ερωτηση μονο

Joined
22 Αύγ 2020
Μηνύματα
1.489
Αντιδράσεις
2.050
απο οτι ειδα δεν υπαρχει η καταπληκτικη ταινια |συμμορια εραστων| με το θεο ντινο ηλιοπουλο
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ξερει κανεις απο που ειναι το μουσικο χαλι που ακουγεται συχνα
 
Καταπληκτική;Αναφέρεσαι σε αυτό το χάλι το ασπρόμαυρο της χρονιάς 1971-1972;Παίζει να ναι και η χειρότερη ελληνική ταινία.

η συμμορια εραστων; η χειροτερη;
γιατι;


ειστε αντρας; η γυναικα;
 
Αφελής,κακογυρισμένη,αναίτια ασπρόμαυρη.Προωθεί το ζιγκολίκι. Κλασικό δείγμα κωμωδίας γυρισμένης προς το τέλος της χούντας. Ίσως έχεις κάποιο προσωπικό λόγο να τη θεωρείς ενδιαφέρουσα, αλλά θα σε στεναχωρήσω καθώς ακόμα και μέσα στο εδώ φόρουμ η εν λόγω ταινία βρίθει αρνητικών αναφορών. Άντρας είμαι.Δεν ξέρω αν αυτό συνδέεται με κάποιο τρόπο με την επισήμανση μου.


το σχολιο οτι ισως εχω καποιο προσωπικο λογο καλυτερα να ελειπε τι λογο να εχω για μια ταινια που γυριστηκε πριν καν γεννηθω;
και φυσικα διαφωνω οτι προωθει το ζιγκολικι,αντιθετα
 
@stagr Ηρέμησε λίγο, πολύ απότομος δεν νομίζεις οτι είσαι στην κριτική σου (οποια και να είναι αυτή). Είναι πολύ προσβλητικοί οι χαρακτηρισμοί που χρησιμοποιείς.

Αναφέρεσαι σε αυτή την ταινία που έπαιζαν πολύ σπουδαίοι ηθοποιοί και δεν χρειάζονται χαρακτηρισμοί οπως το ζιγκολίκι που αναφέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και ποια είσαι εσύ που θα μου πεις τι να πω;Έχω παραβεί κάποιον κανόνα του φόρουμ;Ή μήπως χρησιμοποίησα απαξιωτικό χαρακτηρισμό για κάποιον; Η ταινία δεν είναι καθόλου καλή. Επειδή είπα ότι προωθεί το ζιγκολίκι. Μα αυτό είναι και το θέμα της. Τυγχάνει να την έχω δει και μάλιστα ολόκληρη.Και για να απαντήσω στον "Λεωνίδα Σούλη" όταν λέω προσωπικό λόγο εννοώ κάποιος από τους συντελεστές της ταινίας να είναι δικός του άνθρωπος.
Σε κάθε περίπτωση τη θεωρώ χοντροκομμένη. Αν ήθελε να σχολιάσει με χιούμορ τους επίδοξους εραστές που κυνηγούν και την πέφτουν αγρίως σε πλούσιες γυναίκες, μάλλον δεν τα κατάφερε. Με ενόχλησε αρκετά το σενάριο της.


αυτο που βαλατε σε εισαγωγικα ειναι το ονοματεπωνυμο μου
δεν θα σας απαντησω
επιφυλασσομαι
 
Παίρνω πίσω το χαρακτηρισμό ζιγκολίκι αν ενόχλησε κάποιους.Δεν είχα σκοπό να προσβάλω ούτε να ενοχλήσω κάποιον.Ζητώ συγνώμη. Η προσωπική μου γνώμη για την ταινία είναι ότι δεν είναι καθόλου καλή. Αντιγράφω δε και από την κριτική του Αθηνοράματος την οποία και θεωρώ πολύ εύστοχη:
"Κακόγουστη μεταφορά θεατρικού έργου των Γιαλαμά, Πρετεντέρη. Κρίμα για τον Ντίνο Ηλιόπουλο!"
Έβαλα σε εισαγωγικά το nickname σας γιατί αναφερόμουν στο σχόλιο σας. Οχι για διάθεση προσβολής. Δεν γνώριζα ότι το nickname σας είναι το ονοματεπώνυμο σας, αλλά και και να το γνώριζα πάλι σε εισαγωγικά θα το έβαζα αφού εμφανίζεται σαν nickname σε φόρουμ. Θεωρώ ότι αντιλαμβάνεστε τι λέω.
 
