20 χρόνια NBA Live

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.999
Έπειτα από την κυκλοφορία του Fifa Soccer η EΑ κυκλοφόρησε βιντεοπαιχνίδι και για μπάσκετ και το όνομα αυτού NBA Live με το NBA Live 95 να είναι το πρώτο παιχνίδι της σειράς όχι σε τόσες πολλές κονσόλες όμως όσο το Fifa. Το παιχνίδι ήταν πραγματική πανδαισία, από το στήσιμο της κάμερας και τη φυσικότητα των κινήσεων κάνωντας το πραγματικό εξομοιωτή μπάσκετ και βάζοντας στην άκρη το NBA JAM που σε καμία περίπτωση δεν ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα ανεξάρτητα από τη διασκέδαση που προσφέρει.

Έχουμε κι εδώ νέα χαρακτηριστικά όπως επιλογή κάμερας στο παιχνίδι, δημιουργία παίκτη και καθορισμός των ικανοτήτων του. Επίσης σταδιακά είχαμε πληθώρα επιλογών όπως All Star παιχνίδι, διαγωνισμός τριπόντων, διαγωνισμός καρφωμάτων αλλά και την απαραίτητη προπόνηση αλλά και τη σαιζόν κάθε χρονιάς.

Κάποια στιγμή το 2010 η ονομασία άλλαξε σε NBA Elite αλλά για το 2014 επανήλθε σε NBA Live 14. Επίσης για το 2013 δεν κυκλοφόρησε κανένα παιχνίδι.

Προσωπικά αν θέλω να παίξω ένα σοβαρό μπασκετάκι NBA Live θα επιλέξω. Αν θέλω ένα για να σπάσω πλάκα και για ελεύθερο παιχνίδι δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το NBA Jam;).
 
Aν θελω να γουσταρω θα παιξω NBA JAM και αν θελω να γουσταρω παιζοντας καποιο αληθινο basket sim θα παιξω καποιο απο την σειρα NBA2K που εινα κλασεις ανωτερη απο την σειρα NBA LIVE που δεν θα την πω αθλια οπως εκανα για το fifa αλλα καθε παιχνιδι που βγαζουν ειναι και χειροτερο με τρανο παραδειγμα το ανεκδοτο που λεγεται NBA LIVE 2014 που ειναι μακραν απο τα χειροτερα και πιστευω πως αν μπορουσε η EA να γυρισει τον χρονο πισω δεν θα το κυκλοφορουσε ποτε σε αντοθεση με το NBA2K14 το οποιο ειναι εκπληκτικο και το λιωνω σχεδον καθημερινα.
 
Την είχα τιμήσει τη σειρά στο Ν64 αλλά δε μου άρεσε συγκρίνοντάς το με τα Kobe Bryant ή NBA Jam. Σεβαστή ωστόσο η 20ετής πορείας της σειράς...
 
Είχα το NBA Live '97 στο Mega Drive και μπορώ να πω ότι ήταν πολύ καλό παιχνίδι. Για το πως εξελίχτηκε δεν έχω ιδέα...
 
Εγώ είχα λιώσει το Live 2003 στο PC μου. Είχα φτιάξει θυμάμαι κι ένα παίκτη με μπλέ μαλλιά, γεμάτος τατουάζ, μουσάκι goatee και του είχα βάλει ικανότητες 99 σε όλα. Και το όνομα αυτού X-Factor. Έπειτα πήρα το 2007 για το PSP και το 2004 για το PS2. Το '97 στο Mega Drive όντως πολύ καλό.
 
To πρώτο NBA Live ήταν το καλύτερο παιχνίδι μπάσκετ της εποχής του (σε αντίθεση με το FIFA). Εξάλλου η ΕΑ είχε παράδοση στα παιχνίδια μπάσκετ με το One on One και το Lakers vs Celtics. Το NBA Jam δεν μετράει φυσικά, αφού είναι τελείως arcade.
 
εκπληκτικη σειρα,ηταν το πρωτο που εβαλε και εθνικες μεσα(νομιζω το nba live2007) αλλα το ΝΒΑ2κ ειναι σε αλλη διασταση..Πλεον δεν υπαρχει η παραμικρη συγκριση.
 
Αιωνία του η μνήμη... :(

Η σειρά που κάποτε ήταν συνώνυμο του ψηφιακού μπάσκετ, πνευματικός διάδοχος ενός εκ των σημαντικότερων αθλητικών τίτλων όλων των εποχών (Lakers vs Celtics), κατέληξε εδώ και 6-7 χρόνια περίπου να αποτελεί ανέκδοτο και παράδειγμα προς αποφυγή...

Πολλοί ήταν αυτοί που πίστεψαν ότι θα μπορέσει να ανακάμψει κι η ΕΑ θα καταφέρει ό,τι πέτυχε με το FIFA, αλλά ο κατήφορος δεν είχε σταματημό, με αποτέλεσμα το φετινό NBA Live 2014 (μόνο για next-gen(!) και μετά από τρία(!) χρόνια συνεχών αναβολών) να σαρώσει τα... 4-5άρια και να μείνει στην ιστορία μόνο για τα σατιρικά βίντεο με τα τραγικά bugs του παιχνιδιού...

johnny19818 είπε:
Κάποια στιγμή το 2010 η ονομασία άλλαξε σε NBA Elite αλλά για το 2014 επανήλθε σε NBA Live 14. Επίσης για το 2013 δεν κυκλοφόρησε κανένα παιχνίδι.
...Ούτε το 2012 ούτε το 2011 (όταν και είχε μετονομαστεί σε NBA Elite) να προσθέσω.

Αμφότερες τις χρονιές το παιχνίδι ήταν μισό βήμα από το να κυκλοφορήσει, αλλά τελευταία στιγμή το ακύρωσε η EA Sports λόγω της τραγικής ποιότητάς του. Ειδικα για το NBA Elite 2011 μάλιστα είχε βγει και demo και φήμες θέλουν να είχαν σταλεί τα πρώτα αντίτυπα σε ορισμένα καταστήματα! (λέτε σε 30 χρόνια να βρούμε χιλιάδες αντίτυπα θαμμένα σε έρημο)

johnny19818 είπε:
Προσωπικά αν θέλω να παίξω ένα σοβαρό μπασκετάκι NBA Live θα επιλέξω.
Χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης, γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;;;
 
Olorin είπε:
Χωρίς καμιά διάθεση παρεξήγησης, γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου;;;
Εννοούσα τα πρώτα της σειράς. Έπειτα έκανα μια ερώτηση στο φόρουμ και μου είπαν για το 2Κ ότι είναι μακράν καλύτερο.
 
Πίσω
Μπλουζα