Φτυστούς

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Κούκλες από Ευρώπη με την θεική μίμηση του Μιτσικώστα

περίοδος 1994-5 στον τότε καινούργιο ΣΚΑΪ (Ο σημερινός ΑLPHA)

composite20080327165621mi7.jpg
 
ΗΤαν ΕΛληνικη εκδοχη του Spitting Image

Πιο πριν ειχε γινει αποπειρα με ΛΑζοπουλο αλλα νομιζω την κοψανε :)
 
πράγματι προβλήθηκε για κάνα 2 επεισόδια αυτό που λες με το λαζόπουλο το 1990 από ετ-2. Και οι κούκλες ήτανε αν δεν κάνω λάθος σαν μάπετς εκεί παρά από λατέξ όπως αυτές.
 
Rakeesh είπε:
ΗΤαν Ελληνικη εκδοχη του Spitting Image
Πράγματι, όπως βλέπω και στη Βικιπαίδεια! Δεν την ήξερα αυτήν την αγγλική έκφραση, ούτε βεβαίως και την εκπομπή.

Ο ελληνικός τίτλος "Φτυστους" καταφέρνει έτσι τρία πράγματα:

(α) Μεταφράζει το αγγλικό spitting ('φτύνω'),

(β) εκφράζει τον ελληνικό ιδιωματισμό "φτυστός" ( = ίδιος με κάποιον), και

(γ) εκφράζει την αγανάκτηση του λαού απέναντι στους πολιτικούς, αν το τονίσουμε "φτύσ' τους"!

Δεν ξέρω πόσοι το είχαν σκεφτεί το (γ), αλλά εμένα μου είχε έρθει αυτόματα όταν πρωτοέβλεπα την εκπομπή.
 
Sofologiotatos είπε:
Ο ελληνικός τίτλος "Φτυστους" καταφέρνει έτσι τρία πράγματα:

(α) Μεταφράζει το αγγλικό spitting ('φτύνω'),

(β) εκφράζει τον ελληνικό ιδιωματισμό "φτυστός" ( = ίδιος με κάποιον), και

(γ) εκφράζει την αγανάκτηση του λαού απέναντι στους πολιτικούς, αν το τονίσουμε "φτύσ' τους"!
Γενικως ολες οι εκπομπες του Μητσικωστα ειχαν ονομασιες που ηταν εξυπνα λογοπαιγνια :)
 
Πω πω! Την θυμάμαι κι εγώ αυτή την εκπομπή...

Θυμάμαι που συζητάγαμε όλοι εκτός από τα σκετσάκια και πόσοι άνθρωποι χρειάζονταν για τις κινήσεις της κούκλας!
 
δεν ξερω για σας αλλα εμενα με φοβιζαν λιγο αυτες οι κουκλες ειδικα εκεινη της δημητρας λιανη πως την ειχαν κανει ετσι?και ομως παρολο που με φοβιζαν το εβλεπα ανελειπως
 

Μπραβο στο φιλο που το ανεβασε στο youtube πολυ χαρηκα οταν ξαναρχισε με το ονομα ΚΡΑ στον νεο ΣΚΑΙ αλλα δυστυχως οπως και το ΦΤΥΣΤΟΥΣ κρατισε μονο για μια τηλεοπτικη σεζον
 
μαρεσε αυτη η εκπομπη,ειχε πολυ γελιο

δεν θυμομουν καθολου τον τιτλο αλλα ειχα στο μυαλο μου τις κουκλες των πολιτικων
 
Πολύ διασκεδαστική εκπομπή με την υπογραφή του Μητσικώστα αν και οι κούκλες είναι λίγο creepy.
 
Και έγω το έβλεπα, αλλά δυστυχώς δεν τράβηξε λόγω μέτριας θεαματικότητας...
 
Παντως τωρα που το βλεπω, οπως και τοτε, η δουλεια που εχει γινει με τις κουκλες ειναι εντυπωσιακη. Πολυ ανωτερη απο αντιστοιχες προσπαθιες των Σοφιανων.
 
Rakeesh είπε:
Παντως τωρα που το βλεπω, οπως και τοτε, η δουλεια που εχει γινει με τις κουκλες ειναι εντυπωσιακη. Πολυ ανωτερη απο αντιστοιχες προσπαθιες των Σοφιανων.
Οι Σοφιανοί έφτιαχναν μόνοι τους τις κούκλες.

Αυτές φτιάχνονταν η στην Αγγλία, η την Γαλλία, ή την Ιταλία, δεν θυμάμαι καλά.. Αν και το πιο πιθανό ήταν να είναι αγγλικές, και το λιγότερο πιθανό ιταλικές.

Και ξανά αν θυμάμαι καλά, κόστιζαν περίπου 1.000.000 δρχ. η κάθε μία.
 
Πίσω
Μπλουζα