Χοντρός και Λιγνός

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
435
Δεν χρειάζοντα συστάσεις. Στην αναζήτηση βρήκα πως έχουμε ήδη αναφέρει τον ''Χοντρό και Λιγνό'' ως περιοδικό καθώς και ως κινούμενο σχέδιο. Θυμήθηκα λοιπόν πως υπήρξε και τηλεοπτική προβολή με αρκετά βουβά επεισόδια. Απογευματινή ώρα, αρχές δεκαετίας '80 παίχτηκε μία ταινία τους περίπου 17 λεπτών. Ήταν το ''Flying Elephants''. Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο αστείος μου φάνηκε ο Λιγνός α) ως προϊστορικός άνθρωπος β) ο τρόπος που χοροπηδούσε! Αν το βρείτε δείτε το! Είναι πάντως γεγονός πως τα παιδιά έχουν άλλη αίσθηση του χιούμορ και γελάνε ευκολότερα...
 
Εμένα μου έχει μείνει στη μνήμη ένα έργο στο οποίο αυτοί οι δύο είχαν ξεμείνει φαντάροι σε κάποιο νησί και κατέριπταν όποιο αεροπλάνο περνούσε , ώσπου κάποια μέρα έμαθαν πως ο πόλεμος είχε ήδη λήξει !
 
Εγώ θυμάμαι χαρακτηριστικά μια μικρού μήκους ταινία τους στην οποία προσπαθούσαν να μεταφέρουν ένα πιάνο σε ένα σπίτι (ήταν μεταφορείς) με κωμικοτραγικά αποτελέσματα! :)
 
Ας είναι καλά ο Ford που μας έχει εδώ τα ντοκουμέντα του...ήταν λοιπόν στα μέσα της δεκαετίας του '80 κι όχι στις αρχές.

ΕΡΤ2 Σάββατο απόγευμα 1986

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16240-1986-05-24-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ-ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ-ΑΠΟ-24-ΕΩΣ-30-ΜΑΙΟΥ-1986

ΕΡΤ1 Τρίτη μεσημέρι 1986

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?15427-1986-10-24-Πρόγραμμα-TV-(TV3)-από-24-έως-31-Οκτωβρίου-1986

αλλά και στην ΕΡΤ Τρίτη απόγευμα 1986

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?16737-ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ-27-12-1986-02-01-1987
 
@bernard.c

Εννοείς το φιλμ "The music Box" του 1932.

Ύπαρχει ακόμα η σκάλα και μάλιστα σε ένα σκαλοπάτι έχει τεθεί και αναμνηστική πλάκα.


Τόσα χρόνια πριν και ακόμα κάνω μερικές φορές την 'δαχτυλοτραμπάλα'....

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
krios είπε:
Ας είναι καλά ο Ford που μας έχει εδώ τα ντοκουμέντα του...ήταν λοιπόν στα μέσα της δεκαετίας του '80 κι όχι στις αρχές.
Μα δεν είπε κανείς ότι ο Χοντρός - Λιγνός προβάλλονταν μόνο "τότε". Σε τηλεοπτικά προγράμματα του 1983, μεσημέρια/απογεύματα Σαββάτου, προβάλλονταν οι μικρού μήκους ταινίες τους μεταξύ 3.15μμ και 3.45μμ και είμαι σίγουρος ότι πρέπει να προβάλλονταν ήδη πολλά χρόνια πιο πριν...

V.I.Smirnov είπε:
@bernard.c
Εννοείς το φιλμ "The music Box" του 1932.
Ακριβώς!

V.I.Smirnov είπε:
Ύπαρχει ακόμα η σκάλα και μάλιστα σε ένα σκαλοπάτι έχει τεθεί και αναμηνηστική πλάκα.
:)

V.I.Smirnov είπε:
H κωμωδία "Sons of Desert" κάπου είχα διαβάσει ότι στις 10 κορυφαίες παγκοσμίως.Εξαιρετική κωμωδία τους που θυμάμαι πάντα είναι επίσης το "Murder Case".

