συμβατοτητα δισκετων σε C-64

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Αν και χρηστης αμιγκα για πολλα χρονια, αποφασισα να ασχοληθω λιγο και με τον σφραγισμενο commodore 64 C, που εχω κρυμενο. Στην αμιγκα κανουν ολες οι δισκετες 3 1/2 του εμποριου, αλλα με τις 5 1/4 του c64 τι γινεται? Εχω περιπου 50 δισκετες 5 1/4 HD (μαλλον High Density) αλλα το φλοπυ του c-64 το 1541-ΙΙ, ειναι 170ΚΒ και δεχεται δισκετες SD (Single Density (Side?). Οι δισκετες που εχω HD, μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο το 1541-ΙΙ ? Οι πρεπει οπωσδηποτε να εχω SD? Και που να βρω τωρα δισκέτες SD?
 
Οι 3,5" μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τα drives είτε είναι High Density ειτε όχι. Αλλά για τις 5,25" δεν ισχύει το ίδιο, γιατί οι HD διαφέρουν στο μαγνητικό υλικό από τις SD και DD. Στο drive σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο SD και DD δισκέτες. Ενδέχεται να δουλέψει και με HD μετά από απόπειρες φορμαρίσματος αλλά δεν θα είναι αξιόπιστες για πολύ καιρό. Τώρα που θα τις βρεις , είναι άλλο θέμα ;)
 
Και αλλοι φιλοι μου ειπαν οτι ΙΣΩΣ να παιξουν μερικες HD, οχι ολες οι μαρκες ομως.

Θα δοκιμασω να φορμαρω μερικες απο τις HD που εχω, και αν δεν παιξουν, θα αναζητησω SD.
 
τι καλα που οι φιλοι σου σε αποδεχονται με τη ρετροσυνη σου...
 
mike είπε:
αποφασισα να ασχοληθω λιγο και με τον σφραγισμενο commodore 64 C, που εχω κρυμενο.
Αν το "σφραγισμένο" σημαίνει ότι το μηχανάκι είναι ολοκαίνουριο και αχρησιμοποίητο, απλά πούλα το!

Με τα λεφτά που θα πιάσει ένα NOS C64 στο Ebay μπορείς σίγουρα να αγοράσεις 3-4 μεταχειρισμένα για να κάνουν παρέα στις 16 Amiges σου. ;)
 
Οι HD είναι αυστηρώς ασύμβατες με το drive του CBM 64.

Ψάξε για SD ή DD.
 
Κατά προτίμηση DD για να παίζουν και σε άλλα συστήματα, π.χ. Apple II (λεμε τώρα, το ξέρω ότι δεν έχεις)...
 
Τελικα απο τις 100+ δισκετες που εχω, περιπου οι 50 ειναι DD.

Ηρθε σπιτι ο φιλος με τον ανταπτορα MCC64, με περασμενες rom images, να τις γραψουμε στις δισκετες μου. Μετα απο 3 ωρες δεν καταφεραμε τιποτα, κατι περιεργο συμβαινει. Στην αρχη δεν γραφοταν, μετα μια δισκετα γραφτηκε καλα, μετα οι υπολοιπες δεν γραφονταν.

Θα επανελθω με αναλυτικη παρουσιαση της περιεργης συμπεριφορας κατα την διαρκεια της εγραφης.
 
Mε δισκεττες HD οντως υπαρχει προβλημα, το οποιο ομως δεν συναντησαμε με δισκεττες HD μαρκας Nashua και Eagle. Εγω ειχα C64 για πολυ λιγο, αλλα ενα φιλαρακι που εχει τρελα με αυτους χρησιμοποιει μονο αυτες τις δισκεττες και δεν εχει προβλημα. Ιδιοτροπια των drive στην ποιοτητα του μαγνητικου υλικου?
 
Οι δισκετες που δοκιμασα και δεν γραφοντουσαν ηταν ολες DD, οχι HD.

Τις εδωσα να μου τις γραψει ο φιλος με τον ανταπτορa MCC64 σπιτι του, και μαλλον το προβλημα εμφανιζεται στο φορματ.

Οταν μου τις δωσει, θα ενημερωσω αν παιζουν.
 
Τελικα οι DD δισκετες που εχω γραφτηκαν κανονικα στον commodore του φιλου.

Τωρα θα τις δοκιμασουμε στο δικο μου φλοπυ. Αν και ειναι σχεδον αδυνατο να φταει το φλοπυ μου, ειναι NOS δηλαδη εγω το χρησιμοποιησα για πρωτη φορα, οπως και τον C64. Θα ανεβασω φωτο με το πραγματικα καρα-συλλεκτικο joystick που ειχε μεσα, μαρκας commodore!!! σε χρωμα ξυλου, που μοιαζει με ξυλινο!!!
 
mike είπε:
Αν και χρηστης αμιγκα για πολλα χρονια, αποφασισα να ασχοληθω λιγο και με τον σφραγισμενο commodore 64 C, που εχω κρυμενο. Στην αμιγκα κανουν ολες οι δισκετες 3 1/2 του εμποριου, αλλα με τις 5 1/4 του c64 τι γινεται? Εχω περιπου 50 δισκετες 5 1/4 HD (μαλλον High Density) αλλα το φλοπυ του c-64 το 1541-ΙΙ, ειναι 170ΚΒ και δεχεται δισκετες SD (Single Density (Side?). Οι δισκετες που εχω HD, μπορουν να χρησιμοποιηθουν απο το 1541-ΙΙ ? Οι πρεπει οπωσδηποτε να εχω SD? Και που να βρω τωρα δισκέτες SD?
Εγω αγορασα 5,25 ds/dd στο www.floppydisk.com
 
Πίσω
Μπλουζα