100 Χρονια IBM

Ευχαριστούμε που μας θύμησες την μεγάλη καινοτόμονο εταιρία της Πληροφορικής. Ο κόσμος σίγουρα δεν θα ήταν ίδιος δίχως την IBM.

Για να λέμε και την αλήθεια βέβαια, ο μεγάλος μάζος του Τσιπέουα Φολς τους έκανε να τρέχουν απίστευτα την δεκαετία του 1960 και του 1970. Ποιός να ήταν, ποιός να ήταν;;

Η IBM όμως μετεξελίχθηκε και σε εταιρία Υπηρεσιών μέσα στη δεκαετία του 1990 και έτσι είναι ακόμα ενεργή.

The Big Blue goes on!!!
 
Είχα γράψει ένα κατεβατό αλλά το έχασα από λάθος μου.

Η IBM είναι μια απίστευτη εταιρία με εκπληκτικό innovation, δείτε για παράδειγμα το project Watson.

Τα περισσότερα χρήματα της πλέον τα βγάζει από παροχή υπηρεσιών αλλά και από δικαιώματα σε πατέντες.

Η μόνη κακή στιγμή της ήταν το PC, όλα στραβά πήγαν εκεί, χάλια hardware, τρις χειρότερο OS, τεσπα κάνουμε τα στραβά μάτια αυτή τη φορά :)
 
Shock είπε:
Η μόνη κακή στιγμή της ήταν το PC, όλα στραβά πήγαν εκεί, χάλια hardware, τρις χειρότερο OS, τεσπα κάνουμε τα στραβά μάτια αυτή τη φορά :)
Πάλι ξέχασες να πάρεις τα χάπια σου ε; :p
 
Ε όσο να ναι θα μπορούσαν να τα πανε καλύτερα

Στη συμφωνία τους για το λειτουργικό να μη πιαστούν κορόιδα

Να βάζανε κάτι καλύτερο απο το αισχρο dos

Και σίγουρα το hardware δεν ηταν και τόσο πρωτοποριακό όπως και να το δεις

Το ότι τα PCs έγιναν η mainstream πλατφόρμα δεν είχε και τόσο να κάνει με την τεχνική αρτιότητα τους
 
ότι και να πούμε για την ΙΒΜ είναι απλά λίγο... ΙΒΜ δεν είναι/ήταν μόνο τα pc...

:p :p:p ....αλλά μιας και αυτά συζητάμε μου την σπάει που πλέον δεν κατασκευάζει pc... (τα lenovo ΔΕΝ πιάνονται...)... ακόμα θυμάμαι το netvista μου που έμενε ανοιχτό πάντα και ποτέ δεν παρουσίασε το παραμικρό.

(μην αναφέρω τον PS1/pro που είναι από το 91 με την ίδια μπαταρία και ακόμα δουλεύει μια χαρά)
 
Νομίζω στους servers έχει παραμείνει το όνομα, αν δεν κάνω λάθος...... Αλλά αν υπάρχει η Dell και η έξοχη υποστήριξή της, τι τα θες.
 
Στους servers πράγματι υπάρχει σαν brand name η IBM. Έχουμε ορισμένους στην δουλειά αγορασμένους το 2006 νομίζω.

Τώρα για τα pc, καλά το σκέφθηκε στην αρχή αλλά δεν υπολόγισε καλά τον παράγοντα software και ξέφυγε εκτός ελέγχου.

Πάντως, σίγουρα διαθέτει απο τα μεγαλύτερα ιδιωτικά διεθνή ερευνητικά κέντρα.
 
γιατί ασχολείστε με ...κινέζικες εταιρείες;
 
Servers != Dell

Αν θες κάνα Xeon εντάξει καλή είναι η Dell και η κάθε Dell, από κει και πάνω? Η IBM βγάζει τους P7 (PPC) οι οποίοι είναι αλλονού παπά ευαγγέλιο. Για μικρά μαγαζάκια ή για φάρμες (horizontal scaling) καλά είναι τα Intel (είναι και φθηνά), αν θες μεγάλο μηχάνημα (vertical scaling) όμως δεν έχεις πολλές επιλογές.
 
Μετα την δεκαετη περιπετεια με το personal/home computing και το λιανεμποριο, η IBM ειναι και παλι η κορυφαια εταιρεια υπολογιστων. Και φυσικα δεν λειτουργει ως brand name στους servers οπως αναφερθηκε - ουτε Κινεζικη ειναι - και η ιστορια με τον Χολεριθ καλο θα ηταν να αναλυεται περισσοτερο οταν αναφερεται γιατι οδηγει σε λανθασμενα συμπερασματα.

Βtw το site της IBM ειναι ενα απο τα πληρεστερα εταιρικα sites και θα πρεπε να παραδειγματισει πολλες αλλες γνωστες εταιρειες που γεμιζουν με σκουπιδια το web.

Στα archives θα βρειτε τρελες λεπτομερειες για την ιστορια της εταιρειας και για πολλα αλλα πραγματα ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα