πικαπ philips κεφαλή!

blabla

RetroN00b
Joined
5 Μάρ 2010
Μηνύματα
4
Αντιδράσεις
0
καλησπέρα!

έχω ενα παλιο μοντελο πικαπ philips

πρεπει να ναι απο 70s

πρεπει ειναι απο τα πικαπ που εβγαζε η εταιρεια σε στυλ βαλιτσακι...

λοιπον ψαχνω μια νεα κεφαλη προς αντικατασταση αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα και αμα 8α ταιριαζει κλπ κλπ

ο βραχόνας ειναι κάπως ετσι http://209.85.229.132/search?q=cache:DDtQgZuWsgwJ:www.poulato.gr/ad_details.php%3Fad_id%3D4538+%CE%BA%CE%B5%CF%86%CE%B1%CE%BB%CE%AE+%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%80+philips&cd=1&hl=el&ct=clnk&gl=gr

οποιοσ ξερει κατι καπως απο κεφαλες πικαπ κλπ ας κανει την καλη!

ευχαριστώ! :cool:
 
Αν είσαι Αθήνα, Ράδιο Κατουμάς στην Πλατεία Κλαυθμώνος. Έχει και ιμάντες.
 
Διπλή είναι η κεφαλή; Έχει δηλαδή μια βελόνα πάνω και μια κάτω τις οποίες εναλλάσεις με ένα μικρό μοχλό?
 
δυσκολο να βρεις κεφαλη στα ελληνικα μαγαζια, ειδικα απο τοσο παλια μοντελα. Οι περισσοτεροι εχουν κατι κεφαλες που τους εχουν ξεμεινει κι αν εισαι τυχερος, το πετυχες. Πρεπει να δεις ποιο μοντελο ειναι το πικαπ σου κι απο εκει να βρεις τι ειδος κεφαλης φοραει. Το καλυτερο κ μεγαλυτερο καταστημα για βελονες κ κεφαλες που εχω πετυχει ειναι το http://www.garage-a-records.com. Εχει λιστες με φωτογραφιες απο κεφαλες κι αν τους στειλεις με mail το μοντελο του πικαπ + καλη φωτογραφια της κεφαλης μπορουν να σε βοηθησουν να τη βρεις κ να τους τη παραγγειλεις.
 
ευχαριστω για τις αμεσες απαντήσεις! :cool:

απο ότι είδα η philips εβγαζε μια "σειρα" κεφαλων

number is eluding me right know - it IS one I know, I just can't locate my reference at the moment.I can tell you the model numbers of appropriate cartridges: any of 22GP228, 22GP300,

22GP310, AG3306, AG3310, 22GP306 will work. Just about every philips record

player ever made from 1965 to 1980 used the same plug in cartridges.
ηλπιζα μηπως και βρεθει καμια εν ελλαδι απο εξωτερικο κλπ δεν ρισκαρω αφενως γτ δεν ειμαι σιγουρη για τον τυπο κεφαλης που ψαχνω και αφετερου επειδη εχει καιρο να χρησιμοποιηθει παιζει να εχει δημιουργηθει κ αλλο προβλημα που 8α δυσκολεψει το play:flower:

φιλε Playmolover το μοντελο και λεπτομερεις δεν ξερω να σου πω απλα ειναι καπως ετσι!

και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

f_Ph_22GF110.jpg
 
Το δικό μου το μηχάνημα δεν είναι έτσι, αλλά όχι μόνο η κεφαλή αλλά ολόκληρος ο βραχίονας είναι ολόιδιος με το δικό μου βαλιτζάκι. Αν είσαι Αθήνα θα έλεγα και εγώ από ξεκινήσεις από το μαγαζί που λέει ο Pooky (αν και πραγματικά δεν το ξέρω).

Από εκεί και πέρα όλα τα υπόλοιπα προβλήματα που τυχόν έχουν δημιουργηθεί από την αχρηστία είναι πολύ εύκολο να αντιμετωπιστούν σε αυτά τα μηχανηματάκια.
 
Κάνε μια βόλτα από τον Μπουριώτη στο κέντρο. Στην Γλάδστονος είναι (συνέχεια της Γαμβέτα). Που είναι η Λιβαδειά (το σουβλατζίδικο εννοώ... πεινάω) λίγο πιο πάνω. Έχει μια μεγάλη επιγραφή "philips" δεν τον χάνεις.
 
εννοειται ξερω που είναι η λιβαδεια! :thanx2:

οποτε παω κεντρο 8α περασω να δω τι παιζει :cool:

οπως και να χει ευχαριστω!
 
Ακόμα και αν τύχει και δεν βρεις κάτι στον Μπουριώτη τουλάχιστον θα ξαποστάσεις με ένα καλαμάκι... :D
 
Προσοχη παντως στις λεπτομερειες γιατι πολλοι βραχιονες κ βελονες εμοιαζαν παρα πολυ αλλα ειχαν μικροδιαφορες απο μοντελο σε μοντελο κι εκει που νομιζεις οτι το πετυχες, εχεις παρει κατι διαφορετικο που ... δεν κανει.
 
Πρόσφατα εγώ επισκεύασα ένα περίπου ίδιο με το παραπάνω πικάπ βαλιτσάκι philips. Η κεφαλή του ήταν κατεστραμένη και αγόρασα ίδια από το ιντερνετ. Υπάρχουν τα εξείς site: http://www.pong-story.com/paleophonies/cellules_pointes_diversFR.htm καθώς και το http://www.musonic.co.uk/cartridges-philips-c-4_404.html Εγώ αγόρασα την κεφαλή από το πρώτο site που είναι και πιο οικονομική. Είναι ισπανικής κατασκευής ιμιτασιόν ταιριάζει μια χαρά στο μπράτσο αλλά σε εμένα χρειάστεικε να κάνω μια αλλαγή στα καλώδια + και - που πάνε από την κεφαλή στον ενισχυτή και δουλεύει άψογα το μηχάνημα!
 
Πριν από 2 χρόνια στο ραδιο-Κατουμά στην οδό Πραξιτέλους (κοντά στην Πλατεία Συντάγματος) αγόρασα μια τέτοια κεφαλή για παρόμοιο πικάπ. Ήταν κάπως ακριβή αλλά δούλεψε πάρα πολύ καλά.
 
Πίσω
Μπλουζα