η συλλογή μου από δεινοσαύρους (του βρετανικού μουσείου)

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
η σειρά αυτή δημιουργήθηκε από την invicta plastics για λογαριασμό του βρετανικού μουσείου σε ένα διάστημα 30 χρόνων περίπου (ο πρώτος κυκλοφόρησε στις αρχές του 70 και ο τελευταίος πριν μερικά χρόνια),συνολικά κυκλοφόρησαν πάνω από 20.Δυστυχώς,το 2004 νομίζω,σταμάτησε η παραγωγή τους και τώρα οι περισσότεροι είναι συλλεκτικοί,με μερικούς να κοστίζουν αρκετά στο ebay (φτάνουν μέχρι και τα 80-90 ευρώ).

οι παρακάτω φωτογραφίες είναι των δεινοσαύρων που αποτελούν τη δική μου συλλογή (όλοι χαρισμένοι από έναν μεγαλύτερο σε ηλικία ξάδερφο),συνολικά έχω 13 (είχα 14 αλλά έχω χάσει τον πτεροδάκτυλο) αλλά απ'ότι φαίνεται δεν θα καταφέρω να την ολοκληρώσω ποτέ για τον λόγο που έχω γράψει πιο πάνω...

fetch


fetch


και ένα πολύ καλό site που έχει πληροφορίες για τον κάθε ένα που κυκλοφόρησε http://maxmagnusnorman.com/artist_bl..._day_250.shtml
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια συλλογη! Σε καποιο απο τα μεγαλα παιχνιδαδικα εχω δει κατι παρομοια.
 
Ωραίοι οι δεινόσαυροι σου!

Από μικρός είχα μανία με τους δεινίοσαυρους. Ίσως φταίει το Jurassic Park του Chrichton. Πέρα όμως από κάμποσα βιβλία και κάτι μοντέλα σκελετών, που τα έκανες εκσκαφή, δεν κατάφερα να φτιάξω κάποια ολοκληρωμένη συλλογή.
 
Παρα πολυ ιδιαιτερη συλλογη. Ενθουσιαστηκα με το αντικειμενο της, την ιστορια απο πισω, το οτι κυκλοφορησε σε συνεργασια με πολυ σοβαρο Μουσειο, η "αραιοτητα" της εκδοσης (20 τεμαχια σε περιπου 20 χρονια) και το ταπεινο των υλικων της (απλο πλαστικο). Δυνατος!
 
αυτή είναι και η πλήρης συλλογή (από το link που έβαλα).Οι πολύχρωμοι δεινόσαυροι βγήκαν αρκετά αργότερα από την αυθεντική,μονόχρωμη,εκδοχή τους.

dinosaurs.jpg
 
Όταν λες "βρετανικό μουσείο", εννοείς το Φυσικής Ιστορίας; Το επισκέφτηκα πέρισυ και έχω περίπου 2 GB σε φωτογραφίες και video από δεινόσαυρους κ.λ.π. Το καλύτερο μουσείο που έχω μπεί. Τα μουσεία με ανθρώπινες δημιουργίες δεν πιάνουν μία μπροστά στο τι έχει φτιάξει η φύση...
 
Πίσω
Μπλουζα