η παραγγελία ήταν μάπα το καρπούζι

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.967
Γυρω στις αρχες 90ς πεφτει στα χερια μου ενα περιοδικο (ενθετο κυριακατικης εφημεριδας,μαλλον το "tv εθνος") κι αρχιζω να το ξεφυλλιζω.Το ματι μου "επεσε" πανω σε ενα ειδος κουπονιου που ελεγε πανω κατω οτι με τοσες δραχμες σου στελνουν "δωρο" : μια ξυλωδη τριανταφυλλια,πετσετες για το προσωπο ή για τα πιατα(δε θυμαμαι τι απ τα δυο),ενα χαρτινο δεντρακι που "ανθιζει" κι ισως ενα τραπεζομαντηλο( δεν ειμαι και τοσο σιγουρη γι αυτο το τελευταιο).Με το που βλεπω τη φωτογραφια με την ξυλωδη τριανταφυλλια κι αφου το ολο πακετακι δεν ηταν ακριβο σκεφτηκα να πω στους γονεις μου να το παρουμε.Με εφαγε η περιεργεια μ αυτη την "ξυλωδη τριανταφυλλια" και τελικα με την περιεργεια εμεινα..

Γινεται με την αποστολη του κουπονιου η παραγγελια κι ερχεται μετα απο λιγες μερες το περιφημο κουτι στο σπιτι,εγω με την αδερφη ημασταν ολο χαρα,ανοιγουμε το κουτι,πουθενα η ξυλωδης τριανταφυλλια :xm: βλεπω ομως μια γλαστρουλα με σπορους και ετσι ξεκιναει το ποτισμα..

Οι μερες κι οι βδομαδες περνανε και η τριανταφυλλια πουθενα,αυτο που αρχισε να φυτρωνει φαινοταν για αναρριχωμενο φυτο,σκετη απογοητευση ηταν για μενα γιατι ενω περιμενα την "ξυλωδη τριανταφυλλια" τελικα βρεθηκα μ ενα αναρριχωμενο.Του βαλαμε και ξυλακι για να στηριζεται,ειχα ελπιδες οτι ολο και καποιο λουλουδι θα εμφανιζοταν,πηγε το μυαλο μου στα νυχτολουλουδα...αλλά τιποτα.... :cry:

Εμεινε στην ιστορια αυτη η "ξυλωδης τριανταφυλλια",ακομη τη θυμομαστε...

Οσο για τα υπολοιπα περιεχομενα του κουτιου;ηταν κι αυτα "μαπα το καρπουζι"

οι πετσετες οχι μονο δεν ηταν καταλληλες για να σκουπιζεις το προσωπο ή τα πιατα αλλά το ο,τιδηποτε γιατι αφηναν παντου μπλε χνουδι

οσο για το χαρτινο δεντρακι: ηταν πανευκολη η συναρμολογηση του,μετα ριξαμε ενα υγρο και αρχιζε υποτιθεται να "ανθιζει",εμφανιστηκαν κατι μικρα στρογγυλα παρδαλα σαν φελιζολ κι αυτο ηταν ολο.Μετα απο λιγες μερες χαλασαν :(

το τραπεζομαντηλο,αν οντως υπηρχε στην παραγγελια,ισως να ηταν το μονο που "εσωζε" καπως την ολη απογοητευτικη κατασταση

Το συμπερασμα απ ολη αυτη την ιστορια ηταν να μην παραγγειλουμε ποτε ξανα αφου οπως διαπιστωσαμε ηταν σκετη απατη

Σας ετυχε κατι παρομοιο;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου το έχω αναφέρει ξανά...τεσπα. Μια εποχή είχαν τρελαθεί οι δικοί μου να ψωνίζουν από τηλεκαταλόγους. Τα πιο γελοία αντικείμενα ήταν κάτι ψεύτικα ευωδιαστά λουλούδια. Αυτό που ήρθε ήταν όντως ψεύτικο (με όλη τη σημασία της λέξης) αλλά η μυρωδιά ήταν πλαστικού και σε καμία περίπτωση ευωδιαστή.

