ρετρό εγκυκλοπαίδειες

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

alexis

RetroActive
Joined
23 Ιουν 2024
Μηνύματα
385
Αντιδράσεις
297
Επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο άλλο θέμα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το νήμα για αναφορά στη ρετρό εγκυκλοπαίδεια "ο θαυμαστός κόσμος των ζώων" (έχω δείξει φωτογραφία της στο θέμα "οι φίλοι μας τα ζώα"). Φαίνεται ότι αυτή η εγκυκλοπαίδεια παρά τα χρόνια και τις αναθεωρήσεις αποτελεί σημαντικό έντυπο. Σκεφτείτε ότι συγγραφείς άλλων βιβλίων ή εικονογράφοι παζλ έχουν ζωγραφίσει ζώα από αυτή την εγκυκλοπαίδεια αντιγραφή-επικόλληση! Οι εικόνες είναι από το internet archive που έχει τα βιβλία ολόκληρα (βέβαια στα ισπανικά που είναι η γλώσσα του πρωτότυπου). Ωστόσο επειδή εγώ έχω όλους τους τόμους μπορώ να δείξω εικόνες και από τη μεταφρασμένη έκδοση. Επίσης πιστεύω ότι η έκδοση του internet archive είναι διαφορετική μιας και οι τόμοι είναι περισσότεροι και κάποια κεφάλαια είναι διαφορετικά σε σχέση με την έκδοση που έχω εγώ, όπως και η σειρά των εικόνων/σκίτσων είναι διαφορετική ή κάποιες εικόνες δεν υπάρχουν σε μια από τις δύο εκδόσεις/σκίτσα. Θα κάνω μία προσπάθεια να παρουσιάσω αυτό το έντυπο όσο πιο συνοπτικά γίνεται

[edit] Αφού ανοίχτηκε νέο θέμα το παρόν κλειδώνει και θα διαγραφθεί [edit]
 
Επειδή δεν έχω προς το παρόν κάποιο άλλο θέμα, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το νήμα για αναφορά στη ρετρό εγκυκλοπαίδεια "ο θαυμαστός κόσμος των ζώων" (έχω δείξει φωτογραφία της στο θέμα "οι φίλοι μας τα ζώα"). Φαίνεται ότι αυτή η εγκυκλοπαίδεια παρά τα χρόνια και τις αναθεωρήσεις αποτελεί σημαντικό έντυπο. Σκεφτείτε ότι συγγραφείς άλλων βιβλίων ή εικονογράφοι παζλ έχουν ζωγραφίσει ζώα από αυτή την εγκυκλοπαίδεια αντιγραφή-επικόλληση! Οι εικόνες είναι από το internet archive που έχει τα βιβλία ολόκληρα (βέβαια στα ισπανικά που είναι η γλώσσα του πρωτότυπου). Ωστόσο επειδή εγώ έχω όλους τους τόμους μπορώ να δείξω εικόνες και από τη μεταφρασμένη έκδοση. Επίσης πιστεύω ότι η έκδοση του internet archive είναι διαφορετική μιας και οι τόμοι είναι περισσότεροι και κάποια κεφάλαια είναι διαφορετικά σε σχέση με την έκδοση που έχω εγώ, όπως και η σειρά των εικόνων/σκίτσων είναι διαφορετική ή κάποιες εικόνες δεν υπάρχουν σε μια από τις δύο εκδόσεις/σκίτσα. Θα κάνω μία προσπάθεια να παρουσιάσω αυτό το έντυπο όσο πιο συνοπτικά γίνεται
Πολύ καλή ιδέα! Μήπως σου δίνει το περιθώριο στο πεδίο τίτλος να προσθέσεις π.χ. Με Ζώα για να ναι πιο εύκολη και πιο συγκεκριμένη η ανεύρεση του νήματος σου από τους χρήστες/ επισκέπτες του φόρουμ;
 
