απορια για εγκατασταση προγραμματος

jimijoop

RetroMaNiaC
Joined
28 Απρ 2011
Μηνύματα
690
Αντιδράσεις
96
συγνωμη γινεται να εγκαταστησω ενα προγραμμα στο εξωτερικο σκληρο δισκο;
 
Μάλιστα.

Απλά όταν θα φτάσεις στο σημείο που σου λέει ότι θα το πάει στο "C:\Program Files\XYZW" θα πατήσεις ένα κουμπάκι που λέει "change installation folder" ή κάπως έτσι! :)
 
Ποιο προγραμμα ειναι?

Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι απλα επειδη το εγκατεστησες σε εξωτερικο δισκο δεν σημαινει οτι οπου αλλου βαλεις το δισκο θα μπορεις να το τρεχεις. Αν δεν εχεις προβλημα χωρου στον εσωτερικο δισκο δεν εχεις λογο να κανεις κατι τετοιο.

Αν ψαχνεις τροπο να τρεχεις ενα προγραμμα οπουδηποτε, θα πρεπει αυτο το προγραμμα να ειναι φορητο. Λιγες εφαρμογες στα windows εχουν αυτη τη δυνατοτητα αλλα ισως να υπαρχει τροπος να το κανεις αν ψαξεις
 
Πολύ πιθανόν το πρόγραμμα εγκατάστασης να σου εμφανίσει μήνυμα ότι δεν επιτρέπει εγκατάσταση σε αφαιρούμενο δίσκο και είναι λογικό. Οταν συνδέεις μεσω USB εναν δίσκο στο πισί σου, μπορεί σημερα να παρει το γράμμα J ενω μια αλλη φορά που θα εχεις πρώτα συνδέσει και ενα memory stick (που θα εχει προλαβει αυτό να παρει το J) να σου αντιστοιχήσει το K και φυσικά δε θα παίζει το πρόγραμμα.
 
Αυτο διορθωνεται ευκολα. Εχω δωσει σε ολους τους εξωτερικους μου δισκους σταθερα γραμματα ξεκινωντας απο το Ζ
 
Και εγώ το ίδιο, είναι πολύ καλύτερο αν έχεις κάμποσους να τους δώσεις μόνιμο σταθερό γράμμα μέσω του Disk Management.

Για τον Rygar που δεν έχει καταφέρει να βρει το path: Control Panel->Administrative Tools->Computer Management->Storage->Disk Management->Δεξί κλικ στον δίσκο->Change Drive Letter and Paths (ισχύει για Windows 7, αλλά και στα παλιότερα κάπως έτσι θυμάμαι να ήταν...)

Για να μείνουμε πάντως on-topic, πραγματικά δεν υπάρχει κανένας πρακτικός λόγος για να εγκαταστήσεις προγράμματα εκτός του C:\, χωρίς βέβαια να απαγορεύεται να το κάνεις. Οι πιθανοί μπελάδες πάντως είναι περισσότεροι από το όφελος έτσι.
 
bspus είπε:
Αυτο διορθωνεται ευκολα. Εχω δωσει σε ολους τους εξωτερικους μου δισκους σταθερα γραμματα ξεκινωντας απο το Ζ
Δεν εχω ποτέ ασχοληθεί να εγκαταστήσω πρόγραμμα σε εξωτερικό σκληρό.

Ασφαλώς και γνωρίζω ότι μπορείς να αλλάξεις το γραμμα ενός δίσκου, αγαπητέ αφελή ιατρέ :p . Αυτό που δεν ξερω είναι αν διατηρεί το vendor id του δίσκου καπου στη registry ώστε, με την προσθαφαίρεση να αντιστοιχεί καθε φορά το ίδιο γραμμα. Αν όντως το κανει αυτό, ο μόνος περιορισμός είναι η εγκατάσταση να σε αποτρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα σε αφαιρούμενο δίσκο και ίσως και το ίδιο το πρόγραμμα να αποτρέπει τον εαυτό του να τρέξει από τετοιο δίσκο. Θα ηθελα να ρωτήσω το jimijoop τί είδους πρόγραμμα θελει να εγκαταστήσει χωρίς να μας πει ποιό ακριβώς είναι.
 
