλλικό version την ίδια περίπου περίοδο).

http://www.fantomas-lives.com/ (Πατήστε το 'Mexican Comic Books')

http://en.wikipedia.org/wiki/Fantomas

Τώρα βέβαια για να είμαι ειλικρινής από κανάν 40άρη και βάλε περιμένω feedback για το συγκεκριμένο :D
 
...αααα, έτσι εξηγείται !!

...μιλάμε για εντελώς διαφορετικό περιοδικό απο τον γνωστό "Φάντομ".

(πάντως πολύ cool η θεία σου Aeon !! :D ).
 
Παιδια,μια και μιλαμε για Φαντομά, ξερετε που μπορει να βρεθει αυτη η σειρα

http://us.imdb.com/title/tt0138234/

με τον Χέλμουτ Μπέργκερ

που ειχε παιχτει στη τηλεοραση πριν 25 χρονια??

Απαιχτη!!:rolleyes:
 
Τι λες τώρα...

Tην θυμάμαι!! Την ψάχνω κι εγώ Γιώργη. Πρέπει να είχε ένα ψιλοτρομακτικό intro (ή τουλάχιστον έτσι μου φαινόταν..5 χρονών ήμουν!) που έδειχνε την μεταμφιεσμένη φιγούρα του να πλησιάζει και να κάνει zoom in από απόσταση. Η σειρά ήταν κι αυτή μυστηρίου στο πνεύμα του κλασσικού Φαντομά με μπόλικο σασπένς!

Όποιος βρει αυτήν την φοβερή σούπερ-καρασπάνια μίνι σειρά του χαρίζω ένα ghost copy των σκληρών μου (το οποίο oυκ ολίγοι θα ήθελαν!)

ambu_dare, για ποιόν χτυπά η καμπάνα; ;)
 
Eγω ημουν 10...

Εχει χαραχτει στη μνημη μου ο μασκοφορος τυπος που ξεγλυστρουσε παντα απ την αστυνομια και ηταν απιαστος...ολο κολπα

Με τη μαυρη στολη και τη μπερτα...τις μεταμφιεσεις...το θωρακα στο προσωπο.

Θυμαμαι το πρωτο επισοδειο που τον κυνηγαγανε 100 αστυνομικοι σε μια βιλλα...τελικα τη κοπανισε με αγωνιστικο(εκει πεφτανε οι τιτλοι τελους του πρωτου επεισοδιου)

Την κλοπη θησαυρου μεσα σ ενα τρενο...την κλοπη ενος σπανιου διαμαντιου..που μεσα απ αυτο διεκρινε τη μορφη του επιθ.Ζουβ πισω του και προλαβε να αντιδρασει...

Ατμοσφαιρα, δραση, σκηνοθεσια, ολα τελεια.

Μερικες εικονες εδω
 
@ΑΕΟΝ

Έκοψα μία βόλτα, αλλά τα γούστα σας γίνονται όλο και πιο underground. Για να βρεθούν "σχετικά εύκολα" πρέπει να υπάρχουν και άλλοι εκεί έξω που τα ψάχνουν. Εάν δεν βρεθούν άμεσα μη σκάτε, ξέρετε πόσο καιρό "κυνηγούσα" το BSG 1980? Αρκετό.

Nevermind, θα αναγκαστώ να ψάξω και σε μέρη που δεν ήθελα...

Τα έχω υπόψη... εάν βγάλω άκρη θα είστε οι πρώτοι που θα το μάθετε.
 
Πω την θυμηθήκατε ρε παιδιά ;

Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ήμουν πολύ μικρός και τρόμαζα με την εισαγωγή, παρόλο που την είχα δει ένα κάρο φορές !

Αν δεν απατώμαι, έδειχνε ένα χέρι να παραβιάζει μια κλειδαριά ;
 
Πως την ειχες δει ενα καρο φορες δηλαδη??

Τα επεισοδια ηταν μονο 4 και προβληθηκαν μια και μοναδικη φορα!

Αρα την ειδες το πολυ 4 φορες.
 
giorgos είπε:
Πως την ειχες δει ενα καρο φορες δηλαδη??Τα επεισοδια ηταν μονο 4 και προβληθηκαν μια και μοναδικη φορα!

Αρα την ειδες το πολυ 4 φορες.
Δέξου την ταπεινή συγνώμη ενός (τότε) ... πεντάχρονου, που δεν θυμάται τα πάντα !

Ελπίζω η (τότε) ηλικία μου να ισχύει ως ελαφρυντικό.
 
Πολες φορες μπερδευομαστε....Την εχω πατησει και εγω!

Τα χρονια που εχουν περασει ειναι παρα πολλα δυστηχως....
 
Πω πω η σειρά πρέπει να κωλολέει λέμε είδα το σαιτ και έπαθα πλάκα
 
dsc00543bm0.jpg
Τι φαντομ τι φαντομας το ιδιο ειναι :D .
 
παιδιά φάντομ και φαντομάς είναι το ίδιο???

8)o_O8)
 
Εμμ πηγες 4 χρονια πισω πατριωτακι - λογικο να ειναι σκοτεινα εκει :)

Το γνωστο κομικ που διαβαζαμε τελη 70 αρχες 80 λεγεται Φαντομ.

Υπηρχε και καποιο αλλο παλαιοτερα που επεζησε μεχρι τα 70s και λεγοταν Φαντομας (αλλα ειχε αλλη υποθεση).

Οσο για τη μινι σειρα, λεγοταν Φαντομας και δεν ειχε αμεση σχεση ουτε με το ενα κομικ ουτε με το αλλο. :)
 
ooops! ελπίζω να μην υπάρχει κανένας κανόνας που ν'απαγορεύει τη νεκρανάσταση παλιών θεμάτων γιατί τότε αλλοίμονό μου :eek: απλά μου φάνηκε απίθανο να πρόκειται για τον ίδιο ήρωα ... παρ΄ότι δεν έχω ιδέα του τί είναι ο Φαντομάς, τον έχω συνδέσει με γαλλικά μυθιστορήματα και όχι με κόμικ.
 
Οχι βεβαια - τι κανονας να υπαρχει ? Σκαψτε ελευθερα :)
 
Ο Φαντομάς ήταν μια πετυχημένη γαλλική σειρά. Δεν θυμάμαι ποιο έτος ακριβώς είχε παιχτεί στην Ελλάδα, αλλά πρέπει να ήταν μέσα στην πενταετία ως το 1984. Προσπάθησα ανεπιτυχώς να βρω τους τίτλους έναρξης. Αν θυμάμαι καλά, έδειχνε τα πόδια του ενώ οδηγούσε μια μηχανή.
 
Πίσω
Μπλουζα