μπερδεύετε και εσείς;

paulochelao24

Retro Member
Joined
16 Οκτ 2014
Μηνύματα
2.356
Αντιδράσεις
3.625
γενικά μου συμβαίνει συχνά όταν ακούω κάποιους καλλιτέχνες ή συγκροτήματα,να τους μπερδεύω νομίζοντας ότι είναι o ίδιος καλλιτέχνης ή συγκρότημα. Αυτό μου συμβαίνει πιο πολύ με τις εξής περιπτώσεις: Πάντα μπερδεύω π.χ. την τραγουδοποιό Aimee Mann με την Maria McKee (καθώς και τα συγκροτήματα που ήταν οι συγκεκριμένες κοπέλες πρίν ξεκινήσουν προσωπική καριέρα,τους Til Tuesday με τους Lone Justice δηλαδή),τους Alarm με τους Big Country (ειδικά αυτούς τους 2), τους Transvision Vamp με τους Primitives, τους Jam με τους Style Council (δικαιολογημένα εδώ θα μου πείτε μιας και ο συνδετικός κρίκος ήταν ο Paul Weller), τους Housemartins με τους Smiths και τους Beautiful South (ίδια περίπτωση με τους Jam και εδώ,με τους Paul Heaton και David Hemingway να είναι πρώην μέλη των Housemartins που αμέσως μετά έφτιαξαν τους Beautiful South). Πιο παλιά όταν άκουγα τους Pavlov's Dog νόμιζα ότι ήταν η Janis Joplin,τον Robert Palmer με τον David Bowie (στα 80ς όταν ήμουν μικρός),επίσης την Melissa Etheridge την μπέρδευα συχνά με την Bonnie Tyler,την k.d. lang με την Michelle Shocked.Σίγουρα υπάρχουν και πολλά άλλα που τώρα δεν μου έρχονται στο μυαλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
αν εννοειται σαν ονοματα αρκετοι φιλοι μου μικροι μπερδευαν τσιβιλικα με τζεβελεκο και μερικοι και με τζανετακο
οπτικα αρκετοι με μπερδευουν με τον γιωργο μακρη ,αν και εγω ειμαι πιο ωραιος
 
Τελευταία επεξεργασία:
Donna Summer με Dianna Ross. Με μπέρδευε ποια τραγουδάει ποιο. Νομίζω πως το έχω ξεδιαλύνει πλέον. :icon_lol:
 
Μπα, αυτά δεν είναι τίποτα. Στην πρώτη εφηβεία είχα την αίσθηση ότι όσοι έπαιζαν post punk, new wave και ηλεκτρονική είχαν λίγο πολύ το ίδιο στυλ εμφανισιακά αλλά και ερμηνευτικά οπότε μπέρδευα τους πάντες (εκτός από τους Duran Duran που ήμουν τρελή φαν).
Κι εξηγώ (πιάστε και καμία καρέκλα μην σας έρθει τίποτα ενώ διαβάζετε):
Depeche Mode με New Order
New Order με Simple Minds
Simple Minds με Thomson Twins και Talk Talk
Thomson Twins με Flock of Seagulls
The Communards με Bronski Beat
The Cure με The Clash (μην το ψάχνετε, δεν υπάρχει λογική σε αυτό)
The Smiths με The Stranglers (αυτό κι αν δεν έχει λογική)
και το αποτελειωτικό, Spandau Ballet με Depeche Mode!

Πώς είμαστε; Να μοιράσω υπογλώσσια; :p

Βέβαια τώρα πια πιστεύω ότι έχω ξεκαθαρίσει ποιοι είναι ποιοι και τι τραγουδούν.

Donna Summer με Dianna Ross. Με μπέρδευε ποια τραγουδάει ποιο. Νομίζω πως το έχω ξεδιαλύνει πλέον.
:icon_lol:
Και τη Δούκισσα με τη Λίτσα Διαμάντη, είπαμε. :p

@paulochelao24 Μα τον Bowie με τον Robert Palmer, βρε Γιάννη; Θα πέσει κεραυνός να μας κάψει! :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ενδιαφέρον λίστα Bajar. Νομίζω το Communards με Bronski Beat ταιριάζει και μένα.
Αλλά μόλις είδα στην Wikipedia πως είναι αριθμητικό το μπέρδεμα :lol:

The Communards were a British synth-pop duo.
Bronski Beat were a British synthpop trio.
 
Ενδιαφέρον λίστα Bajar. Νομίζω το Communards με Bronski Beat ταιριάζει και μένα.
Αλλά μόλις είδα στην Wikipedia πως είναι αριθμητικό το μπέρδεμα :lol:

The Communards were a British synth-pop duo.
Bronski Beat were a British synthpop trio.

Κι όχι μόνο. Ήταν κι ο Jimmy Somerville που τραγουδούσε και στις δύο μπάντες. Πώς να μην μπερδευτείς μετά;
 
Μπα, αυτά δεν είναι τίποτα. Στην πρώτη εφηβεία είχα την αίσθηση ότι όσοι έπαιζαν post punk, new wave και ηλεκτρονική είχαν λίγο πολύ το ίδιο στυλ εμφανισιακά αλλά και ερμηνευτικά οπότε μπέρδευα τους πάντες (εκτός από τους Duran Duran που ήμουν τρελή φαν).
Κι εξηγώ (πιάστε και καμία καρέκλα μην σας έρθει τίποτα ενώ διαβάζετε):
Depeche Mode με New Order
New Order με Simple Minds
Simple Minds με Thomson Twins και Talk Talk
Thomson Twins με Flock of Seagulls
The Communards με Bronski Beat
The Cure με The Clash (μην το ψάχνετε, δεν υπάρχει λογική σε αυτό)
The Smiths με The Stranglers (αυτό κι αν δεν έχει λογική)
και το αποτελειωτικό, Spandau Ballet με Depeche Mode!

Πώς είμαστε; Να μοιράσω υπογλώσσια; :p

Βέβαια τώρα πια πιστεύω ότι έχω ξεκαθαρίσει ποιοι είναι ποιοι και τι τραγουδούν.


Και τη Δούκισσα με τη Λίτσα Διαμάντη, είπαμε. :p

@paulochelao24 Μα τον Bowie με τον Robert Palmer, βρε Γιάννη; Θα πέσει κεραυνός να μας κάψει! :D
Κι όμως εμφανισιακά τους μπερδευα Palmer με Bowie (με το λουκ που είχε ο Bowie στα 80ς σε εκείνη την περίοδο που φορούσε κοστούμια με γραβάτα κτλ)
 
Άκουγα το track των Japan -πρόσφατα άκουσα το υπέροχο δίσκο τους Gentlemen Take Polaroids- που έβαλες και συνειδητοποίησα πόσο μοιάζει η φωνή του τραγουδιστή με αυτήν του τραγουδιστή των Sign System. Είναι και το ύφος της μπάντας. Κάντε την σύγκριση.

Japan - Methods Of Dance (1980)



Sign System - Sweet Love (1985)

 
Πίσω
Μπλουζα