ταινίες 84 από το mega

foutix

RetroNuts
Joined
5 Αύγ 2012
Μηνύματα
1.768
Αντιδράσεις
1.242
Χαζεύοντας αυτή την ώρα στην TV έπεσα σε ένα τρέιλερ του Μέγκα που λέει ότι όλον τον Μάρτη κάθε Σάββατο βράδυ θα προβάλλει ταινίες του 84. Σήμερα στις 22:30 ghost bustersbusters. Για όποιον αυτή την ώρα θα είναι μέσα έκβαση ότι πρέπει.
 
Είναι μια ταινία που ήθελα να ξαναξαναδω :) , Και είναι επίκαιρη μετά τον πρόσφατο θάνατο του Χαρολντ Ράμις
 
Για μένα ίσως η πιο καλογραμμένη κωμωδία όλων των εποχών. Ο ρόλος του Bill Murray ως dr. Venkman είναι ίσως ο πιο αστείος που έχει υπάρξει ποτέ για μένα. Φοβερός χαρακτήρας! Το αστείο είναι ότι όταν ήμουν μικρός δεν τα είχα καταλάβει όλα αυτά και έβλεπα την ταινία μόνο για τα φαντάσματα και τα εφέ. Αλλά όταν την ξαναείδα πιο μεγάλος ήταν λες και έβλεπα καινούρια ταινία αφού την είδα με άλλο μάτι. Αυτή και το Roger Rabbit τις εκτίμησα περισσότερο σαν ενήλικος.
 
Μια από ίδια imgema. Επίσης, γενικά δεν τις βρίσκεις σε πολύ καλή ανάλυση.
 
foutix είπε:
Μια από ίδια imgema. Επίσης, γενικά δεν τις βρίσκεις σε πολύ καλή ανάλυση.
Βασικά είχα βρει ένα BD rip του Ghostbusters το οποίο δεν ήταν και το καλύτερο σε ποιότητα αλλά ήταν σε μεγάλη ανάλυση και δεν ξέρω αν αυτό ήταν για καλό. Τα εφέ της ταινίας ήταν φτιαγμένα για χαμηλές αναλύσεις και στο BD rip έβλεπες πολλές ατέλειες που δεν τις έβλεπες τόσο έντονα πριν. Προτιμώ την απλή, καλή, DVD έκδοση.
 
Καλή κίνηση, αλλά γιατί το ξεκινάνε από το 1984; Η είχε και άλλα αφιερώματα πιο πριν;
 
Και καλά 30 χρόνια πριν
 
Ωραία πληροφορία και ξεκινάνε με ωραία ταινία! Terminator μυρίζομαι την επόμενη.
 
Στο τρέιλερ δεν την είχε από ότι είδα. Ίδωμεν.

Υγ: Με αυτό το μήνυμα έγινα και επισήμως retromaniac. Εύχομαι να τα χιλιασω σύντομα και εποικοδομητικά.
 
Κανένα Police Academy μήπως; Έβαλε το 4 χθες...
 
Imgema είπε:
Βασικά είχα βρει ένα BD rip του Ghostbusters το οποίο δεν ήταν και το καλύτερο σε ποιότητα αλλά ήταν σε μεγάλη ανάλυση και δεν ξέρω αν αυτό ήταν για καλό. Τα εφέ της ταινίας ήταν φτιαγμένα για χαμηλές αναλύσεις και στο BD rip έβλεπες πολλές ατέλειες που δεν τις έβλεπες τόσο έντονα πριν. Προτιμώ την απλή, καλή, DVD έκδοση.
Το αναλογικό φιλμ, φίλε μου, δεν έχει ανάλυση, ποτέ δεν είχε. Η ανάλυση έρχεται μετά το σκανάρισμα και ανάλογα το ψηφιακό φορμά που προορίζεται η ταινία. Τα εφέ της ταινίας είναι μηχανικά και πολλές από τις περιβάλλουσες υφές είναι σχεδιασμένοι πίνακες στο στούντιο, τότε δεν υπήρχαν πράσινες ή μπλέ οθόνες κλπ κλπ οπότε είναι λογικό να φαίνονται οι ατέλειες, που πίστεψέ με φαινόντουσαν και στο φιλμ. Η πρώτη έκδοση σε DVD είχε πολύ κακό τράσνφερ, στη συνέχεια έβγαλαν την έκδοση Superbit με ήχο DTS και ήταν κάπως καλύτερη. Το ίδιο έγινε και με την Blu Ray έκδοση, την έφτιαξαν από την ίδια ψηφιακή μήτρα που είχαν σκανάρει για το πρωτότυπο DVD...και φυσικά ήταν χάλια. Πέρσι κυκλοφόρησε μιά νέα έκδοση με καινούριο remaster η 4Κ MASTERED EDITION και είναι η καλύτερη απ' όλες.

Η ατυχία μας είναι ότι την ταινία την έχει η Sony που είναι ικανή για το τέλειο ή για το χειρότερο. Σε μιά από τις καλύτερες κωμωδίες λοιπόν έχει κάνει το χειρότερο τράνσφερ. Πολύς κόσμος την κράζει γι' αυτό ειδικά στα αμερικάνικα AV φόρουμς.
 
Πίσω
Μπλουζα