Ψάχνω τον τίτλο απο μια ταινία

Fotini80

RetroNoob
Joined
10 Σεπ 2020
Μηνύματα
3
Αντιδράσεις
0
Καλησπέρα! Ψάχνω μια παλιά, ασπρόμαυρη ελληνική ταινία και δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της.

Ήταν γυρισμένη σε νησί, είχε μια ιδιαίτερα αυστηρή μητέρα που καταπίεζε πολύ τις κόρες της και προς το τέλος μια νυχτερινή σκηνή με έναν καυγά μπροστά στο λιμανάκι στη θάλασσα. Θυμίζει κάτι σε κάποιον;
 
Γεια σου Φωτεινή. Δε θυμάσαι κανέναν από τους ηθοποιούς;
 
Φουσκοθαλασσιές (1966) του Ορέστη Λάσκου.
Αυτή πρέπει να λές.
Η Μαίρη Αρώνη είναι η μητέρα.
 
Karapiperim, δεν θυμάμαι καθόλου ηθοποιούς, δυστυχώς. Έχω μια αίσθηση ότι μπορεί να έπαιζε ο Φούντας, αλλά ίσως θυμάμαι και λάθος.

Όχι, δεν ήταν το Φουσκοθαλασσιές, Rufus. Ήταν δραματική ταινία.
 
Όχι, δυστυχώς ούτε αυτό!

Λίγα ακόμη που θυμάμαι: στη σκηνή προς το τέλος παλεύουν δύο άντρες όπως είπα δίπλα σε ένα λιμανάκι, είναι νύχτα, υπάρχει και μια αποθήκη που κάτι γίνεται. Νομίζω ένας από τους δύο σκοτώνεται.

Υπάρχουν και κάποιες σκηνές στο σπίτι της μητέρας με τις κόρες, υπάρχει και μια γυναίκα που βοηθάει μέσα στο σπίτι και είναι με το μέρος των κοριτσιών.

Συγγνώμη για τις σκόρπιες πληροφορίες, το είδα πολύ καιρό πριν και έκτοτε το ψάχνω αλλά το θυμάμαι πολύ αποσπασματικά.
 
Λίγα ακόμη που θυμάμαι: στη σκηνή προς το τέλος παλεύουν δύο άντρες όπως είπα δίπλα σε ένα λιμανάκι, είναι νύχτα, υπάρχει και μια αποθήκη που κάτι γίνεται. Νομίζω ένας από τους δύο σκοτώνεται.
Με τέτοιο περίπου φινάλε υπάρχουν δύο ταινίες του Φούντα:
1. Νεκρή Πολιτεία 1951
2. Ανοιχτή θάλασσα 1954

Αλλά φοβάμαι πως καμία από τις δύο δεν είναι αυτή που ψάχνεις. Κάτι μου λέει πως ίσως δεν ψάχνουμε ταινία του Φούντα. Από δεύτερους ρόλους δε θυμάσαι κανέναν (μάνα πχ;)
 
Κάτι μου λένε οι εικόνες που περιγράφεις. Είναι μια χήρα καπετανιου με τρεις κορες που παντρεύεται ημια ενώ δεν ήταν η σειρά της;
 
Μήπως λες την ανεκδιήγητη Ζαβολιάρα ή αλλιώς Θολά νερά;
 
Καλησπέρα! Ψάχνω μια παλιά, ασπρόμαυρη ελληνική ταινία και δεν μπορώ να θυμηθώ τον τίτλο της.

Ήταν γυρισμένη σε νησί, είχε μια ιδιαίτερα αυστηρή μητέρα που καταπίεζε πολύ τις κόρες της και προς το τέλος μια νυχτερινή σκηνή με έναν καυγά μπροστά στο λιμανάκι στη θάλασσα. Θυμίζει κάτι σε κάποιον;
Μηπως ειναι η ταινια "Διχασμός" 1966? Η Δεσπω Διαμαντιδου ειναι αυστηρη μητερα που καταπιεζει τις κορες της και στο τελος ο Φυσσουν μαλωνει και πεθαινει νομιζω γιατι αγαπανε την ιδια γυναικα με το φιλο του.Μηπως ειναι αυτη?
 
Πίσω
Μπλουζα