13-pin βύσμα μόνιτορ

Fistikis

RetroActive
Joined
30 Δεκ 2009
Μηνύματα
240
Αντιδράσεις
33
Ξέρει κανείς εαν και που μπορεί να βρεί το 13πινο βύσμα του Ατάρι για να φτιάξει καλώδιο σε σκάρτ;

Βλέπω μερικά στο eBay με 6.50 ευρω + εξοδα αποστολής.... αλλα βρίσκω την τιμή υπερβολικά ακριβή.
 
Αν θες επειδή είχα φτιάξει και εγώ και κανένα δεν δούλεψε μπορούμε να κανονίσουμε καμιά δοκιμούλα να μην πεδεύεσε και τσαμπα, γιατί μάλλον και εμένα φταίει ο ST μου! πάντως με την SC1224 δεν έχω πρόβλημα, απλά μου είπαν επειδή έχω καμμένο RF modulator δεν παίζει και το scart επειδή δεν έχει τώρα composite sync! επίσης έχω scart καλώδια και ΟΥΤΕ ένα δεν μου παίζει!!! και έτοιμο από ebay κιόλας. :( :( :(
 
NikiforosST είπε:
Αν θες επειδή είχα φτιάξει και εγώ και κανένα δεν δούλεψε μπορούμε να κανονίσουμε καμιά δοκιμούλα να μην πεδεύεσε και τσαμπα, γιατί μάλλον και εμένα φταίει ο ST μου! πάντως με την SC1224 δεν έχω πρόβλημα, απλά μου είπαν επειδή έχω καμμένο RF modulator δεν παίζει και το scart επειδή δεν έχει τώρα composite sync! επίσης έχω scart καλώδια και ΟΥΤΕ ένα δεν μου παίζει!!! και έτοιμο από ebay κιόλας. :( :( :(
Σε ευχαριστώ Νικηφόρε αλλα είναι δύσκολο να κάνουμε δοκιμή λογω το οτι μένω εκτώς Ελλάδος.

Εξ άλλου εγω δεν εχω πρόβλημα με το modulator. Το μόνο που χρειάζομαι είναι ενα 13πολικό βύσμα.
 
γιατι δεν ρωτας κανενα καταστημα με ηλεκτρονικα ειδη,εγω αυτο εκανα και τους παραγκειλα 2 κομματια. (η πλακα ειναι οτι ο καταστηματαρχης μου ειπε οτι εφερνε για τον ΟΤΕ 13πινα βυσματα)
 
Sorry δεν το πρόσεξα ότι είσαι εκτός! πάντως εννοούσα για να μην ψάχνεις επειδή έχω πολλά και scart και βύσματα. Eγώ πήρα από ebay, αν θες πάντως να κάνεις scart έχει και έτοιμα, πάρε και μερικά link. Εχω πάρει και από τους 2 και ήταν οκ στις συναλλαγές και γρήγοροι, πάντως εμένα δεν παίζει κανένα scart επειδή (όπως είπε και η Alison στο άλλο forum) δεν μπορώ να πάρω composite sync που θέλει το scart επειδή έχω καμμένο RF mod. ενώ η SC1224 έχει ξεχωριστά Vεrtical και horizontal sync και έτσι παίζει!

http://cgi.ebay.ie/Atari-ST-STE-13-pin-din-plug-Roland-Kenwood-Clarion_W0QQitemZ150414701852QQcmdZViewItemQQptZUK_VintageComputing_RL?hash=item23056a351c

http://cgi.ebay.ie/Atari-ST-High-Quality-RGB-Gold-Scart-Lead-TV-cable_W0QQitemZ250582814607QQcmdZViewItemQQptZUK_VintageComputing_RL?hash=item3a57e64f8f
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως Νικηφόρε μπορείς να κάνεις combine το horizontal και to vertical ώστε να βγεί composite sync.

Όταν λες έχεις καμένο RF modulator τι εννοείς; Τι σχέση έχει η rf έξοδος με το composite sync;

edit: Εννοείς μήπως το composite out του pin2 που έχουν τα μηχανήματα με rfmod;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Pin2 κανονικά αφού έχω και tv modulator θα έπρεπε να βγάζει σήμα CVS, όμως δεν κάνει απολύτως τίποτα! το RF mod έχει καεί το πηνίο που ρυθμίζει κανάλι στην tv με αποτέλεσμα να μην κάνει κύκλωμα και δεν μπορώ να πάρω εικόνα. Σύμφωνα με ότι έχω βρει εγώ και από αυτά που μου είπε η Alison από το atari forum για να πάρεις συχρονισμό στο scart θες composite sync και αυτό έχει κάποια σχέση (που δεν καταλαβαίνω) με το RF mod, εφόσον δεν δουλεύει δεν μπορώ να πάρω. Εχω ξαναπεί ότι έχω πάρει και βύσματα, έχω χαλάσει 3-4 scart, έχω πάρει 3 έτοιμα ΚΑΝΕΝΑ δεν έπαιξε σωστά! έχω δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις συνδεσμολογίες και όλους τους τρόπους και δεν γίνεται τίποτα! ευτυχώς έχω και μια SC1224 και παίζει κανονικά!!! η Alison πρότεινε να πάρω άλλον ST και να κρατήσω αυτόν για ανταλλακτικά (εννοείτε δεν το κάνω). Το καλύτερο που κατάφερα ήταν να έχω ήχο και εικόνα σωστή από χρώματα, αλλά ανεβοκατέβαινε πάνω κάτω! ότι και να δοκίμασα σχετικά με sync ποτέ δεν δούλεψε! Αν κάποιος ξέρει καλά από το H/W του STfm και μπορεί ας το δούμε, γιατί θα ήθελα να πάρω σήμα CVS!' Επίσης έβαλα βύσμα στον ST VGA και παίζει high resolution σε 9ara TFT μια χαρά!

Α! και κάτι σχετικό! πριν τον ST είχα commodore 64 και εκεί είχε καεί το tv mod, όταν καταλάθος έσπασα το πηνίο του με αποτέλεσμα να μην δείχνει τίποτα! και εκεί είχε 5pin φύσα με σήμα CVS (εκεί δεν είχε RGB) και δεν έδειχνε και αυτό!!! έκανε τα ίδια με τον ST! εκεί όμως κάηκε και ο shifter cpu και μου τα άλλαξαν στην αντιπροσωπεία. Αρα αν έχει πρόβλημα το RF δεν έχουμε και CVS!

Το θέμα σχετικά με το scart το συνεχίζω εδώ : http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=12116

Δείτε και εδώ και τις φωτος και τι λέει ο CrisTOS http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?t=11185
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα