εθνο-Chill out κομματια των '90ς

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.583
Αντιδράσεις
1.756
Οταν ακουω για "ελληνικο chill out" το μυαλο μου παει σε instrumental διασκευες σαξοφωνου του Κατσαρου, Τα θυμαμαι σε ασανσερ, πλοια, "μας συγχωρειτε διακοπη" της ΕΡΤ κλπ.

Καπου στο μεσα 90ς-00ς ομως υπηρχε ενα αλλο ειδος chill out που ισως ειχε επιρροες απο τα τρανς της εποχης. Για μενα το χαρακτηριστικο τους ηταν οτι ειχε καποια εντελως ελληνικα εθνικ στοιχεια, οπως σαντουρι, μπουζουκι, κλαρινο κλπ. Δεν γνωριζω καν αν υπηρχε σαν ειδος, η σαν μουσικο ρευμα, αλλα ετσι αναδρομικα οπως το σκεφτομαι, βρισκω οτι υπηρχαν μερικα τετοια κομματια με κοινα στοιχεια

Ισως το πιο γνωστο ηταν το Byzantine Meditation καποιου Antaeus

Επισης εγω ξερω και το Lit'l Song του Dave Lynch

Εχω υποψη μου και καποιο συνθετη που οποτε τον εχω πετυχει στην τηλεοραση εχει παντα μουσι και μαυρα γυαλια, δυστυχως δε θυμαμαι το ονομα του, ισως ξερει καποιος φιλος. Μερικα που εχει γραψει ειναι αυτου του στυλ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ισως το πιο γνωστο ηταν το Byzantine Meditation καποιου Antaeus
Αυτός είναι από το Βέλγιο...

Στις αρχές του '90 υπήρχε και ο χαρακτηρισμός του είδους σαν "New Age". Απο το '96-'97 και μετά έγινε τις μόδας πολύ το "Ethnic"
και έμπαινε παντού..


Omega Vibes - The Heart and the Soul

 
Α βεβαιως οι ωμεγκα βαιμπς. Απο αυτους θυμαμαι μονο το τραγουδι DNA και γιαυτο δεν τους ελαβα υποψη ως chill out instrumental
 
Στο spiritual ύφος του Byzantine Meditation (όπως και του υπέροχου The Heart and the Soul) είναι ο μοναδικός δίσκος MCMXC a.D από Enigma.
Μια new age συλλογή Mystera (5 CD).


Σε ανάλογο ύφος Era.



Σε ανάλογο ύφος Mysteria.



Σε ethereal ύφος το ιρλανδικό project Dagda, αγαπημένο.


Αν σου άρεσε γενικά το ύφος αυτό θα επανέλθω :)
 
Α μόλις συνδειτοποίησα πως είμαι στα Ελληνικά, οπότε θα ήθελες Ελληνικά project. Sorry γράψε λάθος @Rakeesh.
 
Εχω υποψη μου και καποιο συνθετη που οποτε τον εχω πετυχει στην τηλεοραση εχει παντα μουσι και μαυρα γυαλια, δυστυχως δε θυμαμαι το ονομα του, ισως ξερει καποιος φιλος. Μερικα που εχει γραψει ειναι αυτου του στυλ
Τελικα αναφερομαι στον Γιαννη Καραλη, με προτζεκτς οπως την Οδυσσεια στα μεσα 90ς

 
Αυτός είναι από το Βέλγιο...
Ξερουμε τιποτα αλλο γι' αυτον; Ειναι Βελγος ή ελληνας στο Βελγιο; Εχει βγαλει κι αλλα αυτου του ειδους;
Α μόλις συνδειτοποίησα πως είμαι στα Ελληνικά, οπότε θα ήθελες Ελληνικά project. Sorry γράψε λάθος @Rakeesh.
Οπως και να εχει ευχαριστω για τις προτασεις. Ναι, οχι μονο ελληνικα προτζεκτ, αλλα συγκεκριμενα που να εχουν ελληνικα στοιχεια (οπως σαντουρι, κλαρινο). Γενικως τα New Age και τα εθνικ οπως αυτα που παρεθεσες ειναι λιγο "σκοτεινα" και μυστηριωδη. Αυτα τα ελληνικα που λεω, εγω τα θεωρω chill out γιατι μου βγαζουν κατι δροσερο και τουριστικο. Μου θυμιζουν καλοκαιρι 90ς
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μένα ξένη μουσική μου ρθε στον νου από προχθές που είδα το θρεντ. Μου έχει καρφωθεί στο μυαλό και θα σκάσω αν δεν το αναφέρω. Sacred Spirit βασισμένο σε ινδιάνικη μουσική.
 
@Rakeesh, το Enchantment (1991) από Chris Spheeris και Paul Voudouris ίσως σου αρέσει. Το track λέγεται Pura Vida.

 
Αυτός είναι από το Βέλγιο...
Ισως το πιο γνωστο ηταν το Byzantine Meditation καποιου Antaeus

Ζητάω συγγνώμη, έκανα λάθος. Κοιτούσα κάποιες κυκλοφορίες του και μάλλον η εταιρεία διανομής ήταν από Βέλγιο και όχι ο Καλλιτέχνης.
Ο Antaeus είναι Έλληνας και ζούσε στην Αμερική για αρκετό καιρό.
 
Πίσω
Μπλουζα