Μια άλλη πάλι φορά η αδερφή μου ήθελε να αγοράσει μία βούρτσα όπου έκανε τα μαλλιά (μετά το βούρτσισμα) σγουρά. Όταν ανοίξαμε το πακέτο είδαμε μια κοινή χτένα που όχι μόνο τα μαλλιά δεν έκανε σγουρά αλλά είχε τόσο αραιά δόντια που χτένιζες ουρά αλόγου.
 
Εχω αναλογα περιστατικα και μαλιστα απο τηλεπωλησεις...που ειναι ακομα πιο απατη!!!!!! :eek:

Και τις δυο φορες την πατατα την εχει κανει η μανα μου... :animangry:

Την μια με εναν ωτοκαθαριστη - κατι περιπου σαν και αυτο - που διαφημιζε γνωστη εταιρια τηλεπωλησεων,

που τελικα απο το λεγε λεγε και για να γλυτωσει την γκρινια ο χριστιανος (ο πατερας μου),

αναγκαστηκε να το παραγγειλει.Αποτελεσμα;

Να ερθει ενα πακετο,οντως στην τιμη που αναφεροταν,με το προιον,

το οποιο ομως προιον μονο αυτο ελεγε στην διαφημιση δεν εκανε!!!!!

Ενω στην διαφημιση εδειχνε,οτι καθαριζει οτι υπαρχει μεσα στο αυτι και μαλιστα

το εδειχνε κιολας,στην πραγματικοτητα ουτε χνουδι δεν τραβαγε....Ρε να το εχει μια ωρα ο πατερας μου στο αυτι.....τιποτα!!!!!

Και την δευτερη,με ενα αεροστοπ πορτας - σαν αυτο εδω - που υποτιθεται οτι ηταν θερμομονωτικο διπλο (μεσα-εξω) και οτι ταιριαζε

σε ολες τις πορτες και ειχς ευκολη εφαρμογη ακομα και στις ασφαλειας!!!!

Αποτελεσμα,ερχεται το προιον με courier,στην τιμη οντως που διαφημιζοταν, ανοιγω το κουτι και παω

να το βαλω στην πορτα του σπιτιου....

Οχι μονο δεν ειχε ευκολη εφαρμογη,αλλα οταν καταφερα μετα απο ωρα να το βαλω....φρακαρε η πορτα και δεν ανοιγε!!!!!!!!!! :eek:

Το τι εξαψαλμα κατεβασα.....δεν περιγραφεται!!!!!!! :rant: :rant:

Με τα χιλια ζορια να το βγαλω,ωσπου στο τελος ευτυχως που καπου πιαστηκε στην πορτα και ξηλωθηκε ολο!!!!

Περιτο να πω οτι και τις δυο φορες ο πατερας μου απο συνταξιουχος,θα γινοταν ενεργος Μητροπολιτης απο τα εξαψαλμα που κατεβασε!!!!!!! :D

Και με τα δικια του ο ανθρωπος!!!

Μεγαλυτερη παπατζα απο τις τηλεπωλησεις δεν υπαρχει!!!!!

Ευτυχως μετα απο αυτα τα δυο,εβαλε μυαλο η μανα μου και ησυχασαμε.:sweat:
 
συνήθως οι αγορές από τηλεπωλήσεις και κουπόνια δεν βγαίνουν καλές... :(
 
stayros είπε:
Και την δευτερη,με ενα αεροστοπ πορτας - σαν αυτο εδω - που υποτιθεται οτι ηταν θερμομονωτικο διπλο (μεσα-εξω) και οτι ταιριαζε

σε ολες τις πορτες και ειχς ευκολη εφαρμογη ακομα και στις ασφαλειας!!!!
Να πω την αμαρτία μου κάποια στιγμή σκεφτόμουν να το αγοράσω. Ευτυχώς που υπάρχει το GRM να αποφεύγουμε τα χειρότερα...:sweat:
 
Ένα διάστημα ένας ξάδερφος μου είχε μανία με κάτι καταλόγους που σου τους έστελναν σπίτι. Αγόραζε ότι και να είχε ο κατάλογος, παρόλο που ήξερε πως ήταν σαβούρες.