Πολύ καλή ιδέα! Μήπως σου δίνει το περιθώριο στο πεδίο τίτλος να προσθέσεις π.χ. Με Ζώα για να ναι πιο εύκολη και πιο συγκεκριμένη η ανεύρεση του νήματος σου από τους χρήστες/ επισκέπτες του φόρουμ;
Δεν ξέρω. Νομίζω ότι τώρα που πρόσθεσα τον τίτλο δεν μπορεί να αλλάξει. Μπορείτε να ρωτήσετε αν γίνετε κάτι τέτοιο; Εναλλακτικά μπορείτε να δείτε τις ειδοποιήσεις για προσθήκες των εικόνων. ή να ανοίξω ξανά το θέμα με τον τίτλο που προτείνατε
 
Δεν ξέρω. Νομίζω ότι τώρα που πρόσθεσα τον τίτλο δεν μπορεί να αλλάξει. Μπορείτε να ρωτήσετε αν γίνετε κάτι τέτοιο; Εναλλακτικά μπορείτε να δείτε τις ειδοποιήσεις για προσθήκες των εικόνων. ή να ανοίξω ξανά το θέμα με τον τίτλο που προτείνατε
Λογικά αν το δει κάποιος διαχειριστής @Always Somewhere θα μπορούσε να επέμβει..
 
Θα ανοίξω ξανά το θέμα με τον τίτλο που προτείνατε και θα βάλω εκεί οτι έχω αναρτήσει και τα νέα έντυπα
 
Δεν είμαι Διαχειριστής! :)

Ο @AEON είναι ο Διαχειριστής. Θα τον ενημερώσω όμως σχετικά με το thread και όταν το δει θα ενεργήσει εκείνος.
Να σαι καλά Always! Δεν ήξερα που ν απεθυνθώ για να βοηθήσω τον νηματούχο, οπότε σκέφτηκα Who you r goona call? Ghostbuster!
 
@alexis Αριστερά κάτω στο αρχικό σου post γράφει αναφορά και δίπλα ακριβώς έχει τρεις τελείες, πατώντας εκεί έχει την επιλογή 'Επεξεργασία' όπου μπορείς να επεξεργαστείς ότι έγραψες και νομίζω ότι (για κάποιο μικρό διάστημα) μπορείς να επεξεργαστείς και τον τίτλο του θέματος και να τον αλλάξεις. Επίσης όπως στην δημιουργία θέματος αλλά και στην επεξεργασία υπάρχουν και τα κουτάκια tags που μπορείς να προσθέσεις λέξεις κλειδιά ώστε στην αναζήτηση που κάνει κάποιος να δείχνει πιο σωστά αποτελέσματα.

Όσο για την εγκυκλοπαίδεια που αναφέρεις το καλύτερο είναι να βάλεις μερικές σελίδες έτσι ενδεικτικά για να θυμηθεί ο κόσμος πως ήταν η συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια. Το αναφέρω αυτό για να μην έχουμε copyright θέματα με τις εταιρείες/δημιουργούς.


Προς ενημέρωση σας διαβάστε και τους κανονισμούς του φόρουμ:

 
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση. Αν αυτό είναι το πρόβλημα θα βάλω ολόκληρη την εικόνα για να φαίνεται και η σελίδα. Θα είμαι εντάξει με αυτό;

Αν εκτός από τις σελίδες έχω κάνει κάποιο άλλο παράπτωμα σας παρακαλώ να το επισημάνετε (μπορεί να μου έχει διαφύγει). Πάντως σκοπός μου δεν ήταν η δημόσια διαφήμιση της εγκυκλοπαίδειας, απλώς μια εκτενής αναφορά της. Το έκανα με λάθος τρόπο;
 
Αν εκτός από τις σελίδες έχω κάνει κάποιο άλλο παράπτωμα σας παρακαλώ να το επισημάνετε (μπορεί να μου έχει διαφύγει).