Και επίσης το "Fra Diabolo" που δεν είναι πολύ γνωστό.

Η ταινία αυτή πρέπει να προβλήθηκε πριν το '86.

Ήμουνα πολύ μικρός και εκεί είδα το "δαχτυλο-αυτί-μύτη" και την "δαχτυλοτραμπάλα". Να η σκηνή :

Εξαιρετικές ήταν όλες τους οι ταινίες και παρά το πέρασμα των (πολλών) χρόνων, εγώ τουλάχιστον τους απολαμβάνω ακόμα και σήμερα...
 
Εντάξει άρα το μυαλό μου δεν έγινε ακόμα σαλάτα! Αλλά να είναι καλά και ο ford! :)
 
iliekater είπε:
Εμένα μου έχει μείνει στη μνήμη ένα έργο στο οποίο αυτοί οι δύο είχαν ξεμείνει φαντάροι σε κάποιο νησί και κατέριπταν όποιο αεροπλάνο περνούσε , ώσπου κάποια μέρα έμαθαν πως ο πόλεμος είχε ήδη λήξει !
Μόνον ο Λόρελ είχε ξεμείνει. Ο Χάρντι ήτανε παντρεμένος και τον βρήκε μέσω ενός πρωτοσέλιδου εφημερίδας. Πήγε και τον είδε στο ίδρυμα όπου νοσηλευότανε και νόμιζε ότι ήταν ανάπηρος, επειδή είχε διπλώσει το πόδι του στην καρέκλα...

Έχω όλες τις ταινίες τους σε DVD σε boxset από την Αγγλία. Είναι 20 DVD με πέντε-έξι ταινίες το καθένα (βουβές και ομιλούσες) από το 1929 ως το 1940 που φύγανε από την εταιρεία του Hal Roach και μάλιστα έχεις την επιλογή να δεις τις ταινίες είτε έγχρωμες, είτε ασπρόμαυρες όπου έχει γίνει επεξεργασία. Χώρια τα ένθετα που έχουν αναλυτικές πληροφορίες για την κάθε ταινία (ημερομηνία πρώτης προβολής, υπόθεση, βραβεία, συντελεστές κλπ). Υπάρχουν επίσης και κάποιες ταινίες που γυρίσανε στην ισπανική γλώσσα μιλώντας κανονικά ισπανικά!!!

Επίσης, έχω δύο boxset με έξι ταινίες που γυρίσανε στην 20th Century Fox μετά το '40, αλλά πλέον είχανε γεράσει και δεν είχανε τη φρεσκάδα των περασμένων ετών.

Τις έχω δει χιλιάδες φορές, αλλά πάντα γελάω το ίδιο. Είναι οι μεγαλύτεροι κωμικοί όλων των εποχών κι απίστευτα πρωτοπόροι για εκείνη την περίοδο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικά πιστεύω πως ο καλλύτερος απ'όλους ήταν ο Buster Keaton . Μάλιστα υπάρχει τουλάχιστον μία ταινία (εκείνη που παίζουν γκολφ) όπου παίζουν και οι τεσσερις ! Χοντρός , Λιγνός , Κίτον και Τσάπλιν . Αλλά ο Κίτον ήταν φοβερός · όχι μόνο είχε αξεπέραστη επινοητικότητα , αλλά ήταν και απίστευτος κασκαντέρ με όλες τις σκηνές να τις γυρίζει ο ίδιος , πολλές από τις οποίες ήταν πολύ παράτολμες ! Ο ίδιος ο Jackie Chan είχε δηλώσει πως ο Κίτον ήταν το ίδαλμά του , έχοντας μάλιστα αναπαράγει πολλές από τις σκηνές του .

.

.

