1984 - Ο Μεγάλος Αδελφός (George Orwell)

Σώτος Σώτος

RetroMaNiaC
Joined
19 Απρ 2012
Μηνύματα
715
Αντιδράσεις
261
Πρωτοδιάβασα το "1984" γύρω στο 2004 (20 χρόνια μετά το έτος που πραγματεύεται το βιβλίο του Orwell, το οποίο έτος στην ουσία είναι αναριθμητισμός του έτους 1948 όταν ο άγγλος συγγραφέας έγραψε αυτό το μυθιστόρημα-σίγουρα ένα από τα κορυφαία του 20ου αιώνα).

Νιώθω περήφανος που δημιουργώ ένα θέμα σχετικά με αυτό το βιβλίο που με σόκαρε, με συγκλόνισε, με επηρέασε, με φόβισε...

Θερμή παράκληση: Όσοι δεν το έχετε διαβάσει προσπαθήστε να το κάνετε!!!

Παραθέτω αυτούσια την περιγραφή στο οπισθόφυλλο της έκδοσης του "1984" που έχω από τις εκδόσεις "Κάκτος":

“Βρισκόμαστε στο 1984 (την εποχή που γράφτηκε το εν λόγω βιβλίο το έτος


ήταν μελλοντικό). Το ολοκληρωτικό καθεστώς του Μεγάλου Αδελφού,



παρακολουθώντας συνεχώς τους πάντες και τα πάντα μέσα από αμέτρητες



διαδραστικές τηλεοθόνες, ασκεί τον απόλυτο έλεγχο στις πράξεις και τις



συνειδήσεις.


 


Όλα προσαρμόζονται στη μία και μοναδική αλήθεια, αυτή που πρεσβεύει το



Κόμμα, ο μόνος αλάθητος μηχανισμός, του οποίου προσωποποίηση είναι ο



Μεγάλος Αδελφός. Όλα, ακόμα και το παρελθόν: όποιος ελέγχει το



παρελθόν ελέγχει το μέλλον, και όποιος ελέγχει το παρόν ελέγχει το



παρελθόν.


 


Το έγκλημα της σκέψης είναι το θανάσιμο αμάρτημα. Γι' αυτό πρέπει να



εξαλειφθεί οτιδήποτε οδηγεί στη διάπραξη του: ελευθερία, γλώσσα,



ανθρώπινα αισθήματα. Και όποιος υποπέσει σε έγκλημα σκέψης πρέπει να



οδηγηθεί στον θάνατο αναμορφωμένος: θα πεθάνει αγαπώντας τον



Μεγάλο Αδελφό.


 


Όταν ο Όργουελ έγραφε το βιβλίο του, το 1984 ήταν μέλλον. Σήμερα είναι



παρελθόν. Αλλά, μετά από το έργο αυτό, το πραγματικό 1984 θα είναι



πάντα μια χρονιά του μέλλοντος, η πρώτη ενός ζοφερού μιλένιουμ που



απειλεί την ανθρώπινη ιστορία.


 


Ένα από τα μεγαλύτερα βιβλία του εικοστού αιώνα, το 1984 διαβάστηκε



σαν μανιφέστο και θαυμάστηκε σαν προφητεία. Η εφιαλτική του αλήθεια



για το κράτος της θανατερής τρομοκρατίας απέχει μόλις ένα βήμα από το



να γίνει πραγματικότητα: ήδη ο Μεγάλος Αδελφός μας βλέπει.”


 

 


 
θα έλεγα να το συνδυάσετε με το έτερο βιβλίο του "Όργουελ την "φάρμα των ζώων" και φυσικά με το βιβλίο του Άλντους Χάξλεϋ brave new world
 
Πολύ καλό βιβλίο και εκφράζει την απογοήτευση του Όργουελ για τον σταλινικού τύπου κομμουνισμό, όπως και η φάρμα των ζώων... Συμφωνώ με το Σπύρο ότι η ανάγνωση του πρέπει να συνδυαστεί με την ανάγνωση του Θαυμαστού καινούριου κόσμου του Χάξλεϊ όπου κριτικάρεται ο υπερκαταναλωτικός καπιταλισμός...
 
