ρετρό...hoaxes!

Αυτό με τον Marilyn Manson το "ξέραμε" όλοι, έτσι? :D
 
τώρα μου ήρθε μια "φλασιά" υπήρχε ένα ανεκδιήγητο βιβλίο κάποιου Bates "Τέλεια όραση χωρίς γυαλιά" που ούτε λίγο ούτε πολύ έλεγε ότι εμείς οι μύωπες θα μπορούσαμε να πετάξουμε τα γυαλιά μας...κάνοντας κάποιες ασκήσεις που θα δυνάμωναν τους μυς των ματιών μας! Συγκεκριμένα κουνώντας τα μάτια μας αριστερά-δεξιά πάνω-κάτω θα δυνάμωναν οι μυς αυτοί, η αδυναμία των οποίων προκαλούσε τις διαθλαστικές διαταραχές που τόσους ανθρώπους ταλαιπωρούν με γυαλιά, φακούς επαφής κλπ. και φυσικά δεν έφερε το παραμικρό αποτέλεσμα! Ακόμη γελάω με την αφέλεια μας που πιστεύαμε κάτι φανερά ανόητο!
 
Ωραίο θέμα, και ελπίζω να μην υπάρξει κανένας που να υποστηρίξει τα αρχαία αυτά hoaxes για πραγματικότητα.

Αλλά το νερό του Καματερού ('Ήλιον" νομίζω το είχε βαφτίσει, είτε το νεράκι το ίδιο είτε το μαγικό συστατικό του) ανήκει στη δεκαετία του 70. Το θυμάμαι καλά διότι ήμουν ακόμη φοιτητής στο Πολυτεχνείο πριν φύγω από Ελλάδα

Σαν σήμερα..

 
Τελευταία επεξεργασία:
Θα συμφωνήσω με τον omenforever. Aυτή η καραμέλα "ζούμε στα έσχατα χρόνια" έχει καταντήσει για γέλια. Δηλαδή μια ζωή ολόκληρη (και μη σου πω πολύ ποιό πίσω) είναι όλα τα έσχατα χρόνια. Για αυτό δεν πάμε μπροστά.
 
Ένα ωραίο hoax του 1987-1988 ήταν ότι πριν από έναν ευρωπαικό αγώνα του Άρη, ο Γκάλης είχε σπάσει το χέρι του και του το έφτιαξαν στο πι και φι με λέιζερ...
Ήταν η εποχή που τα λέιζερ έκαναν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!
 
Πρώτα απ όλα καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους.!Λοιπόν στα '80ς δεν υπήρχε προφανώς η λέξη hoax αλλά υπήρχαν τέτοια περιστατικά, ενίοτε αστεία.
Πρώτα απ όλα το περίφημο νερό του καματερού, το οποίο θεράπευε (υποτίθεται) τα πάντα ενώ ήταν ...σκέτο νεράκι!
μετά (στο χώρο της μουσικής) Den Harrow & Milli Vannilli οι οποίοι...δεν ήταν τραγουδιστές γνήσιοι αλλά γιαλαντζί!
Μετά διάφορα μαϊμού προϊόντα πχ μια φορά ο μπαμπάς μου έφερε από το σουπερμάρκετ ένα μπουκάλι...καμάρι!
Μου κατέστρεψες ένα είδωλο! Αγαπάμε DEN HARROW (Italo-ύμνος το MAD DESIRE)!!!
 
Πίσω
Μπλουζα