πωλήσεις next gen κονσόλες

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.193
Αντιδράσεις
749
το site http://nexgenwars.com/ έχει στοιχεία για τις πωλήσεις για τις 3 κονσόλες.

Βλέπουμε το ps3 έχει πατώσει. κατα προσέγγιση εχει 12 εκ. πωλήσεις και το Wii έχει 25 εκ.!!

Η ιστορία μας έχει δείξει ότι στην αγορά μόνο 2 επιβιώνουν και ο 3ος άντε να κρατά το φανάρι.

βλέπε c64-spectrum, amiga-atari, amiga-pc, playstation-n64, ps2-xbox.

να δούμε πόσο χρήμα είναι διατεθειμένη να ρίξει η sony για να κρατάει το ps3 στην αγορά...
 
Τί να σου πω... περισσότερο εμπιστεύομαι τον εκπρόσωπο τύπου της Κυβέρνησης να μου πει τα νούμερα των πωλήσεων των κονσολών παρά το συγκεκριμένο site. Εάν σε ενδιαφέρουν τα νούμερα τόσο πολύ θα σου πρότεινα να ψάξεις αλλού, ακόμα και η wikipedia είναι πιο ενήμερη και το να λείπουν 10εκατ κομμάτια από το Wii και άλλα 6 και 5 από τα XBox 360 και PS3 αντίστοιχα δεν είναι μικρή διαφορά. ;)
 
αυτό με τις πωλήσεις ειδικά στις next gen κονσόλες είναι κάτι που δεν μπόρεσα να καταλάβω

παραβλέπω το θέμα της αξιοπιστίας του κάθε site που αναφέρει νούμερα, δεν θέλω να εστιάσω εκεί

βλέπω πολλούς να χαίρονται που η κονσόλα τους πάει καλά σε πωλήσεις (μέχρι εδώ εντάξει)

αλλά αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι όταν βλέπω να χρησιμοποιούν και τις πωλήσεις ως επιχείρημα σε debates του τύπου, ποια κονσόλα είναι η καλύτερη ή να λένε κοίτα πόσο έχουμε πουλήσει, φάτε την σκόνη μας, άντε γεια κτλ... :xm:

μερικές φορές σκέφτομαι είμαι ο μόνος που δεν τον ενδιαφέρουν οι πωλήσεις της κάθε κονσόλας;

τι με αφορά το πόσο έχει πουλήσει η κάθε κονσόλα; περιμένω να δω τι έχει πουλήσει και τι αρέσει στον υπόλοιπο κόσμο ή τι έχει πειστεί ο υπόλοιπος κόσμος ότι είναι καλύτερο και του αρέσει για να αποφασίσω τι είναι καλύτερο και τι θα έπρεπε να αγοράσω κι εγώ;

γενικά οι πωλήσεις είναι ένα μέγεθος που με αφήνει εντελώς αδιάφορο και ανησυχώ όταν βλέπω ν'απασχολεί άλλους πέρα των εταιρειών

btw απλά ν'αναφέρω ότι δεν έχω καμία next gen κονσόλα αν έχει απορία κανείς ;)
 
Τα platform-wars ειναι retro και συνεχιζουν να ειναι ευχαριστο χομπυ!

Δεν εχεις δει τι διασκεδαστικα λιωνω καθημερινα τον Aardvark και τον Shock? :D
 
Και εγώ την ίδια απορία έχω trabakoula. Μάλιστα όχι μόνο στις πωλήσεις αλλά και σε αυτή τη μανία που έχει ο κόσμος με το xyzwar.

Βλέπω ότι κατστρέψανε κάποιοι το insomnia με αυτή τη μανία τους και τα ίδια πάνε να γίνουν και σε άλλα forum.

Εμείς ελπίζω να έχουμε μόνο μεμονωμένα κρούσματα (βλέπε Wally) :)
 
Οι πωλήσεις είναι σίγουρα υποκειμενικό πράγμα γιατι μπλεκονται διάφοροι παράγοντες και τα αποτελέσματα μπορούν να παρουσιαστούν όπως συμφέρει τον καθένα. Το μόνο σίγουρο για αυτή τη γενιά είναι οτι το ένα καράβι βούλιαξε...

jja1p5.jpg
 
trabakoulas είπε:
μερικές φορές σκέφτομαι είμαι ο μόνος που δεν τον ενδιαφέρουν οι πωλήσεις της κάθε κονσόλας;

τι με αφορά το πόσο έχει πουλήσει η κάθε κονσόλα; περιμένω να δω τι έχει πουλήσει και τι αρέσει στον υπόλοιπο κόσμο ή τι έχει πειστεί ο υπόλοιπος κόσμος ότι είναι καλύτερο και του αρέσει για να αποφασίσω τι είναι καλύτερο και τι θα έπρεπε να αγοράσω κι εγώ;

γενικά οι πωλήσεις είναι ένα μέγεθος που με αφήνει εντελώς αδιάφορο και ανησυχώ όταν βλέπω ν'απασχολεί άλλους πέρα των εταιρειών
Υπάρχει ένας και μόνο λόγος να σε ενδιαφέρουν οι πωλήσεις αν θέλεις να το δεις ουδέτερα το θέμα. Συνήθως οι πολλές πωλήσεις συνδέονται με αυξημένο χρόνο παραμονής στην αγορά και υποστήριξη της κονσόλας σου από τους developers για περισσότερα χρόνια. Πχ για PS2 βγαίνουν ακόμα πολλά νέα παιχνίδια, ενώ για XBox...και ας είναι το XBox καλύτερη θεωρητικά κονσόλα σαν σύνολο. Αλλά 70 τόσα εκατομμύρια πωλήσεις δεν αφήνουν αδιάφορη καμμία εταιρία, οπότε η υποστήριξη συνεχίζεται 2+ χρόνια μετά την έλευση του PS3 (και κάτι παρόμοιο είχε γίνει από το PS1 στο PS2)

Αντίθετα οι δεύτερο-τρίτοι του εκάστοτε console war θα εγκαταλείψουν γρηγορότερα την προσπάθεια με την τρέχουσα κονσόλα τους, ελπίζοντας ότι βγαίνοντας πρώτοι στην αγορά με νέο μοντέλο θα πιάσουν την πολυπόθητη πρωτιά και σε πωλήσεις. Κάτι που έχουν πει καθαρά ότι έκαναν στελέχη της Microsoft με το πρώτο XBox, που "σκοτώθηκε" πρόωρα για χάρη της ταχύτερης έλευσης του 360.

