μια μερα στην MICROPROSE..

simonkey

RetroAdept
Joined
9 Ιουλ 2007
Μηνύματα
855
Αντιδράσεις
52
[video=youtube;Du-dZf96zOY]

κοιταχτε αμιγκες και εποχη ..ολα τα λεφτα..λιγο πριν η μετα το f 15 strike eagle 2...

βαλτε αμιγκες και στηστε ... :) :) :) :bow: τι εταιριαρα τι παιχνιδαρες..αυτες ηταν εποχες.
 
Super Cars II ...κλασσικό κάψιμο ! Προφανώς το "εξαντλούσανε" για να φτιάξουν κάτι αντίστοιχο ! Είχε κυκλοφορήσει εκείνο το έτος (1991) απο Gremlin/Magnetic Fields.
 
simonkey είπε:
βαλτε αμιγκες και στηστε ... :) :) :) :bow: τι εταιριαρα τι παιχνιδαρες..αυτες ηταν εποχες.
Aυτά είναι. :headbangdude:

Α, ρε Microprose...

Πρόκειται όντως για "εταιριάρα" φίλε simonkey - αυτό είναι σίγουρο !! Απο τις αγαπημένες μου αναμνήσεις, ήταν όταν γύριζα απο το σχολείο την Παρασκευή, πέταγα την τσάντα, και άραζα στο κρεβάτι διαβάζοντας τα manuals των διάφορων sims για ώρες ολόκληρες, πριν ξεκινήσω να παίζω !!

Βέβαια στο βίντεο βλέπουμε το εγγλέζικο παράρτημα της εταιρίας, οπότε δεν έχουμε την ευκαιρία να τσεκάρουμε τους θρυλικούς (Αμερικανούς) Sid Meier, Bill Stealey, Arnold Hendrick, Andy Hollis, Bruce Shelley, Ken Lagace, Max Remington, κ.α.

Μιά που είπαμε για το F-15 II, να σημειώσουμε ότι εγκαινίασε μία εποχή απο "updated sequels" για την M.P. - με βελτιώσεις που αφορούσαν κυρίως την μηχανή γραφικών και τον ήχο. Η έκδοση για Αmiga άργησε αρκετά να βγεί, και όταν βγήκε (προς μεγάλη μου απογοήτευση) δεν είχε τον περίφημο gradient ορίζοντα όταν ήσουν στο πιλοτήριο (ίσως διότι η απλή Amiga ψιλο-ζορίζεται σε κάτι τέτοια), αλλά μόνο σε εξωτερικές απόψεις, όπου ήταν και σταθερός.

Παρ' όλα αυτά η έκδοση της Amiga είχε κάποια άλλα θετικά σημεία (επιχειρησιακούς χάρτες, κόκπιτ), ενώ οι εγγλέζοι προγραμματιστές ήταν σίγουρα η ιδανική επιλογή γι' αυτό το μηχάνημα, μιά και οι περισσότεροι Αμερικανοί στα 16-bit δούλευαν και ήξεραν καλά πρωτίστως το pc και όχι την Amiga (εξαιρείται η Cinemaware :D )

Εγώ πάντως τιμητικά θα ρίξω ένα F-15 II στην Αμιγκούλα μου όταν γυρίσω σπίτι...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ειδη ειμαι πανω απο λιβυη..μονο που υστερα απο τοσο καιρο απορω πως το πεταγα τοσες ωρες.........

και εγω τα ιδια τσαντα στον καναπε μετα απο το σχολειο και απαραιτητα f-19 η f -15 ΙΙ...

θα παω να κανω υπνωση καποια στιγμη σε κανα εππαγελματια μπας και γυρισω να νιωσω τα παλια ..ψυνεται κανεις?χαχαχα
 
simonkey είπε:
ειδη ειμαι πανω απο λιβυη..μονο που υστερα απο τοσο καιρο απορω πως το πεταγα τοσες ωρες.........
Αυτή είναι και απορία δικιά μου !! :D

Επαιζα ΑΥΣΤΗΡΑ *χωρίς* time compression !! (άλλες αντοχές τότε...)

Τι αριθμό τηλεφώνου έχει ο υπνωτιστής είπαμε; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Α ρε ωραίες εποχές. Πέρασαν ανεπιστρεπτί!! Το Super Cars της GREMLIN δεν ήτανε;;
 
Microprose και Westwood ... Ααα, ωραίες εποχές ! ...
 
Πίσω
Μπλουζα