ρετρό αναμνηστικά ναυτικών

Domenica

Banned
Joined
9 Νοέ 2009
Μηνύματα
1.208
Αντιδράσεις
142
Δεν ξέρω αν είχατε συγγενή ναυτικό πάντως στα 70'ς και 80'ς όλοι λίγο πολύ επέστρεφαν κουβαλώντας τα ίδια προιόντα-εμένα ήταν καπετάνιος ο μπαμπάς μου και παραθέτω το τι βλέπαμε στα σπίτια ναυτικών φίλων και τι είχαμε εμεις-υπόσχομαι σύντομα φωτος.Για κάποια απο αυτά υπάρχουν ήδη thread εγώ όμως μιλάω για την συνολικη εντύπωση!Εκτός από τα προφανη δηλ. ηλεκτρικά και ρούχα οι ναυτικοί έφερναν μια ποικιλια από εξωφρενικά πράγματα.

1. Βαλσαμωμένα ζώα

Σε κάθε παραλλάγή! εμείς είχαμε μια τεράστια χελώνα, δύο πουλιά και το φοβερά δημοφιλές σύμπλεγμα "το- φίδι- που-πνίγει-την -νυφίτσα"! Ειδικά την χελώνα την αγαπούσα πολύ αλλά χάλασαν όλα μαζικά μετά από καμιά εικοσαριά χρόνια και η μαμά μου τα πεταξε.

2. Ελεφαντόδοντα

Κυρίως αγαλματάκια αλλά το καμάρι όλων αυτό που επιδίκνυαν σε περίοπτη θέση με σεμεδάκι από κάτω ήταν ο "σκαλιστός χαυλιόδοντας".

Ο δικός μας έχει πάνω μια ολόκληρη πολη- όσο πιο μεγάλος ο χαυλιοδοντας τόσο πιο περήφανη η μανταμ ναυτικού.Οι φρουδικοί συνηρμοι δικοι σας!

3. Δερμάτινα

Κυρίως απο Μπουένος Αιρες αλλά οι δικοί μου προτοτύπησαν φέρνοντας αμάνικο μακρύ σακάκι από Αφρικανική αντιλόπη με γούνινο γιακά.

4. Δερματα από φιδια και άλλα ζώα

Εγω κληρονόμησα ένα από πύθωνα που έγινε γόβες,πέδιλα και τσαντάκι σε δικά μου σχέδια με το κεφάλι του έρμου ζώου ως κούμπομα. Εχω κληρονομησει και τσάντα από κροκοδειλάκι με ασορτί πορτοφόλι.

5. Εβένινα και πέτρινα αγαλματάκια

Κυρίως μάσκες και μυθικές θεότητες εμεις έχουμε μασκες από Αφρική και Ινδονησία.

6. Γιαπωνεζικες και κινέζικες ρόμπες και βεντάλιες στην τουριστική τους βερσιόν.

Και όμως κάποτε ήταν αντικειμενα του πόθου!

7. Κουκλες

Κουκλες απο μακρινά μερη με πιο δημοφιλή την περίφημη "Σπανιόλα"

8.Τα σαγόνια του καρχαρία

Αντικείμενο που δεν το αποκτήσαμε ποτέ και το κοιτάζαμε με ζηλια στα ξένα σπίτια κατά προτίμηση με διπλή σειρά δοντιών!

Πριν με λιθοβολήσετε σας ενημερώνω πως η οικολογία τότε ήταν άγνωστη λέξη!Τα περοσσότερα από τα παραπάνω πλέον είναι παράνομα.

9. Μπιμπελό από πορσελάνη και σερβίτσια

Φερμένα με κοπο και πολλούς κινδύνους μεχρι να φτασουν άθικτα!
 