Μια από αυτές ήταν μια συσκευή που χειριζόσουν ηλεκτρονικές συσκευές μέσω του ακουστικού του τηλεφώνου. Φυσικά δεν δούλεψε ποτέ...
 
Μια διαφημιση με κουπονια περιοδικου που ειχε αφησει εποχη, ηταν αυτη με το διαμαντενιο δαχτυλιδι.

Ενα πασιγνωστο περιοδικο (τηλεοπτικου προγραμματος), ειχε βγαλει κουπονια για 2 δαχτυλιδια.

Το πρωτο, στο οποιο εγινε και ο μεγαλος χαμος, ηταν σχετικα φθηνο, και γινοταν δικο σου, με 5 (μονο) χιλιαδες δρχ, και μερικα κουπονια του περιοδικου. Υποψιν οτι με 5χιλ πηγαινες και σε κοσμηματοπωλη και αγοραζες και εκει δαχτυλιδι χρυσο

Οι περισσοτερες μαμαδες απο τις φιλες μου εσπευσαν να το αγορασουν, αλλα και στο δικο μου σπιτι συζητηθηκε εντονα και λιγο ελειψε να υποκυψει και η δικη μου μανα στον πειρασμο. Θυμαμαι τις ατελειωτες επαναληψεις της σχετικης διαφημισης που εδειχνε το δαχτυλιδι να λαμπει και να λεει οτι ειναι απο ζιργκον πρωτης ποιοτητας που το κανει να μοιαζει με πραγματικο διαμαντι και επαληψη λευκοχρυσου στο μεταλλο.

Αυτο που ηρθε τελικα ειχε ενα μικροσκοπικο ζιργκον (στο μεγεθος λιγοτερο απο μιση φακη), ασε που το δαχτυλιδι μαυριζε σε συντομο διαστημα.

Γι΄'αυτο και νομιζω λιγες να επεσαν στην παγιδα, να μαζεψουν κουπονια για το αλλο το αληθινο αλλα και να δωσουν πολλα παραπανω λεφτα για να το αποκτησουν.

Μαλλον το 2ο ηταν δολωμα για να πεσει η προσοχη στο πρωτο (το φθηνο)
 
Σίγουρα δεν το έχουμε ξαναπιάσει αυτό το θέμα; :confused:
 
RIO είπε:
Σίγουρα δεν το έχουμε ξαναπιάσει αυτό το θέμα; :confused:
Κατά 90% ναι, και 10% ήταν παρόμοιο.. :p

Πάντως θυμάμαι ότι είχα γράψει για ένα κόσμημα "μήλο" που και καλά είναι 2 πραγματικές πολύτιμες πέτρες σε μέγεθος κεφαλιού καρφίτσας, και ξεκόλλησαν μέσα σε λίγες μέρες.
 
johnny19818 είπε:
Κάπου το έχω αναφέρει ξανά...τεσπα. Μια εποχή είχαν τρελαθεί οι δικοί μου να ψωνίζουν από τηλεκαταλόγους. Τα πιο γελοία αντικείμενα ήταν κάτι ψεύτικα ευωδιαστά λουλούδια. Αυτό που ήρθε ήταν όντως ψεύτικο (με όλη τη σημασία της λέξης) αλλά η μυρωδιά ήταν πλαστικού και σε καμία περίπτωση ευωδιαστή.
Μια άλλη πάλι φορά η αδερφή μου ήθελε να αγοράσει μία βούρτσα όπου έκανε τα μαλλιά (μετά το βούρτσισμα) σγουρά. Όταν ανοίξαμε το πακέτο είδαμε μια κοινή χτένα που όχι μόνο τα μαλλιά δεν έκανε σγουρά αλλά είχε τόσο αραιά δόντια που χτένιζες ουρά αλόγου.
Όπως είχα πει το έχω αναφέρει ξανά εδώ.
 