Εξαιρετικά πολιτικά βιβλία από τον Τζόρτζ Όργουελ. Και αυτό αλλά και "Η φάρμα των ζώων" είναι πραγματικά αριστουργήματα. Και δεν θα πάψουν ποτέ να είναι επίκαιρα, δυστυχώς...
 
Vagbith, δεν υπάρχουν αρκετά emoticons για να εκφράσω τα respect μου για το θρεντ που άνοιξες! :)

Από τα βιβλία που με συγκλόνισαν συθέμελα & άλλαξαν όλη την ψυχοσύνθεσή μου. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα timing ή θέμα περιεχομένου, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο έμελλε ν' αλλάξει τον τρόπο που σκέφτομαι ως τα σήμερα... Θα έλεγα ότι σα να άνοιξε μια πορτούλα στο πίσω μέρος του μυαλού και με ωρίμασε απότομα.

Αυτή η συνεχής, εξελικτική, υπεράνθρωπη προσπάθεια του ήρωα, που σελίδα με τη σελίδα σε ταυτίζει μαζί του ολοένα και περισσότερο, έχει ένα συγκλονιστικό φινάλε, που δε μπορώ να περιγράψω ούτε μερικώς (ειλικρινά, απλά δεν υπάρχουν λόγια!).

Είναι τόσο καλογραμμένο, με τόσο εξαιρετική πλοκή, που ακόμα κι αν σας πει κάποιος το τέλος, όταν το διαβάσετε θα προβληματιστείτε βαθύτατα, σα να μη ξέρατε τίποτα.... Θα σας συνεπάρει, θα σας προβληματίσει, θα σας δώσει ελπίδες, θα σας καταθλίψει και σιγά-σιγά θα σας οδηγήσει στην απλή παραδοχή...

Προσωπικά, ακολούθησα όλα τα στάδια του μοντέλου Kuebler-Ross, αλλά ακόμα κι όταν έφτασα στο τελευταίο -μέχρι και τη στιγμή που έκλεισα το εξώφυλλο, ήμουν απίστευτα καταρρακωμένη.

Εντάξει, απλά δεν έχω λόγια....

VAGBITH είπε:
Θερμή παράκληση: Όσοι δεν το έχετε διαβάσει προσπαθήστε να το κάνετε!!!
 
D@redevil είπε:
Από τα βιβλία που με συγκλόνισαν συθέμελα & άλλαξαν όλη την ψυχοσύνθεσή μου. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα timing ή θέμα περιεχομένου, αλλά το συγκεκριμένο βιβλίο έμελλε ν' αλλάξει τον τρόπο που σκέφτομαι ως τα σήμερα... Θα έλεγα ότι σα να άνοιξε μια πορτούλα στο πίσω μέρος του μυαλού και με ωρίμασε απότομα.

Αυτή η συνεχής, εξελικτική, υπεράνθρωπη προσπάθεια του ήρωα, που σελίδα με τη σελίδα σε ταυτίζει μαζί του ολοένα και περισσότερο, έχει ένα συγκλονιστικό φινάλε, που δε μπορώ να περιγράψω ούτε μερικώς (ειλικρινά, απλά δεν υπάρχουν λόγια!).

Είναι τόσο καλογραμμένο, με τόσο εξαιρετική πλοκή, που ακόμα κι αν σας πει κάποιος το τέλος, όταν το διαβάσετε θα προβληματιστείτε βαθύτατα, σα να μη ξέρατε τίποτα.... Θα σας συνεπάρει, θα σας προβληματίσει, θα σας δώσει ελπίδες, θα σας καταθλίψει και σιγά-σιγά θα σας οδηγήσει στην απλή παραδοχή...

