Ψηφιακή αναδημιουργία σπάνιων γραφικών (λογότυπα, συσκευασίες, διαφημίσεις, κ.α)

Dr. SLUMP

RetroMasteR
Joined
6 Απρ 2007
Μηνύματα
1.300
Αντιδράσεις
146
Εδώ και λίγο καιρό έχω ξεκινήσει την απαθανάτιση χαμένων αλλά και σπανίων γραφικών, με σκοπό να κρατηθούν ζωντανά στην άπειρη ανάλυση που προσφέρουν τα γραφικά vector.

Όποιος γνωρίζει από προγράμματα για γραφικά vector (Illustrator, DRAW, inkscape, κτλ) μπορεί να συμβάλει σε αυτή την προσπάθεια, καθώς και όσοι έχουν σπάνια λογότυπα τα οποία δεν βρίσκονται σε αξιοπρεπή ανάλυση ή ακόμα και μερικά που υπάρχουν σε καλή ποιότητα αλλά αξίζουν την... vectorποίηση!

Θέλω να ξεκαθαρίσω πως το project έχει σκοπό αρχείου, οπότε δεν βάζω watermarks. Πιστεύω πως τα watermarks είναι μεν αποτελεσματικά κατά της αντιγραφής, καταστρέφουν όμως την ποιότητα του αρχείου. Σε περίπτωση όμως που χωρίς την άδειά μου τα δω οπουδήποτε (π.χ. facebook), θα σταματήσω αμέσως την δημοσίευσή τους και το project θα γίνει κρυφό (θα συναλλάσσονται από κοντά σε λίγους και καλούς ή σε κρυφό blog).

Για κάθε περίπτωση, υψηλή ανάλυση θα παρέχεται μόνο κατόπιν ζήτησης.

Ξεκινάω...

attachment.php


Περιοδικό Pixel

attachment.php


Πολυκατάστημα ΜΙΝΙΟΝ

attachment.php


Σοκολατούχο γάλα milko (1991-1996)

attachment.php


Σοκολατούχο γάλα milko φράουλα (1992-1994)

attachment.php


Παιχνίδια LYRA

attachment.php


Παιχνίδια el greco (παρατήρησα πως έχω ένα λάθος στην άκρη του "r", θα διορθωθεί σύντομα)

attachment.php


Παγωτά Algida (198?-1997)

attachment.php


Σήμα VHS Χελωνονινζάκια (1991-1994) (ναι, δεν είχε Τ... επίσης φαίνεται περίεργο το blank του png, θα διορθωθεί)




attachment.php


Σήμα ITOCHU, αντιπροσωπεία Nintendo (1991-1997)
 
κ-α-τ-α-λ-η-κ-τ-ι-κ-ο αποτελεσμα!

Ολα τα διανυσματικα σου ειναι εξαιρετικα πιστα!
 
Ευχαριστώ πολύ!

Το Algida περιέργως φαίνεται αρκετά πιο μεγάλο από τα άλλα (αλλά σίγουρα μικρότερο από το original upload), ενώ τα milko έφαγαν υπερβολικό downscale. Τι φταίει;
 
Εξαιρετικά όλα! :)

Σχετικά με το downscale, ανακάλυψα ότι υπάρχει ένα θεματάκι μεταξύ .jpg & .png. Για κάποιο περίεργο λόγο, τα screenshots του mac που τα σώζει σε png, μου τα μίκραινε όταν τ' ανέβαζα στο φόρουμ. Το ίδιο αρχείο σε .jpg ανέβηκε μια χαρά! Τα συγκεκριμένα δεν ξέρω σε τι φορμά τα κάνεις export, αλλά αν δεν είναι σε .jpg, μπορεί να σου κάνει τέτοια "νούμερα".
 
Πρωσοπικα δεν εχω ιδεα απο vector γραφικα αλλα εχω να σου πω χιλια μπραβο φιλε.Πολυ καλη η ιδεα σου αυτη και παρα πολυ καλη η δουλεια σου.
 
Μπράβο dr_slump έκανες καταπληκτική δουλειά!
 
Εξαιρετικό!

Μπορούμε να βάλουμε και "παραγγελίες" για το τι λογότυπα θα θέλαμε να δούμε; :)
 
Η πρώτη παραγγελία έχει ήδη γίνει :)
 
Σύντομα θα διορθωθούν για πιο αξιοπρεπή μεγέθη. Παραγγελίες δέχομαι, αλλά θα χρειαστεί υπομονή γιατί τα πράγματα γίνονται ζόρικα στο πανεπιστήμιο...
 
Πίσω
Μπλουζα