καπου το εχω αναφερει και εγω ενας θειος μου ειχε παρει απο εναν καταλογο τηλεμαρκετινγκ κατι που διαφιμιζαν σαν κυνηγετικο οπλο για να ερθει μια ρεπλικα με καψουλια :p η μητερα μου πηρε ενα πορτατιφ με μπαταριες που πυγολαμπιδα περισσοτερο απο αυτο φωτιζε θυμαμαι πηρε ο πατερας μου την εταιρια και αφησε ενα μυνημα στον τηλεφωνητη που λυπαμαι τους καημενους που ανοιξαν τα μυνηματα οταν ακουσαν τις γκαριδες του και αυτα pου τους εσερνε επισης η γιαγια μου καποτε απο διαφημιση του αντ1 ειχε παραγγειλει ενα μενταγιον που διαφημιζαν σε σχημα σταυρου που υποτιθεται οτι στην μεση ειχε ενα πετραδι αντιγραφο αυτου που βρισκεται στο σπηλαιο της βηθλεεμ περιττο να πω οτι ηρθε ενας σταυρος με πετρουλα που φαινοταν ψeyτικη απο χιλιομετρα αλλα το πιο κορυφαιο που εχω ακουσει το χε παθει η θεια μιας φιλης μου λοιπον αυτη ζει καπου στην χαλκιδικη και μια μερα που λειπανε τους ανοιξαν διαρηκτες το σπιτι και πηραν τα κοσμηματα λοιπον μετα απο μερες ανοιξανε το τοπικο καναλι και ειδανε να πουλανε τα κοσμηματα σε δημοπρασια :p ειχα πεθανει στα γελια οταν μου το ειπε
 
θανος είπε:
η γιαγια μου καποτε απο διαφημιση του αντ1 ειχε παραγγειλει ενα μενταγιον που διαφημιζαν σε σχημα σταυρου που υποτιθεται οτι στην μεση ειχε ενα πετραδι αντιγραφο αυτου που βρισκεται στο σπηλαιο της βηθλεεμ περιττο να πω οτι ηρθε ενας σταυρος με πετρουλα που φαινοταν ψeyτικη απο χιλιομετρα
Αν θυμάμαι καλά, αυτή η πέτρα υποτίθεται ότι ήταν από τον τάφο, και τις είχαν πάρει μετά από κάτι εργασίες που είχαν κάνει εκεί... Με λίγα λόγια ήταν τα "μπάζα" από τον τάφο.. :p
 
stayros είπε:
Εχω αναλογα περιστατικα και μαλιστα απο τηλεπωλησεις...που ειναι ακομα πιο απατη!!!!!! :eek:
Και τις δυο φορες την πατατα την εχει κανει η μανα μου... :animangry:

Την μια με εναν ωτοκαθαριστη - κατι περιπου σαν και αυτο - που διαφημιζε γνωστη εταιρια τηλεπωλησεων,

που τελικα απο το λεγε λεγε και για να γλυτωσει την γκρινια ο χριστιανος (ο πατερας μου),

αναγκαστηκε να το παραγγειλει.Αποτελεσμα;

Να ερθει ενα πακετο,οντως στην τιμη που αναφεροταν,με το προιον,

το οποιο ομως προιον μονο αυτο ελεγε στην διαφημιση δεν εκανε!!!!!

Ενω στην διαφημιση εδειχνε,οτι καθαριζει οτι υπαρχει μεσα στο αυτι και μαλιστα

το εδειχνε κιολας,στην πραγματικοτητα ουτε χνουδι δεν τραβαγε....Ρε να το εχει μια ωρα ο πατερας μου στο αυτι.....τιποτα!!!!!