Παίρνω πίσω το χαρακτηρισμό ζιγκολίκι αν ενόχλησε κάποιους.Δεν είχα σκοπό να προσβάλω ούτε να ενοχλήσω κάποιον.Ζητώ συγνώμη. Η προσωπική μου γνώμη για την ταινία είναι ότι δεν είναι καθόλου καλή. Αντιγράφω δε και από την κριτική του Αθηνοράματος την οποία και θεωρώ πολύ εύστοχη:
"Κακόγουστη μεταφορά θεατρικού έργου των Γιαλαμά, Πρετεντέρη. Κρίμα για τον Ντίνο Ηλιόπουλο!"
Έβαλα σε εισαγωγικά το nickname σας γιατί αναφερόμουν στο σχόλιο σας. Οχι για διάθεση προσβολής. Δεν γνώριζα ότι το nickname σας είναι το ονοματεπώνυμο σας, αλλά και και να το γνώριζα πάλι σε εισαγωγικά θα το έβαζα αφού εμφανίζεται σαν nickname σε φόρουμ. Θεωρώ ότι αντιλαμβάνεστε τι λέω.

αυτο που δεν αντιλαλαμβανομαι ειναι γιατι θα πρεπει να εχω κατι προσωπικο για να εχω μια διαφορετικη αποψη απο τη δικη σας;
 
Πολλές φορές είθισται να αναζητούμε πληροφορίες για μια ταινία επειδή υπάρχει κάποιος προσωπικός λόγος, πχ σε ένα μικρό ρόλο στην ταινία να παίζει ένας άνθρωπος δικός μας. Αν τώρα εσείς δεν έχετε προσωπικό λόγο και η ταινία απλά σας αρέσει κανένα θέμα.Απλά διαφωνούμε ως προς την κριτική.
Ο χαρακτηρισμός σας για την ταινία ως καταπληκτική με ξένισε γιατί δε θεωρείται καταπληκτική. Υπάρχει μέσα εδώ ένα πολύ ωραίο τοπικ με τις καλύτερες και χειρότερες ταινίες γνωστών ηθοποιών. Ε η "συμμορία εραστών" είναι για αρκετούς η χειρότερη του Ηλιόπουλου. Εντάξει δε συμφωνώ, κάποιες από τις ταινίες που γύρισε τη δεκαετία του '80 ήταν πολύ χειρότερες. Από κει και πέρα η ταινία παίζεται συχνά στην τηλεόραση και υπάρχουν πολλές αναφορές για αυτήν όπως προείπα και σε αυτό το site.
 
Πολλές φορές είθισται να αναζητούμε πληροφορίες για μια ταινία επειδή υπάρχει κάποιος προσωπικός λόγος, πχ σε ένα μικρό ρόλο στην ταινία να παίζει ένας άνθρωπος δικός μας. Αν τώρα εσείς δεν έχετε προσωπικό λόγο και η ταινία απλά σας αρέσει κανένα θέμα.Απλά διαφωνούμε ως προς την κριτική.
Ο χαρακτηρισμός σας για την ταινία ως καταπληκτική με ξένισε γιατί δε θεωρείται καταπληκτική. Υπάρχει μέσα εδώ ένα πολύ ωραίο τοπικ με τις καλύτερες και χειρότερες ταινίες γνωστών ηθοποιών. Ε η "συμμορία εραστών" είναι για αρκετούς η χειρότερη του Ηλιόπουλου. Εντάξει δε συμφωνώ, κάποιες από τις ταινίες που γύρισε τη δεκαετία του '80 ήταν πολύ χειρότερες. Από κει και πέρα η ταινία παίζεται συχνά στην τηλεόραση και υπάρχουν πολλές αναφορές για αυτήν όπως προείπα και σε αυτό το site.

δεν ξερω αν το πρατετε εσεις αυτο,εγω προσωπικα δεν δισταζω να κανω κριτικη αρνητικη σε ταινια ακομη και να παιζω ο ιδιος,οχι καποιος δικος μου
ο καθενας εχει η δικη του αποψη
για μενα η ταινια ειναι πολυ καλη,τη μεταφορα στο κινηματογραφο την εχουν κανει οι ιδιοι οι συγγραφεις
και οχι μονο δεν προωθει το ζιγκολικι αντιθετα το αποδομει ξεκαθαρα
ειμαι θεατρικος συγγραφεας και εχω γραψει σεναριο για το κινηματογρφο,ανεξαρτητα αν δεν γυριστηκε
εχετε δει το θεατρικο ; η εχετε διαβασει το κειμενο;
πως κρινετε και συμφωνητε με το αθηνοραμα για τη μεταφορα του ;
σε σχεση με οσα ειπατε
 
Το ζιγκολίκι ήταν ατυχής χαρακτηρισμός και το παίρνω πίσω. Η ταινία για μένα είναι μετριότατη. Και η αισθητική της το ίδιο. Από τις τελευταίες ασπρόμαυρες ταινίες που γυρίστηκαν. Βέβαια για να είμαστε σωστοί το 1971-1972 ο ελληνικός κινηματογράφος είχε ήδη πεθάνει και οι μεγάλοι πρωταγωνιστές είχαν χάσει τον οίστρο τους. Η παρακμή εδώ είναι εμφανέστατη.
 
Για καποιο λογο η μουσικη τιτλων μου θυμιζει πιο πολυ ταινια 80 η βιντεοταινια, παρα ασπρομαυριλη ταινια του 70
 
Πίσω
Μπλουζα