Όχι δεν έχεις κάνει κάτι απλά σε ενημέρωσα σχετικά με το τι αναρτούμε στο φόρουμ για να μην έχουμε θέματα. Το archive είναι λίγο περίεργη κατάσταση και μπορεί να την έχει ολοκληρωμένη την εγκυκλοπαίδεια αλλά τρώει απανωτές μηνύσεις για πνευματικά δικαιώματα και copyrights. Εμείς ήμαστε ένα απλό φόρουμ και δεν έχουμε την ιδιότητα του internet archive. Όπως θα δεις και σε άλλα θέματα του φόρουμ για τις ρετρό εγκυκλοπαίδειες και τα παλιά βιβλία δεν υπάρχουν δημοσιευμένα ολόκληρα αλλά μόνο το εξώφυλλο και άντε 2-3 σελίδες ενδεικτικά για να τα θυμηθούμε. Δεν έχουμε άδεια απο την συγκεκριμένη εγκυκλοπαίδεια για να μπορούμε να κάνουμε αναδημοσίευση όλου του περιεχομένου οπότε αρκεί το ενδεικτικό που αναφέρω παραπάνω που είναι και το ασφαλές επιτρεπόμενο για να μην έχουμε θέματα με τη αναδημοσίευση copyrighted υλικού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όχι δεν έχεις κάνει κάτι απλά σε ενημέρωσα σχετικά με το τι αναρτούμε στο φόρουμ για να μην έχουμε θέματα. Το archive είναι λίγο περίεργη κατάσταση και μπορεί να την έχει ολοκληρωμένη την εγκυκλοπαίδεια αλλά τρώει απανωτές μηνύσεις για πνευματικά δικαιώματα και copyrights. Εμείς ήμαστε ένα απλό φόρουμ και δεν έχουμε την ιδιότητα του internet archive. Όπως θα δεις και σε άλλα θέματα του φόρουμ για τις ρετρό εγκυκλοπαίδειες και τα παλιά βιβλία δεν υπάρχουν δημοσιευμένα ολόκληρα αλλά μόνο το εξώφυλλο και άντε 2-3 σελίδες ενδεικτικά για να τα θυμηθούμε. Δεν έχουμε άδεια για να μπορούμε να κάνουμε αναδημοσίευση όλου του περιεχομένου γιατί ήμαστε ένα απλό φόρουμ.
Κατάλαβα. Σας ευχαριστώ. Πάντως δε θα έβαζα όλες τις εικόνες, μόνο τις πιο χαρακτηριστικές. Βέβαια είχα σκοπό να βάλω από κάθε κεφάλαιο και θα βγουν πολλές αλλά δε θα τις έβαζα όλες. Θα υπάρξει πρόβλημα αν το κάνω αυτό;
 
Δεν έχουμε άδεια για να μπορούμε να κάνουμε αναδημοσίευση όλου του περιεχομένου γιατί ήμαστε ένα απλό φόρουμ.

Ε όχι και απλό φόρουμ Βαγγέλη! Είμαστε το καταφύγιο των απανταχού της χώρας ρετρομανών (και είμαστε περήφανοι γι' αυτό! :)

(όλα τα άλλα που έγραψες είναι πολύ σωστά ωστόσο)
 
Ε όχι και απλό φόρουμ Βαγγέλη! Είμαστε το καταφύγιο των απανταχού της χώρας ρετρομανών (και είμαστε περήφανοι γι' αυτό! :)

Έτσι είναι! Και είμαστε περήφανοι για αυτό και που ήμαστε μέλη του τόσα πολλά χρόνια!!!

Το θέμα είναι ότι δεν είμαστε internet archive που απο ότι βλέπω θα το αποτελειώσουν σύντομα με τις μηνύσεις και τα δικαστήρια που έχει.. έχουν σκληρύνει πολύ τα πράγματα με τα πνευματικά δικαιώματα και τα copyrights..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Πίσω
Μπλουζα