ΤΑΣΟΣ ΚΡΙΤΣΙΩΛΗΣ είπε:
Μόνον ο Λόρελ είχε ξεμείνει. Ο Χάρντι ήτανε παντρεμένος και τον βρήκε μέσω ενός πρωτοσέλιδου εφημερίδας. Πήγε και τον είδε στο ίδρυμα όπου νοσηλευότανε και νόμιζε ότι ήταν ανάπηρος, επειδή είχε διπλώσει το πόδι του στην καρέκλα...
Πάντως θυμάμαι που ήταν και οι δύο μέσα στα χαρακώματα και πυροβολούσαν τα διερχόμενα αεροπλάνα .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συχνά αναρωτιέμαι από πού προέρχεται το προσωνύμιο "Χοντρός" και "Λιγνός" - είναι λάθος !

Μάλλον οφείλεται σε προχειρότητα της ελληνικής μετάφρασης.

" Stan Laurel " & " Oliver Hardy " είναι η σωστή προσφώνηση.

Αυτά είναι και τα πραγματικά τους ονόματα και πάντα αυτά είχαν και στα έργα τους - μιαν ιδιαίτερη καινοτομία που δεν έκανε κανείς άλλος και

παρέπεμπε σε ισχυρή ταύτιση της συμπεριφοράς και του χαρακτήρα τους στις ταινίες με τα αντίστοιχα στην πραγματική τους ζωή.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η αρχειοθετημενη επιστολογραφια του Stan Laurel

Και ενα video που ειναι και η τελευταια μαγνητοσκπηση του εκπληκτικου διδυμου καπου στα 1956. Ειναι αφοτου ο Hardy εχει παθει εγκεφαλικο και εχει χασει παρα πολλα κιλα...

 
Ο Stan επαθε εγκεφαλικο - ο Hardy εχασε τα κιλα για αλλο λογο (καρδια).
 
Το πέτυχα τις προάλλες σε τοπικό κανάλι. Φοβεροί κωμικοί αν αναλογιστούμε και την εποχή. Επίσης το καρτούν που βγήκε βασισμένο στη σειρά ήταν καλο.
 
Η ΕΡΤ προβάλλει κάθε Σάββατο νομίζω επεισόδια και μπορώ να πω ότι από μερικά στιγμιότυπα που είδα είναι ακόμη και σήμερα διασκεδαστικά.
 
Ειχα πετυχει προσφατα Χοντρο-Λιγνο στην ΕΡΤ και καθημερινη βραδυ. (δεν θυμαμαι πια μερα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Χοντρός και ο Λιγνός οδηγούσαν στις ταινίες τους το πρωτοποριακό για την εποχή του, Μοντέλο T της Ford. Για τις ανάγκες των ταινιών, καταστράφηκαν πολλά τέτοια αυτοκίνητα, όπως στην ταινία Busy Bodies του 1933 όταν πριονοκορδέλα πέρασε ανάμεσά τους, κόβοντας το αμάξι στα δύο!

[video=youtube_share;3SjkImqTOBU]

Ένα από τα αυτοκίνητα που «επέζησαν» των γυρισμάτων, ανήκε στην καταπληκτική [node=1061471]συλλογή της Debbie Reynolds[/node] με αντικείμενα του Χόλιγουντ που δημοπρατήθηκε το 2011.

xl-T.jpg
 
[video=youtube_share;3SjkImqTOBU]


Ο Χοντρός και ο Λιγνός οδηγούσαν στις ταινίες τους το πρωτοποριακό για την εποχή του, Μοντέλο T της Ford. Για τις ανάγκες των ταινιών, καταστράφηκαν πολλά τέτοια αυτοκίνητα, όπως στην ταινία Busy Bodies του 1933 όταν πριονοκορδέλα πέρασε ανάμεσά τους, κόβοντας το αμάξι στα δύο! 


Ένα από τα αυτοκίνητα που «επέζησαν» των γυρισμάτων, ανήκε στην καταπληκτική
συλλογή της Debbie Reynolds με αντικείμενα του Χόλιγουντ που δημοπρατήθηκε το 2011.

 


xl-T.jpg





 
Πίσω
Μπλουζα