Και ότι σκεφτόμουν να ανοίξω παρόμοιο θέμα αφού και στο δικό μας σπίτι γίνεται χαμός από αναμνηστικά που είχε φέρει ο πατέρας μου από τα ταξίδια του... :p
 
...όλα τα παραπάνω συν αγαλματάκια από ένα παράξενο υλικό, σαν καφε-κόκκινη πέτρα από άπω ανατολή και υάλινα μικρά γιαπωνέζικα παραβάν με μέσα λεπτοκαμωμένα τοπία από φελλό.

Και όλα αυτά έρχονταν μαζί με πολλές Toblerone από τ'αεροδρόμιο που δεν κυκλοφορούσαν εδώ!
 
Κι εγω ναυτικό μπαμπά, οπότε όλα τα παραπάνω συν:

Σομπρέρος (3 τον αριθμό να κάνουν ωραία διακόσμηση)

Μπουφαν,πετσέτες,μπλουζάκια απο γνωστη μάρκα τσιγάρων (δεν κατάλαβα ποτε πως τα παίρνει μιας και δεν κάπνιζε/καπνίζει)

Υφάσματα να ράβει η μαμά μου ρούχα μιας και η γιαγιά μου ήταν μοδίστρα!(πολλά έγιναν κουρτίνες στο απόλυτα κιτς σπίτι μας εκείνη την εποχή!)
 
Το πιό όμορφο που είχε φέρει ο μπαμπάς μου ήταν 3 πίνακες με κινέζικα τοπία εξολοκλήρου φτιαγμένα από φελλό. ::)

Το ίδο μοτίβο και σε δύο τεράστια άλμπουμ για φωτογραφίες όπου εκτός από τα τοπία από φελλό υπήρχε και ένα κουτί στη ράχη του άλμπουμ από το οποίο ξεχυνόταν μουσική κάθε φορά που το ανοίγαμε... :)
 
Και εμείς έχουμε μουσικό άλμπουμ-υπερπαραγωγή με ανάγλυφους παπαγάλους (όχι όμως από φελλο) και με την μουσική από τον νονό όταν το κουρδίζεις! αυτά με τον φελλό τα έχω δει αλλά οι δικοί μου για μυστήριο λόγω δεν τα συμπαθήσαν. Κρίμα...
 
μπιζουτιέρες με μουσική είχατε?Μαυρες εβένινες,ζωγραφιστές,με καθρεφτες και μια μπαλαρίνα να στριφογυρίζει....
 
Συγνώμη για το off-topic βρε παιδιά αλλά από οικολογία μηδέν... :eek:
 
Μπιζουτέρια τέτοια δεν είχα, ειχα δει όμως και είναι υπέροχη, έχεις φωτο? Υφάσματα έφερναν και εμένα οι γονείς μου (ταξίδευε και η μαμά μαζί και συχνά και εγώ ως παιδί) τα οποία ράβοταν με πολύ μεράκι απο την μοδίστρα. Δυστηχώς πολύ λίγα από αυτά τα ρούχα έχουν απομείνει. Σας δείχνω εδώ μερικά από τα αντικείμενα. Μια επίσκεψη στη μαμά μου μου θύμισε και άλλα-μπρούτζινοι δίσκοι από Αιγυπτο με παραστάσεις φαραώ και μπρουτζινα διακοσμητικά εξ Ανατολής (πολύ δημοφιλές το σετ ελληνικου καφέ με μπρικι),πάπυροι ζωγραφιστοί (και όχι τυπωμένοι όπως τώρα) αντικείμενα με φιλντισι (συνήθως η λαβή μαχαιριών), ζωγραφιστά πορσελάνινα πιάτα (από Ευρώπη) με πιο σύνηθες θέμα "ιστιοφόρο σε καταιγίδα" και πορσελάνες Αγγλίας-αυτές με τα ασπρα και μπλε σχέδια και χειροποίητα κεντήματα από Κινα. Επίσης σκάκια με φιγούρες από το ντόπιο φολκλορ με εξωτικά υλικά. Αυτό το τελευταιο ήταν και το απωθημένο της μαμάς καθως ο φανατικός σκακιστής μπαμπάς τα σνόμπαρε αυτά ως "διακοσμητικά"!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φωτογραφίες δεν έχω!Πρέπει να κατεβω Αθήνα στο πατρικό μου και σίγουρα θα σας βγάλω πολύ υλικό! :cry:
 
