Φωτογραφία γυναίκας κρεμασμένη σε μια κολώνα της Πατησίων

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.737
Ενα απο τα μυστηρια της παιδικης μου ηλικιας. Τωρα μου ξαναπερασε απο το μυαλο και σκεφτηκα να το μοιραστω μαζι σας μπας θυμαται/ξερει κανενας τιποτα!

Στην οδο Πατησιων, φανταστειτε περιοχη κοντα-μεταξυ Πλατειας Κολιάτσου και Πλατείας Αμερικής στο απέναντι πεζοδρομιο. Δεν αποκλειεται το σημειο που θυμαμαι να ηταν απεναντι απο την Πλατεία Αμερικής. Σε μια απο τις κολωνες που κρατουν το "υποστεγο" πανω απο το πεζοδρομιο, ηταν στολισμενο ενα καδρο, με μια παλια ασπρομαυρη φωτογραφια μιας γυναικας με ρετρο κωμωση.

Εμενα που ημουν μικρος μου θυμιζε πολυ "ελληνικη ταινια" και αναρωτιομουν αν ηταν ηθοποιος, αλλα σιγουρα δεν ηταν. Καθοτι περνουσαμε συχνα απο αυτο το σημειο, ειχα ρωτησει τον πατερα μου (ποιον αλλο να ρωτουσα αλλωστε) ποια μπορει να ηταν αυτη αλλα φυσικα δεν ηξερε, περαν του οτι μπορει να ηταν η γυναικα καποιου εκει κοντα.

Το παραξενο ειναι οτι φαινοταν για μια φωτογραφια καποιου νεκρου που εχουν στολισμενο οι επιχειρησεις, μονο που εδω δεν ηταν στολισμενη σε γραφειο, αλλα στο δημοσιο χωρο. Δεν αποκλειεται να ηταν η γυναικα καποιου που ειχε μαγαζι στο συγκεκριμενο σημειο, αλλα γιατι να την κρεμασει απ' εξω;;;

Η φωτογραφια πρεπει να εφυγε απο κει καπου στις αρχες της δεκαετιας του 90, αν οχι πιο νωρις.
 
Δεν μου θυμίζει τίποτα η εικόνα αυτή...Μόλις διαβασα τον τίτλο του θέματος νόμισα ότι η γυναίκα κρεμάστηκε σε κολώνα...ότι αυτοκτόνησε...αλλά διαπίστωσα μετά ότι η φωτογραφία που απεικόνιζε τη γυναίκα είχε αναρτηθεί σε κολώνα...νομίζω ότι αυτο είναι σωστό...

Το παραξενο ειναι οτι φαινοταν για μια φωτογραφια καποιου νεκρου που εχουν στολισμενο οι επιχειρησεις, μονο που εδω δεν ηταν στολισμενη σε γραφειο, αλλα στο δημοσιο χωρο. Δεν αποκλειεται να ηταν η γυναικα καποιου που ειχε μαγαζι στο συγκεκριμενο σημειο, αλλα γιατι να την κρεμασει απ' εξω;;; >>>Τι εννοείς;

 


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω για την απαντηση παροτι δεν ξερεις για τι λεω :ρ Βασικα εχω ανοιξει 4-5 θεματακια τελευταια που νομιζα οτι θα ηταν ενδιαφεροντα η ετω καποιος θα ηξερε κατι, αλλα δεν εχουν παρει καμια απαντηση.

Ελεγα, οτι η πιο προφανης λογικη εξηγηση της παρουσιας της φωτογραφιας στο συγεκριμενο σημειο, ισως εχει να κανει με το οτι ηταν συγγενης καποιου εμπορου εκει περα. Αν δεν κανω λαθος ηταν εξω κοντα απο ενα ανθοπωλειο. Ισως ηταν η γυναικα του ανθοπωλη. Αλλα γιατι να στολισει τη φωτογραφια της γυναικας του εκει εξω, και οχι μεσα στο καταστημα;
 
Μήπως είχε συμβεί κανένα δυστύχημα με θύμα τη γυναίκα της φωτογραφίας σε αυτό το σημείο.
 
Για ποιά περίοδο μιλαμε rak?
 
Οπως λεω στο αρχικο μου ποστ, η φωτογραφια πρεπει να ηταν εκει μεχρι τη δεκαετια του 90. Πριν απο αυτο, τη θυμαμαι απο παντα, δηλ. πρεπει να ηταν τη δεκαετια του 80 και πιο πριν.
 
Πίσω
Μπλουζα