Πάντως, έχει και την πλάκα του να πορώνεσαι με την αγαπημένη σου κονσόλα ακόμα και σε τέτοια σημεία ανευ μεγάλης πρακτικής σημασίας. Αλλιώς θα γίνεις κάτι σαν τους ιδιοκτήτες Playstation (όποιου...) που σε όλα τα poll πατώνουν. :diablotin:
 
Ενδιαφέρον άρθρο αυτό που έβαλε ο φίλος keeper7k. Μήπως (λέω μήπως) επειδή δεν κερδίζει ο πιο ισχυρός και ο καλύτερος πάντα, αλλά ο κοσμάκης προσμετράει και άλλα πράγματα και κυρίως την τσεπούλα του, μήπως είναι ώρα να αρχίσουν δειλά - δειλά να καταφθάνουν τα νέα για τα πρώτα "σπασμένα" PS3; Τότε να δεις λύσσα που θα πιάσει τον κόσμο να πάρει και το PS3. Μήπως το ότι έχει φτάσει το PS2 τα 140εκατ. κομμάτια, βοήθησε και αυτό; (εκτός φυσικά το ότι το αγόραζαν οι διάφορες κυβερνήσεις για να ελέγχουν τα πυραυλικά τους συστήματα) ;) :D :D
 
εντάξει παιδιά, αν το διασκεδάζεις με τους φίλους σου είναι άλλο πράγμα, δεν αντιλέγω :D

maddog δίκιο έχεις σε αυτό που λες ότι συνήθως οι πωλήσεις συνοδεύονται από αυξημένο χρόνο παραμονής στην αγορά και υποστήριξη της κονσόλας από τους developers για περισσότερα χρόνια κι εντάξει όλοι μας το έχουμε λίγο πολύ υπόψη μας αυτό νομίζω.

Απλά αυτοί που "φλέγονται" όμως στα διάφορα forum παίζει να αναφέρουν οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό :D

αυτό που λένε είναι κάτι του στυλ πουλάω περισσότερο, άρα και σας νικάω, γενικά θυμίζει λίγο τον διαγωνισμό φτυσίματος από Monkey Island 2 :D
 
To μόνο που ενδιαφέρει τον καταναλωτή είναι η υποστήριξη για την κονσόλα του. Όσο περισσότερες πωλήσεις έχει μια κονσόλα τόσο μεγαλύτερη υποστήριξη έχει από τους developers.

Βέβαια σε αυτή τη γενιά τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι. Το PS3 μπορεί να έχει μείνει πίσω, αλλά σχεδόν όλοι οι third party τίτλοι βγαίνουν για 360/PS3 οπότε οι κάτοχοί του δεν θα έχουν πρόβλημα. Ενώ ανίθετα στο Wii, που από ότι φαίνεται πουλάει όσο τα 360-PS3 μαζί, δεν βγαίνει σχεδόν κανένας πρωτοκλασσάτος τίτλος από τρίτους. Τίγκα στο shovelware είναι.
 
Πάντως στην Ελλάδα εξακολουθεί να είναι πρώτο το PS3. Aναλογία 3 προς 1 vs 360. Το Wii είναι ακόμα ποιό κάτω... καμιά σχέση με τα νούμερα που κάνει εξω.
 
Πάντως στην Ελλάδα εξακολουθεί να είναι πρώτο το PS3. Aναλογία 3 προς 1 vs 360.
Χμμμ εισαι σιγουρος οτι μενεις στην ιδια χωρα με εμας? :D
 
buzzer είπε:
Το Wii είναι ακόμα ποιό κάτω... καμιά σχέση με τα νούμερα που κάνει εξω.
Ό,τι είπε ο αποπάνως... :D


"Χμμμ εισαι σιγουρος οτι μενεις στην ιδια χωρα με εμας?"


//Ότι θα συμφωνούσα με τον Γούολη σε τέτοιο thread, δεν θα το πίστευα πάντως με τίποτα...


 
Κατι τετοια ακουω και νιωθω ξενος στην ιδια μου τη χωρα....
 
Care of NPD Group

December 2008 USA hardware Sales

PS2 410K

PS3 726K

PSP 1.02M

X360 1.44M

Wii 2.15M

DS 3.04M

Sony LOL...
 
ΑΑΑΑ βγηκανε...τελικα ουτε ταινιες θελει να βλεπει ο κοσμος.

2:1 παλι. Θα πεφτει κλαμα στο GAF.Σπευδω για να γελασω :)
 
Αφου τα γραφεις που τα γραφεις Stormwatch - γραψτα σωστα :cool:

Nintendo 5.19 M

Sony 2.15 M

M$ 1.44 M

M$ LoL....
 
Wally είπε:
Χμμμ εισαι σιγουρος οτι μενεις στην ιδια χωρα με εμας? :D
Ω ναι...

Εχω την τύχη να δουλεύω στην αγορά των videogames και έχω πρόσβαση σε νούμερα πωλήσεων :sealed:
 
Πίσω
Μπλουζα