Rygar είπε:
Δεν εχω ποτέ ασχοληθεί να εγκαταστήσω πρόγραμμα σε εξωτερικό σκληρό.
Ασφαλώς και γνωρίζω ότι μπορείς να αλλάξεις το γραμμα ενός δίσκου, αγαπητέ αφελή ιατρέ :p . Αυτό που δεν ξερω είναι αν διατηρεί το vendor id του δίσκου καπου στη registry ώστε, με την προσθαφαίρεση να αντιστοιχεί καθε φορά το ίδιο γραμμα. Αν όντως το κανει αυτό, ο μόνος περιορισμός είναι η εγκατάσταση να σε αποτρέπει να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα σε αφαιρούμενο δίσκο και ίσως και το ίδιο το πρόγραμμα να αποτρέπει τον εαυτό του να τρέξει από τετοιο δίσκο. Θα ηθελα να ρωτήσω το jimijoop τί είδους πρόγραμμα θελει να εγκαταστήσει χωρίς να μας πει ποιό ακριβώς είναι.
προγραμματα για να φτιαξω dvd
 
Μεταξύ μας πάντως, τα παιδιά έχουν δίκιο...

Μείνε στον καλό, κύριο C-δίσκο!... Στο θέμα του αν γίνεται, γίνεται (αν όχι σε όλα, σίγουρα στη συντριπτική πλειοψηφία των προγραμμάτων), αλλά γιατί να το έχεις σε εξωτερικό σκληρό, από τη στιγμή που σκοπεύεις να το δουλεύεις?

Μετέφερε άλλα αρχεία (ταινίες - τραγούδια - φωτός) σε εξωτερικό και άσε τον C για προγράμματα...
 
D@redevil είπε:
Μεταξύ μας πάντως, τα παιδιά έχουν δίκιο...
Μείνε στον καλό, κύριο C-δίσκο!... Στο θέμα του αν γίνεται, γίνεται (αν όχι σε όλα, σίγουρα στη συντριπτική πλειοψηφία των προγραμμάτων), αλλά γιατί να το έχεις σε εξωτερικό σκληρό, από τη στιγμή που σκοπεύεις να το δουλεύεις?

Μετέφερε άλλα αρχεία (ταινίες - τραγούδια - φωτός) σε εξωτερικό και άσε τον C για προγράμματα...
γιατι δεν εχω περισσοτερο ελευθερο χωρο (1,6gb)
 
Δηλαδή όλος ο C:\ είναι γεμάτος με προγράμματα, που μάλιστα τα χρησιμοποιείς κιόλας? :)

Με κάνει εντύπωση! :)
 
Κάτι μου λέει πως ο C είναι κανας 40αρης ή και μικρότερος.
 
jimijoop είπε:
προγραμματα για να φτιαξω dvd
Αν εννοείς ότι θες να γράψεις DVD δισκάκια και θες προγραμματα όπως π.χ. το Nero, τότε υπαρχουν αρκετά εναλλακτικά προγράμματα που δε θελουν εγκατάσταση και τρέχουν από οπουδήποτε, π.χ. από ενα memory stick. Αν όντως θες τετοιο πρόγραμμα, μπορώ να σου προτείνω το πρόγραμμα cdburnerxp, είναι δωρεάν και το κατεβάζεις από εδώ επιλέγοντας την Portable 32bit εκδοση. Αυτό χρησιμοποιώ κι εγώ.
 
Οντως, αμα δωσεις σταθερο γραμμα το δενει με το συγκεκριμενο δισκο για ολες τις προσθαφαιρεσεις. Δεν θα ειχε νοημα αλλιως.

Για τον περιορισμο του εξωτερικου τωρα, θα ηταν παραδοξο τη στιγμη που μπορεις πλεον τα ιδια τα windows να τα εγκαταστησεις σε εξωτερικο δισκο να ειχες προγραμμα που αρνειται να τρεξει σε τετοιον!
 
Πίσω
Μπλουζα