αναζήτηση παιχνιδιού.......

0raid

RetroActive
Joined
1 Μάρ 2010
Μηνύματα
264
Αντιδράσεις
11
λοιπόν ψάχνω ένα παιχνίδι που έπαιζα στον amstrad , στο οποιο είχες για χαρακτήρα μια τριχωτή μπαλίτσα , η πιστες είχαν τετράγωνα κάτω και εσύ πέρναγες από επάνω και έβαφες τα τετράγωνα....σας λέει τίποτα?
 
Εύκολο... Skweek ή Super Skweek... :)
 
το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος ότι είχε βγει στα 8μπιτα...το πρώτο όμως ήταν τρομερό στο cpc με 16 χρώματα στην οθόνη ελέω mode 0!
 
Το mazemania ειναι καπως ετσι, αλλα δυστυχως δεν μπορεσα να βρω βιντεο του

στο youtube.
 
Skweek

bravo DINO!! , και είχα σπάσει το κεφάλι μου , Χίλια ευχαριστώ
 
για να μην ανοιγουμε αλλο θεμα ψαχνω και εγω ενα παιχνιιδι στον cpc με ενα αυτοκινητο το οποιο το εβλεπες απο επανω και το οποιο το οδηγαγες σε επαρχιακα τοπια και α θυμαμαι καλα διαγωνιζοσουν με αλλα ..θυμαμαι στα τοπια ειχε κατι φρακτες κλπ και ολο εβγαινα απο τα μπατιλικια εξω απο το δρομο...σιγουρα οχι crazy cars,h super cars!!
 
Το μυαλό μου πάει στο Nitro της Psygnosis, αλλά δεν πρέπει να κυκλοφόρησε για CPC...

Edit: Ρίξε μια ματιά εδώ μήπως και το εντοπίσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μηπως ειναι το APB; αλλα οδηγουσες περιπολικο,αλλα που μου ερχονται στο μυαλο ειναι το Miami Vice και το Chicago 90 αλλα ηταν ψευδο3D.

APB

apb.png


Miami vice

miami_vice.png


Chicago 90

Cpc_chicago90_1.png
 
οχι τιποτα απο αυτα αλλα το πλησιαζει πολυ.. το the last v8!!
 
Μήπως είναι το Badlands;
 
spyros_s είπε:
το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος ότι είχε βγει στα 8μπιτα...το πρώτο όμως ήταν τρομερό στο cpc με 16 χρώματα στην οθόνη ελέω mode 0!
Το super skweek είχε βγει κανονικά για cpc..

Μιχάλης
 
Για να μην ανοίγω ούτε εγώ καινούριο θέμα:

Ψάχνω 2 παιχνίδια:

1) Πολυόροφο κτίριο σε τομή, με ασανσέρ κτλ. και εσύ πηγαινοέρχεσαι και δίνεις εντολές σε άλλους εργαζομένους. Πχ. "Go to your office" και απαντάει "ok, you are the boss"

2) Παιχνίδι στρατηγικής που μπορείς να στείλεις ατομικές βόμβες σε άλλες χώρες. Δείχνει παγκόσμιο χαρτη.

Καμιά ιδέα κανείς;;
 
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!!

Όμως δεν είναι αυτό που ψάχνω. Ο διάδρομος και τα γραφεία ήταν πιο ... zoomαρισμένα και έβλεπες μόνο έναν όροφο.

Tnx!
 
Λοιπόν, το πρώτο μου θυμίζει αρκετά ένα παιχνίδι ονόματι Hijack (ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον, αλλά ήθελε αρκετό ψάξιμο αν κάποιος δεν είχε manual !! :D ). Την σήμερον ημέρα ευτυχώς οι οδηγίες είναι one click away που λένε...

Για την ιστορία, ως επικεφαλής του τμήματος "Hijack" (τι πρωτότυπο όνομα) του Πενταγώνου, προσπαθείτε να εξουδετερώσετε κάποιους τρομοκράτες, "παλεύοντας" ταυτόχρονα με την γραφειοκρατία:

hijacky.png


To δεύτερο παιχνίδι είναι λίγο μυστήριο.

Εχω παίξει διάφορα strategy games που μοιάζουν κάπως, αλλά δεν ξέρω αν είναι όντως κάποιο απο αυτά (μάλιστα ένα απο αυτά ήταν δεκαεξάμπιτο και ονομαζόταν Nuclear War. Eίχε πολύ πλάκα - όποιος το έχει παίξει ξέρει το γιατί :D )

Tώρα, απο οκτάμπιτους τίτλους, θυμάμαι είχα παίξει αρκετά το Armageddon Man - αν και εκεί προσπαθούσαμε να αποτρέψουμε τον πόλεμο...

Ενα άλλο (ακόμα πιό πολυπαιγμένο) παιχνίδι, ήταν και το Τheatre Europe, αλλά φυσικά δεν υπήρχε παγκόσμιος χάρτης...

Ενα ακόμα που θυμάμαι, ήταν το Contamination (απο τα αγαπημένα μου !!). Eκεί μπορούσαμε να εξαπολύσουμε πυρηνικά ως έσχατη λύση, αν μία επιδημία είχε ξεφύγει απο κάθε έλεγχο.

To τελευταίο (το οποίο μου 'ρθε στο μυαλό μόλις τώρα), ήταν το High Frontier.

Δεν θυμάμαι άλλα προς το παρόν - τουλάχιστον όχι για amstrad.

Παραθέτω εικόνες απο τα προαναφερθέντα games, σε περίπτωση που είναι κάποιο απο αυτά:

armageddonman.png


theatreeurope.png


contamination.png


highfrontier.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy, είσαι και ο πρώτος !!!!

To HiJack ήταν και το Contamination...

Πολλά tnx !
 
Tίποτα φίλε - να 'σαι καλά. :)
 
Πίσω
Μπλουζα