Φορητό (portable) ή επιτραπέζιο gaming και γιατί?

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.965
Η ερώτηση είναι απλή. Προτιμάτε το φορητό gaming (Game boy, Nintendo DS, PSP κτλ) ή το επιτραπέζιο (SNES, Mega Drive, PS3,4 κτλ); Προσωπικά προτιμώ το φορητό gaming για τους παρακάτω λόγους:

Μπορώ να παίξω οπουδήποτε και να βρίσκομαι, είτε εντός είτε εκτός σπιτιού. Δεν υπάρχει περιορισμός στο να υπάρχει μια τηλεόραση/μόνιτορ ώστε να συνδέω την κονσόλα.

Για κάθε φορητή κονσόλα, θεωρώ ότι είναι πιο εύκολη η διαχείρισή της. Δηλαδή, το να τοποθετήσεις το παιχνίδι, να ανάψεις την κονσόλα, να κάνεις reset κτλ είναι όλα στο χέρι σου χωρίς να χρειάζεται να σηκώνεσαι πάνω κάτω κτλ. Είναι πιο πρακτικό δηλαδή.

Μπορείς να παίξεις ακόμη και όταν υπάρχει διακοπή ρεύματος ή κακοκαιρία με κεραυνούς, σπάνιο σχετικά αλλά δεσμευτικό για ένα σπίτι.

Γενικά νομίζω ότι σου δίνει άλλη ελευθερία κινήσεων σε σύγκριση με τις επιτραπέζιες κονσόλες. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι, κυρίως στα ρετρό, η ποιότητα των παιχνιδιών άργησε πολύ να φτάσει τις επιτραπέζιες κονσόλες το οποίο σημαίνει ότι αναγκάζεσαι να κάνεις συμβιβασμούς αν και με τη νέα γενιά φορητών και αυτό έχει ξεπεραστεί.

Παρακαλώ την προτίμησή σας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχουμε τετοιους προβληματισμους, το Nintendo Switch μας ελυσε τα χερια οτι θελουμε κανουμε :p :p :p

Περαν την πλακας το φορητο gaming σε μενα που δεν εχω πολυ χρονο , βολευει για να παιζεις λιγο καθημερινα... Αμα περιμενω να ανοιξω κονσολα οταν παω σπιτι δεν υπαρχει περιπτωση...

Την κυριακη που ολη μερα ειναι δικια μου ειναι μερα κονσολας/τηλεοραση/καφεδακι και αραγμα! :D

Update.

Αρα θα απαντησω αναλογα την περισταση...

Σιγουρα αν ειχα περισσοτερο χρονο στο σπιτι θα επαιζα πολυ λιγοτερο "φορητα" και οταν λεω φορητα βαζω μεσα και το λαπτοπ και το κινητο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H λυση στην απορια σου ονομαζεται NINTENDO SWITCH το οποιο λυνει ολους τους προβληματισμους σου και ακομα περισσοτερους απο αυτους.Οτι και να παιζεις στην τηλεοραση σου με μια κινηση το βγαζεις το περνεις μαζι σου και παιζεις το ιδιο παιχνιδι οπου γουσταρεις με μια κασσετα φυσικα και οταν ξαναγυρνας σπιτι και θες να αραξεις στην καναπεδαρα βαζεις το switch ξανα στο dock και συνεχιζεις το παιχνιδι απο το σημειο που σταματησες οταν επαιζες σε portable mode και εισαι τζαμι.720p αναλυση το παιχνιδι στην οθονη του switch σε portable mode 1080p στην τηλεοραση η 900p σε πολυ απαιτητικα παιχνιδια οπως ειναι το Zelda bretah of the wild για παραδειγμα.PS4 Μπορει να μην ειναι απο θεμα ισχυς αλλα ειναι το πιο δυνατο φορητο σε portable mode Που εχει υπαρξει οι Third party ειναι ικανοποιημενοι οποτε θα δουμε πολυ περισσοτερα παιχνιδια απο το Wii U συν ολα τα first party της N και σχεδον ολα τα indies αλλα και αποκλειστικα indies παιχνιδαρες που ηδη γνωριζουμε εχουν παρει τον δρομο τους για το switch.Πηρες το switch και καθαρισες λοιπον και ποτε ξανα δεν εχεις προβληματισμους για φορητο η επιτραπεζιο gaming και αφου εχεις και 3DS αν θυμαμαι καλα τοτε εισαι καλημενος σε τεραστιο βαθμο.
 
Για μένα επιτραπέζιο. Ο βασικότερος λόγος είναι πως για να παίξω ένα παιχνίδι, πρέπει να είμαι σε "φάση", σε "mood" που λένε, και μόνο όταν είμαι σπιτάκι μου αραχτός είμαι έτσι. Θέλω την ησυχία μου και την βολή μου. Προσωπικά έχει να κάνει με την αίσθηση περισσότερο: Να ακούω τον ήχο όπως πρέπει σε κανονικά ηχεία, να μπορώ να βλέπω τις λεπτομέρειες στα γραφικά σε μεγάλη οθόνη.

Επίσης με ενοχλεί πάρα πολύ να σκύβω το κεφάλι μου για πολύ ώρα, μου προκαλεί πόνο στο σβέρκο. Θέλω τα μάτια μου να είναι σε ευθεία με την οθόνη.