φωτογραφίες

picture.php


Το κλασσικό ελεφαντόδοντο, που δεν έχω ιδέα τι νόμοι παίζουν με αυτό σήμερα...

picture.php


Από πάνω ένας αετός από έβενο.

picture.php


Αριστερά του ένας λέων.

picture.php


Δεξιά μια τίγρης.

picture.php


Κάτι λοιπά κινέζικα από κάποιο υλικό που δεν ξέρω τι είναι, μοιάζει με ελεφαντόδοντο αλλά δε νομίζω.

picture.php


Η κλασσική "σπανιόλα" με τον "σπανιόλο" δίπλα της!

picture.php


Το υάλινο παραβάν που έλεγα με τα σκαλιστά από φελλό μέσα του.

picture.php


Και τα αγαλματίδια από αυτήν την κόκκινη πέτρα, από Άπω Ανατολή. Στη μέση είναι κάποιο άλλο άσχετο αγαλματάκι από έβενο, μάλλον από Αίγυπτο μεριά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
leykh είπε:
μπιζουτιέρες με μουσική είχατε?Μαυρες εβένινες,ζωγραφιστές,με καθρεφτες και μια μπαλαρίνα να στριφογυρίζει....
Aν δεν κανω λαθος ειχε στην μεση την μπαλαρινα σε τζαμακι, δεξια και αριστερα συρταρακια, δυο ακριανα καπακια απο πανω, και ενα μεγαλο καπακι πανω απο την μπαλαρινα που οταν ανοιγε ειχε δυο πατωματα μεσα του. Συν το κουρδιστιρι της μπαλαρινας στο κατω μερος. Επεσα μεσα?

Μια τετοια που ειχε φερει ο πατερας μου εβγαλα οff οταν αποτελεσε "καστρο" για τα playmobil μου!

audiodee είπε:
picture.php


Η κλασσική "σπανιόλα" με τον "σπανιόλο" δίπλα της!
Μιας και ειχαμε το ιδιο σετ, ο σπανιολος ειχε και μια κιθαρα πλαστικη σε μπεζ χρωμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
phil_vr είπε:
Aν δεν κανω λαθος ειχε στην μεση την μπαλαρινα σε τζαμακι, δεξια και αριστερα συρταρακια, δυο ακριανα καπακια απο πανω, και ενα μεγαλο καπακι πανω απο την μπαλαρινα που οταν ανοιγε ειχε δυο πατωματα μεσα του. Συν το κουρδιστιρι της μπαλαρινας στο κατω μερος. Επεσα μεσα?
Μια τετοια που ειχε φερει ο πατερας μου εβγαλα οff οταν αποτελεσε "καστρο" για τα playmobil μου!
πολύ σωστά!Μια ίδια έχουμε!
 
Μια και αναφερθηκε η αιγυπτος καπου παραπανω.. θυμαμαι για ενα διαστημα το σπιτι μας ηταν πνιγμενο σε φαραωδες, σκαλιστες ξυλινες καμηλες, σφηκες, πυραμιδες, και ενα σωρο αγαλματιδια.

Τα περισσοτερα σε αυτο το στυλ..

picture.php


Αποτελεσαν και αυτα ειδυλιακο background για τα playmobil μου στο παρελθον. Το συγκεκριμενο ειναι απο χαλκο, οπως και τα περισσοτερα που ειχαν προσοψεις και προτομες φαραω. Πρεπει να ψαξω να δω αν υπαρχουν και αλλα που εχουν σωθει.
 
Πίσω
Μπλουζα