φο μπιζού

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.975
κοριτσια θυμαστε τα φο μπιζου που υπηρχαν μεσα σε σακουλακια; αν δεν κανω λαθος πρεπει να ηταν απο την ψιλικοκο..

καποιες φορες μας εφερνε η μαμα(σε μενα και την αδερφη μου) οταν γυρνουσε απ τη δουλεια απο 1 σακουλακι.

πετυχαιναμε πολυ συχνα εκεινα τα ροζ βραχιολακια που ειχαν μεσα λιγο νερο και ασημενια σκονη,κατι καρφιτσουλες μπλε,πρασινες,αλλες ηταν ροζ με κατι σαν διαμαντακια

Δυστυχως δε βρηκα καμμια φωτογραφια στο ιντερνετ ουτε απ το σακουλακι ουτε απο εκεινα τα φο μπιζου.. :(
 
τα έχω ακουστά μόνο...πρέπει να ήταν κάτι παρόμοιο με τις μαγικές σακούλες για αγόρια?άν δέν κάνω λάθος...
 
Bamagiotis είπε:
τα έχω ακουστά μόνο...πρέπει να ήταν κάτι παρόμοιο με τις μαγικές σακούλες για αγόρια?άν δέν κάνω λάθος...
τα σακουλακια με τα φο μπιζου ηταν μικρα(περιπου ιδια στο μεγεθος με εκεινα που ειχαν μεσα μπουγελοφατσες και ευχουληδες ή ισως και πιο μικρα).

Οι σακουλες στις οποιες αναφερεσαι πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλες και να εχουν καμποσα πραγματα μεσα και μαλλον ειναι πιο προσφατες,ενω αυτα τα σακουλακια ειχαν μονο 1 φο μπιζου,κυκλοφορησαν γυρω στα τελη '80 με αρχες '90
 
Τελικα οι καρφιτσουλες λεγονταν Fisifu,ηταν οντως της Ψιλικοκο και οπως βλεπουμε στη φωτογραφια της Katerina Tsiouprou (μελος στο group retromaniax στο facebook) ειχαν και διαφορετικη ονομασια

attachment.php


Απ τις καρφιτσουλες ειχαμε σιγουρα τις : "η τολμηρη","σολιστ","γκολ" και 2-3 "γλυκουλι"

αλλη μια φωτογραφια του μελους

10711043_10202995451673185_7995842247846743197_n.jpg

μενει τωρα να βρεθει και φωτο με τα βραχιολακια που ειχαν νερο και ασημενια σκονη,αυτα απ οτι βλεπω δεν ανηκουν στα Fisifu

10671222_10202995447193073_8824479348034931732_n.jpg
 
katerinak είπε:
Τελικα οι καρφιτσουλες λεγονταν Fisifu,ηταν οντως της Ψιλικοκο και οπως βλεπουμε στη φωτογραφια της Katerina Tsiouprou (μελος στο group retromaniax στο facebook) ειχαν και διαφορετικη ονομασια
attachment.php


Απ τις καρφιτσουλες ειχαμε σιγουρα τις : "η τολμηρη","σολιστ","γκολ" και 2-3 "γλυκουλι"

αλλη μια φωτογραφια του μελους

Προβολή συνημμένου 116387

μενει τωρα να βρεθει και φωτο με τα βραχιολακια που ειχαν νερο και ασημενια σκονη,αυτα απ οτι βλεπω δεν ανηκουν στα Fisifu
Εντάξει ... τα είχα ξεχάσει τελείως!!! Πωπώ!!!
 
ωραία ευρήματα...δεν θυμάμαι τα φο-μπιζού...
 
Πίσω
Μπλουζα