Έξω το μόνο που μπορώ να κάνω, είναι να παίξω κανένα χαζοπαιχνιδάκι στο κινητό, την ώρα που είμαι στο μετρό ή σε κάποια αναμονή για να περάσει πιο γρήγορα η ώρα.
 
Επιτραπεζιο βασικα δεν μπορω τις μικρες οθονες και τον περιορισμο τους αλλα γιατι να χανεις τα τις περισσοτερες φορες ποιοτικα παιχνιδια των Handheld;;


Οποτε κοιτας το handheld σου να βγαζει εικονα στην τηλεοραση,ειτε PSP λεγεται αυτο ,ειτε VITA TV,ειτε GBA PLAYER,ειτε κινητο...παιζεις στην μεγαλη οθονη και στην μικρη.
 
Αν είσαι μανιώδης παίκτης ROCK BAND και GUITAR HERO, η επιλογή φορητό δεν υπάρχει...!!

Ο νοών νοητω..
 
metalcandyman είπε:
H λυση στην απορια σου ονομαζεται NINTENDO SWITCH το οποιο λυνει ολους τους προβληματισμους σου και ακομα περισσοτερους απο αυτους.Οτι και να παιζεις στην τηλεοραση σου με μια κινηση το βγαζεις το περνεις μαζι σου και παιζεις το ιδιο παιχνιδι οπου γουσταρεις με μια κασσετα φυσικα και οταν ξαναγυρνας σπιτι και θες να αραξεις στην καναπεδαρα βαζεις το switch ξανα στο dock και συνεχιζεις το παιχνιδι απο το σημειο που σταματησες οταν επαιζες σε portable mode και εισαι τζαμι.720p αναλυση το παιχνιδι στην οθονη του switch σε portable mode 1080p στην τηλεοραση η 900p σε πολυ απαιτητικα παιχνιδια οπως ειναι το Zelda bretah of the wild για παραδειγμα.PS4 Μπορει να μην ειναι απο θεμα ισχυς αλλα ειναι το πιο δυνατο φορητο σε portable mode Που εχει υπαρξει οι Third party ειναι ικανοποιημενοι οποτε θα δουμε πολυ περισσοτερα παιχνιδια απο το Wii U συν ολα τα first party της N και σχεδον ολα τα indies αλλα και αποκλειστικα indies παιχνιδαρες που ηδη γνωριζουμε εχουν παρει τον δρομο τους για το switch.Πηρες το switch και καθαρισες λοιπον και ποτε ξανα δεν εχεις προβληματισμους για φορητο η επιτραπεζιο gaming και αφου εχεις και 3DS αν θυμαμαι καλα τοτε εισαι καλημενος σε τεραστιο βαθμο.
Βασικά δεν το διατύπωσα σωστά (το διόρθωσα τώρα). Ήθελα να ξέρω τι προτιμάτε από τα 2 και για ποιο λόγο σας αρέσει αυτό που προτιμάτε :) . Σίγουρα το Switch λύνει όλα αυτά τα ερωτήματα όπως αναφέρεις κι εσύ και ο Γιάννης και προς στιγμήν σκεφτόμουν να το γράψω στο αρχικό ποστ αλλά δεν ήθελα να τα μπερδέψω. Anyway, τώρα πιστεύω να είναι πιο συγκεκριμένο :) .
 
Ωραιο θεμα!!!! :)

Προτιμώ το φορητό gaming λυριως για το λογο οτι μπορω να εχω μαζι μου τη φορητη παιχνιδομηχανη παντού χωρις να ψαχνω για συνδεση σε τηλεοραση (μπορει καποιος αλλος να θελει να δει τηλεοραση οποτε...να μην πιασω θεση, πρωτη-πρωτη και δημιουργησω δυσφορια!)

(εχω προσωπικη εμπειρια με παιχνιδομηχανη watara supervision και αργοτερα με game boy που τα επαιρνα μαζι και στις διακοπες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εννοειται console gaming..

Το φορητο ειναι περιορισμενων δυνατοτητων..
 
Επιτραπέζιο σίγουρα. Και λόγω του ότι οι φορητές κονσόλες είναι πιο περιορισμένες και λόγω της μεγάλης οθόνης της τηλεόρασης και λόγω του ότι όταν είμαι έξω προτιμώ ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο. Πάντως το φορητό έχει και αυτό μεγάλα πλεονεκτήματα για να σκοτώσεις την ώρα σου περιμένοντας το μετρό ή ξάπλα στο κρεβάτι πχ απλά πλέον το ρόλο αυτό έχουν πάρει τα κινητά. Νομίζω γιαυτό το λόγο είναι προτιμότερα τα πιο casual ή pick up and play games. Δεν είναι τυχαίο ότι το απόλυτο παιχνίδι για το Game Boy ήταν το Tetris. Ή γιατί το DS με παιχνίδια που ήταν πιο κατάλληλα για φορητό gaming διέλυσε το PSP που προσπαθούσε να μεταφέρει την εμπειρία της μεγάλης οθόνης στη μικρή.
 
Πίσω
Μπλουζα