Χαμένοι στο διάστημα (Lost In Space)

tolis

RetroActive
Joined
8 Μάρ 2008
Μηνύματα
235
Αντιδράσεις
32
Χαμένοι στο διάστημα (Lost In Space, 1965-68 ), ΥΕΝΕΔ


Πρεμιέρα: ? ?/?/1973?


Η δεύτερη σειρα Ε.Φ. που εδειξε η ελληνική τηλεόραση, μετα το Star Trek, γυρω στις αρχες του 70.

Ενα εξερευνητικό σκάφος με την οικογένεια Robinson εκτρέπεται της πορείας του λόγω υπέρβαρου που προκαλεί ένας λαθρεπιβατης, ο Δρ. Σμιθ. Παρ οτι άπληστος αλαζόνας δειλός και ατομιστής, κερδίζει τη συμπάθεια του πληρώματος, εκτός του ρομπότ.

Η σειρά ηταν παιδική με πολύ γέλιο. Οι διάλογοι του Σμιθ (Jonathan Harris) με το ρομπότ, οπου το βρίζει σε Βρετανική καθαρεύουσα, αφησαν ιστορία

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=rxRedSqXOAo]YouTube - Robot x Dr. Smith, Part 2 of 7 (english)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρα ξεκινησε, αν δεν κανω λαθος, ασπρομαυρη! Τουλαχιστον ο πρωτος απο τους 3 κυκλους.

Θυμαμαι οτι την εβλεπα και οτι ο Dr. Smith με εκνευριζε πολυ.

H Angela Cartwright επαιζε και στο Sound Of Music

ΥΓ. Τολη χθες σκεφτομουν να ανοιξω θρεντ για το Lost in Space!!!!

EDIT. Τελικα καλα θυμαμαι οτι ο πρωτος κυκλος ηταν ασπρομαυρος http://en.wikipedia.org/wiki/Lost_in_Space
 
Η πρωτη σειρα ηταν οντως ασπρομαυρη. Ετσι κι αλλιως ολα ασπρομαυρα τα εβλεπα τοτε, το χρωμα ηρθε πολυ αργοτερα στην Ελλάδα. Τωρα εχω τη δευτερη σειρα σε DVD, εγχρωμη και πολυ ψυχεδελικη. Ο Jonathan Harris ειναι ολα τα λεφτα. Εδω ειναι η λιστα με τα μπινελικια που εριχνε στο ρομποτ και που επινοησε μονος του

http://www.promisedplanet.com/Monikers.htm
 
Αμυδρά κάτι μου θυμίζει... :xm:

Πρέπει σίγουρα να την παρακολουθούσα αλλά στο μυαλό μου όλα είναι συγκεχυμένα... :p

Εκείνο που μου έχει μείνει είναι που όταν ήθελα να πω πως κάποιας (φίλος απ΄την παρέα ενοείται... όχι να τρώγαμε και ξύλο... :p ) δεν στέκει καλά έλεγα: Καλά... αυτός είναι χαμένος στο διάστημα...
 
Τη θυμάμαι τη σειρά, την έβλεπα. Ένας φίλος μου επέμενε πως την έλεγαν: ΄΄Μένει στο διάστημά΄΄ χαχαχα
 
το ρομποτ θυμιζει το ρομποτ σε μια ταινια επιστημονιικης φαντασιας ,που επαιζε ο Κιρκ Νταγκλας.
 
Ξερει κανενας πως μπορω να κατεβασω αυτην την σειρα?

Ευχαρστω
 
Την έβλεπα και εγώ, αν θυμάμαι καλά προβλήθηκε στην Ελλάδα το 1971. Ο πρώτος κύκλος ήταν όντως ασπρόμαυρος, ενώ οι άλλοι 2 ήταν έγχρωμοι. Βέβαια τότε ασπρόμαυρα τα βλέπαμε όλα. Ξεκίνησε αρκετά καλά με τον πρώτο κύκλο σαν σενάριο, μετά όμως το γύρισε -κατά τη γνώμη μου-όλο και περισσότερο στο αστείο προς γελοίο... Σκάφη, οχήματα και ρομπότ προσωπικά τα βρίσκω πετυχημένα, ιδίως για την εποχή. Τη φράση: Αυτός είναι χαμένος στο διάστημα, τη λέγαμε και εμείς στην παρέα.

Υπήρξε και ελληνική συμμετοχή στο 14ο επεισόδιο του 3ου κύκλου: Castles in Space (προβλήθηκε στις ΗΠΑ στις 20 Δεκεμβρίου 1967). Η Κορίνα Τσοπέυ, Ελληνίδα μις Ελλάς και στη συνέχεια Μις Υφήλιος το 1964, έπαιζε μία εξωγήινη πριγκίπισσα (Reyka), σιωπηλή, που την κυνηγούσε ένας εξωγήινος στυλ.... Μεξικάνος. Αφού λοιπόν την έσωσαν οι Ρόμπινσον, ανέβηκε σε ένα βράχο και αφού ανέκραξε σε άψογα (για τους αμερικανούς εξωγήινα) ελληνικά "Ω Θεοί του Ολύμπου, Βοηθήστε με" , εξαφανίσθηκε.........
 
Εχει ωραια εφε τουλαχιστον,ελπιζω να μην τα ριξαν ολα στον πιλοτο.
 
Εβλεπα την παλια,ειδα και την νεα,πολυ καλη !
 
Φανατικός οπαδός της σειράς, μεταδόθηκε πολλές φορές απο την ελληνική τηλεόραση. Δεν έχει κυκλοφορήσει με ελληνικούς υποτίτλους. Ξαναείδα και τα 83 επεισόδια με αγγλικούς υποτίτλους σε dvd τα τελευταία 10 χρόνια. Παρόλα αυτά, όταν επιχείρησα να δω και την ταινία που γυρίστηκε προ 20ετίας, την παράτησα στη μέση γιατί μου φάνηκε πολύ βαρετή.
 
Η σειρά έχει ξεκινήσει να μεταφράζεται εδώ και κάποια χρόνια και απ' τον 1ο μεταφραστή πήρε τη σκυτάλη 2ος, αλλά με τους δικούς του χαλαρούς ρυθμούς!
 
Οι δύο πρώτες σειρές με διαστημικές περιπέτειες που προβλήθηκαν από την ελληνική τηλεόραση.
 

Συνημμένα

  • Lost in Space - Star Trek.jpg
    Lost in Space - Star Trek.jpg
    54,1 KB · Προβολές: 1
Πίσω
Μπλουζα