Χαρούμενο Μωσαικό (Κοκινοσκουφίτσα σε puppet)

DaniloS

RetroN00b
Joined
28 Αύγ 2011
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
0
Ήμουν πολύ μικρός γι'αυτό και η ανάμνηση που έχω μπορεί να μην είναι τόσο ξεκάθαρη...

Τέλη δεκαετίας '80, αρχές '90... Νομίζω πρωί έπαιζε στην τηλεόραση. Εννοείται δεν θυμάμαι αν ήταν στα ελληνικά ή σε ξενή γλώσσα.

Τώρα... Σίγουρα ήταν το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας.

Τα κουκλακια είχα την αίσθηση πως ήταν πολύ μικρά. Τα δέντρα και τα σπίτια ήταν απλά σαν χαρτονένιες απεικονίσεις. Τι άλλο; Νομίζω αυτά...

Και κατα πάσα πιθανότητα έπαιζε σε ΕΡΤ. Γιατί ήταν και πολύ παλιά...

Είδα ένα θέμα για την κουκλαποθήκη και σκέφτηκα μήπως αυτό που είχα δει εγώ ήταν κομμάτι αυτού του project

αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω εικόνες από το λίγο που έψαξα.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει... ;) θα μας εμπλουτίσει λίγο τη μνήμη!

Πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)
 
Θυμαμαι ενα παιδικο κοκκινοσκουφιτσα, μονο που ηταν μαριονετες και οχι puppet (οι μαριονετες ειναι με κλωστες, οι puppets ειναι 'γαντια') και ηταν στα πλαισια της εκπομπης 'Χαρουμενο Μωσαικο'.

Στην αρχη του επεισοδιου ειχε την κοκκινοσκουφιτσα απο μπροστα να περπαταει σε ενα κυκλο και το τραγουδι ελεγε 'Γυρω-γυρω, και γυρω ό...' (πολυ σπαστικο :D )
 
Ε όχι!!!! Δεν περίμενα ότι θα υπήρχε κάποιος που να θυμάται κάτι αντίστοιχο!!!

Ναι πολύ σωστα. Δεν ήταν κούκλες σε "γαντι". Ηταν κάτι μικροσκοπικά κουκλάκια με συρματάκια (αλλά όχι μαριονέτα μαριονέττα!).

Αύτο το "γύρω γύρω όλοι"!!! Ναι αυτό πρέπει να 'ναι...

Ευχαριστώ πολύ... Μακάρι να υπήρχαν βίντεο ή φωτογραφίες.
 
DaniloS είπε:
Ήμουν πολύ μικρός γι'αυτό και η ανάμνηση που έχω μπορεί να μην είναι τόσο ξεκάθαρη...Τέλη δεκαετίας '80, αρχές '90... Νομίζω πρωί έπαιζε στην τηλεόραση. Εννοείται δεν θυμάμαι αν ήταν στα ελληνικά ή σε ξενή γλώσσα.

Τώρα... Σίγουρα ήταν το παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας.

Τα κουκλακια είχα την αίσθηση πως ήταν πολύ μικρά. Τα δέντρα και τα σπίτια ήταν απλά σαν χαρτονένιες απεικονίσεις. Τι άλλο; Νομίζω αυτά...

Και κατα πάσα πιθανότητα έπαιζε σε ΕΡΤ. Γιατί ήταν και πολύ παλιά...

Είδα ένα θέμα για την κουκλαποθήκη και σκέφτηκα μήπως αυτό που είχα δει εγώ ήταν κομμάτι αυτού του project

αλλά δυστυχώς δε μπόρεσα να βρω εικόνες από το λίγο που έψαξα.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει... ;) θα μας εμπλουτίσει λίγο τη μνήμη!

Πολλά ευχαριστώ εκ των προτέρων... :)
το βρισκω μετα απο καιρω αλλα θυμαμαι κατι τετοιο που επαιζε συνεχεια στο junior's tv με την κοκκινοσκουφιτσα και τα 3 γουρουνακια με μαριονετες στην αρχη εδειχνε ενα δωματιο με παιχνιδια που ζωντανευαν και λεγανε την ιστορια ηταν βασισμενο σε βιβλια του tony wolf οσο και αν εχω ψαξει ποτε δεν βρηκα τιποτα για αυτην την σειρα
 
Πίσω
Μπλουζα