Προσωπικά, ακολούθησα όλα τα στάδια του μοντέλου Kuebler-Ross, αλλά ακόμα κι όταν έφτασα στο τελευταίο -μέχρι και τη στιγμή που έκλεισα το εξώφυλλο, ήμουν απίστευτα καταρρακωμένη.
Συμφωνώ λέξη προς λέξη μαζί σου D@redevil , κι εγώ παρόμοια βυθίστηκα μέσα στον σκοτεινό, ζοφερό κόσμο του Όργουελ... Πάντως φαντάζομαι οτι αν ζούσα και το διάβαζα τη χρονιά που βγήκε ίσως και να θεωρούσα τρελό τον συγγραφέα-τόσο πρωτοποριακή ήταν η σύλληψή του αυτή για την εποχή της...

Ποιά ήταν τα σημεία στο βιβλίο που σε άφησαν κόκκαλο; :eek: Εμένα ήταν 2:

1. Όταν ο Γουίνστον ανοίγει το ραβασάκι στο γραφείο του... (ήταν σαν να έπεφτα σε γκρεμό με τέτοια απίστευτη ανατροπή...)

2. Όταν στο δωματιάκι ακούστηκε η σκληρή φωνή πίσω από το κάδρο:"Έίστε νεκροί"... (ήταν η στιγμή που ήξερα οτι θα έρθει αλλά ικέτευα να καθυστερήσει. Από εκείνο το σημείο και μετά το στομάχι μου ήταν συνέχεια κόμπος μέχρι να τελειώσω το βιβλίο...)

Εντάξει, ότι και να λέμε το βιβλίο αυτό ήταν σταθμός στην ιστορία της πολιτικής λογοτεχνίας, και ο Orwell μεγάλη ιδιοφυία...

Επίσης πολύ ενδιαφέρον το μοντέλο Kuebler-Ross, είχα ξαναδεί την περιγραφή αυτή σε ένα βιβλίο για ψυχοκοινωνικές επιδράσεις του καρκίνου στους πάσχοντες ασθενείς αλλά δεν ήξερα την ονομασία.
 
VAGBITH είπε:
Συμφωνώ λέξη προς λέξη μαζί σου D@redevil , κι εγώ παρόμοια βυθίστηκα μέσα στον σκοτεινό, ζοφερό κόσμο του Όργουελ... Πάντως φαντάζομαι οτι αν ζούσα και το διάβαζα τη χρονιά που βγήκε ίσως και να θεωρούσα τρελό τον συγγραφέα-τόσο πρωτοποριακή ήταν η σύλληψή του αυτή για την εποχή της...

Αν πραγματικά θεωρούμε το έργο του Όργουελ προφητικό(που ήταν...) τότε πραγματικά τι να γράψει κανείς για το έργο του χαξλευ από το 1927! Άλλωστε εκ των υστέρων γνωρίζουμε ότι ο τελευταίος αποδείχθηκε πιο εύστοχος από τον Όργουελ στις προβλέψεις του αφού ο απόλυτος έλεγχος στους ανθρώπους δεν χρειάζεται να γίνει από κάμερες και αυστηρή επιτήρηση αλλά από απλή ...υπερέκθεση τους στην συγκεχυμένη πληροφορία και τις υλικές απολαύσεις, απαλλαγμένος από συμπεριφορές και αξιώματα που προάγουν το "εμείς" και την κοινωνική συνοχή όπως την γνωρίζουμε στις παραδοσιακές κοινωνίες!

Έτσι, λόγου χάρη τα παιδιά γεννιούνται στα εργαστήρια (προσοχή μιλάμε για πρόβλεψη του 1927!!!) αλλά το σεξ είναι ελεύθερο ως σαρκική πράξη με όλους( !!! ) εφόσον δεν υφίστανται κοινωνική περιορισμοί μια και θεσμοί σαν την οικογένεια και την θρησκεία έχουν εξαλειφθεί οριστικά!

Το άτομο που ζει στο εν λόγω κοινωνικό μόρφωμα ουσιαστικά κορεσμένο από τις υλικές απολαύσεις που του δίνονται απλόχερα από την εξουσία δεν προθυμοποιείται να ψαχτεί περαιτέρω διανοητικά και ουσιαστικά δέχεται την κοινωνική θέση που του δίνει το σύστημα σε μορφή...κάστας αδιαμαρτύρητα αφού "έτσι είναι"!