Και την δευτερη,με ενα αεροστοπ πορτας - σαν αυτο εδω - που υποτιθεται οτι ηταν θερμομονωτικο διπλο (μεσα-εξω) και οτι ταιριαζε

σε ολες τις πορτες και ειχς ευκολη εφαρμογη ακομα και στις ασφαλειας!!!!

Αποτελεσμα,ερχεται το προιον με courier,στην τιμη οντως που διαφημιζοταν, ανοιγω το κουτι και παω

να το βαλω στην πορτα του σπιτιου....

Οχι μονο δεν ειχε ευκολη εφαρμογη,αλλα οταν καταφερα μετα απο ωρα να το βαλω....φρακαρε η πορτα και δεν ανοιγε!!!!!!!!!! :eek:

Το τι εξαψαλμα κατεβασα.....δεν περιγραφεται!!!!!!! :rant: :rant:

Με τα χιλια ζορια να το βγαλω,ωσπου στο τελος ευτυχως που καπου πιαστηκε στην πορτα και ξηλωθηκε ολο!!!!

Περιτο να πω οτι και τις δυο φορες ο πατερας μου απο συνταξιουχος,θα γινοταν ενεργος Μητροπολιτης απο τα εξαψαλμα που κατεβασε!!!!!!! :D

Και με τα δικια του ο ανθρωπος!!!

Μεγαλυτερη παπατζα απο τις τηλεπωλησεις δεν υπαρχει!!!!!

Ευτυχως μετα απο αυτα τα δυο,εβαλε μυαλο η μανα μου και ησυχασαμε.:sweat:

johnny19818 είπε:
Να πω την αμαρτία μου κάποια στιγμή σκεφτόμουν να το αγοράσω. Ευτυχώς που υπάρχει το GRM να αποφεύγουμε τα χειρότερα...:sweat:
και στο σπίτι έχουμε ένα θερμομονωτικό (ο Θεός να το κάνει!) για την πόρτα, δεν το πήραμε από τηλεπωλήσεις αλλά από πανηγύρι (!), δυσκολευτήκαμε να το τοποθετήσουμε στην πόρτα...πήραμε μόνο ένα για δοκιμή...
 
Καλα αυτα τα προϊοντα,που παλασαρουν οι πλανοδιοι και ειναι "Η" ευκαιρια, στα πανηγυρια....ειναι οντως για τα πανηγυρια!!!! :D

Μια που το πηρες και μια που το πεταξες..... :sealed:

Και βεβαια σε προϊοντα οπως αυτα,αλλα και σε αυτα των τηλεπωλησεων ισχυει το παρακατω.....

"Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται".... :nono:
 
stayros είπε:
Καλα αυτα τα προϊοντα,που παλασαρουν οι πλανοδιοι και ειναι "Η" ευκαιρια, στα πανηγυρια....ειναι οντως για τα πανηγυρια!!!! :D
Μια που το πηρες και μια που το πεταξες..... :sealed:

Και βεβαια σε προϊοντα οπως αυτα,αλλα και σε αυτα των τηλεπωλησεων ισχυει το παρακατω.....

"Μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται".... :nono:
το θερμομονωτικό για την πόρτα που ανέφερα παραπάνω δεν το πετάξαμε (ακόμα!!!) αλλά το ότι είναι για τα πανηγύρια είναι αλήθεια...και κάτι στραβά να πάει δεν έχεις δικαίωμα αλλαγής (ειδικά από πανηγύρι άντε να βρεις τον πάγκο όπου το πήρες)
 
θανος είπε:
ενα μενταγιον που διαφημιζαν σε σχημα σταυρου που υποτιθεται οτι στην μεση ειχε ενα πετραδι αντιγραφο αυτου που βρισκεται στο σπηλαιο της βηθλεεμ περιττο να πω οτι ηρθε ενας σταυρος με πετρουλα που φαινοταν ψeyτικη απο χιλιομετρα
Το πετραδι της Βηθλεεμ το θυμαμαι και εγω :)
 
Πίσω
Μπλουζα