Ουσιαστικά έτσι το σύστημα αυτοσυντηρείται εσαεί και κανείς δεν σκέφτεται καν να το ανατρέψει ή να το αμφισβητήσει! Ευφυέστατος ο Χάξλευ! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!! ;)

----------------

Χμμμ...έλεγχος συνειδήσεων δεν μας λέει στα βιβλία του ο .Λιακόπουλος ως απώτερο σκοπό της "νέας τάξης πραγμάτων;" Εκεί βασίζεται...
 
spyros_s είπε:
Αν πραγματικά θεωρούμε το έργο του Όργουελ προφητικό(που ήταν...) τότε πραγματικά τι να γράψει κανείς για το έργο του χαξλευ από το 1927! Άλλωστε εκ των υστέρων γνωρίζουμε ότι ο τελευταίος αποδείχθηκε πιο εύστοχος από τον Όργουελ στις προβλέψεις του αφού ο απόλυτος έλεγχος στους ανθρώπους δεν χρειάζεται να γίνει από κάμερες και αυστηρή επιτήρηση αλλά από απλή ...υπερέκθεση τους στην συγκεχυμένη πληροφορία και τις υλικές απολαύσεις, απαλλαγμένος από συμπεριφορές και αξιώματα που προάγουν το "εμείς" και την κοινωνική συνοχή όπως την γνωρίζουμε στις παραδοσιακές κοινωνίες!Έτσι, λόγου χάρη τα παιδιά γεννιούνται στα εργαστήρια (προσοχή μιλάμε για πρόβλεψη του 1927!!!) αλλά το σεξ είναι ελεύθερο ως σαρκική πράξη με όλους( !!! ) εφόσον δεν υφίστανται κοινωνική περιορισμοί μια και θεσμοί σαν την οικογένεια και την θρησκεία έχουν εξαλειφθεί οριστικά!

Το άτομο που ζει στο εν λόγω κοινωνικό μόρφωμα ουσιαστικά κορεσμένο από τις υλικές απολαύσεις που του δίνονται απλόχερα από την εξουσία δεν προθυμοποιείται να ψαχτεί περαιτέρω διανοητικά και ουσιαστικά δέχεται την κοινωνική θέση που του δίνει το σύστημα σε μορφή...κάστας αδιαμαρτύρητα αφού "έτσι είναι"!

Ουσιαστικά έτσι το σύστημα αυτοσυντηρείται εσαεί και κανείς δεν σκέφτεται καν να το ανατρέψει ή να το αμφισβητήσει! Ευφυέστατος ο Χάξλευ! ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΙ ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ!!!! ;)

----------------

Χμμμ...έλεγχος συνειδήσεων δεν μας λέει στα βιβλία του ο .Λιακόπουλος ως απώτερο σκοπό της "νέας τάξης πραγμάτων;" Εκεί βασίζεται...
Spyros_s ομολογώ οτι δεν έχω διαβάσει το "Brave New World" , είναι στις προσεχείς προτεραιότητές μου, αλλά μετά από αυτά που γράφεις θα επισπεύσω την μελέτη του !!!! :)

Πάντως η σημερινή πραγματικότητα νομίζω οτι περιέχει εκτός των άλλων και μια "μίξη" των 2 κόσμων (και του Huxley και του Orwell)...
 
Μόλις το ξαναδιάβασα (για 3η ή 4η φορά, δεν θυμάμαι)...

Ειλικρινά δεν μπορώ να περιγράψω αυτό που αισθάνομαι. Εϊναι τα πιο απαισιόδοξα λόγια που έχω διαβάσει ποτέ μου, πραγματικά δεν σου αφήνει ούτε μια χαραμάδα, ούτε μια αχτίδα σωτηρίας από την αμείλικτη, αδυσώπητη μοίρα που φέρνει το μέλλον. Είναι ο απόλυτος μηδενισμός του ανθρώπινου είδους...

Και δυστυχώς είναι τόσο επίκαιρο αυτό το βιβλίο στις μέρες μας...
 
Πίσω
Μπλουζα