3 skulls of the toltecs

manos426f

The King of Retro®
Joined
9 Οκτ 2006
Μηνύματα
5.388
Αντιδράσεις
155
Καμια φορα,στο χωρο του PC gaming,συμβαινουν καποια πραγματα που πραγματικα σε κανουν να απορεις και να αναρωτιεσαι.....

Οχι,μην ανησυχειτε,δεν θα γραψω τις σκεψεις μου για οτιδηποτε συμβαινει τελευταια στο χωρο,καλο η κακο,αλλα αυτος ο μικρος προλογος εχει να κανει με το γεγονος οτι καποτε κυκλοφορησαν καποια εξαιρετικα παιχνιδια που ειτε λογω κακης διαφημισης,ειτε ελλειψει καλης διανομης τους ειτε διοτι πολλα περιοδικα τα αγνοησανε,ειτε κι εγω τελικα δεν ξερω για ποιο αλλο λογο,εμειναν σχεδον στην αφανεια ενω αναμφισβητητα δικαιουνταν πολλα,μα πολλα περισσοτερα απο κατι τετοιο.....

Και ειμαι σιγουρος οτι αν κυκλοφορουσαν κατω απο το ονομα μιας Lucasarsts,μιας Sierra,μιας Westwood studios η τελος παντων καποιας απο εκεινες τις παντοδυναμες εταιρειες των '90s,θα μιλουσαμε συχνα ακομη για αυτα μνημονευοντας τα......

Ας ειναι καλα αυτος,ο -θα μου επιτρεψετε τον χαρακτηρισμο- πατερας του adventure gaming στην Ελλαδα,o Aντρεας-Παρασκευας Τσουρινακης,ο οποιος,τοτε που το διαδικτυο ηταν στα σπαργανα του ακομη,φροντιζε μεσα απο τις σελιδες του PC Master -και που ασφαλως με τον ιδιο ζηλο εξακολουθει να κανει εως και σημερα- να μας ενημερωνει για καποια παιχνιδια-αστερια του χωρου,που για καποιον ισως απο τους λογους που προανεφερα,δεν ηταν ευρεως γνωστα και ποτε δυστυχως δεν εγιναν....

Ο λογος λοιπον αυτο του -ελπιζω οχι κουραστικου- προλογου,ειναι η παρουσιαση του adventure game 3 skulls of the toltecs,ενος παιχνιδιου που σχεδιαστηκε πισω στο 1996 απο την εταιρεια Revistronic και κυκλοφορησε απο την Warner Interactive.....

H υποθεση εξελισσεται πισω στην Αγρια δυση του 1866 και αφορα ενα μικρο καουμπου,τον Fenimore Fillmore,ο οποιος ψαχνει να κανει την τυχη του,οπως ολοι τοτε εκεινα τα χρονια,βρισκοντας χρυσο....

Κατα το περασμα του απο μια πολη,γινεται κατα λαθος αυτοπτης μαρτυρας μιας ενεδρας και εκει μαθαινει για εναν μυθικο,κρυμμενο θησαυρο,τον οποιο για να βρει καποιος θα επρεπε πρωτα να γινει κατοχος 3 χρυσων αγαλματιδιων.....

Το παιχνιδι ηταν φτιαγμενο με 2D,hand made γραφικα πραγματικα πολυ καλης ποιοτητας,ενω οι διαλογοι του ηταν απλα απολαυστικοι,τοσο λογω του περιεχομενου τους,οσο και λογω της προφορας των χαρακτηρων που ηταν απλα φανταστικη,δειγμα προσεκτικης δουλειας των δημιουργων του....

Οσο για το interface του,κινουταν στα προτυπα του scumm engine της Lucasarts,συνεπως οποιοδηποτε περαιτερω σχολιο καθισταται περιττο νομιζω....

Δυστυχως,οπως ξαναειπα,το παιχνιδι ποτε δεν απεκτησε την φημη και την αναγνωριση που του αξιζε,ως ενα παρα πολυ καλο παιχνιδι-σατυρα των western movies,αγνωστο σε μενα τουλαχιστον το γιατι,αν και στη χωρα μας ποτε δεν ηρθε και να ισως ο πρωτος λογος (=κακη διανομη) για αυτο....

Οπως και να εχει ομως,σας προτεινω ανεπιφυλακτα να ψαξετε να το βρειτε και να το παιξετε (με χαρα διαπιστωσα οτι τρεχει μεσω dosbox),καθοτι θα περασετε πραγματικα ευχαριστα μαζι του....!

Αξιζει να σημειωσουμε οτι το παιχνιδι διαδεχτηκε ενα εξισου εξαιρετο sequel,το οποιο εγινε γνωστο με 2 ονοματα,ως Wanted:A wild western adventure αλλα και ως The Westerner,και το οποιο ΔΕΝ χρειαζεται να ψαξετε καθοτι το PC Master Gold που κυκλοφορει το εχει μαζι..!! (Μην περασει βεβαια απο το μυαλο κανενος οτι εγραψα αυτο το review για να κανω διαφημιση στο περιοδικο,αλλωστε ουτε αυτοι με ξερουν ασφαλως στην Compupress,ουτε και εγω τους ξερω....)

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Μανο εισαι χειμαρος!!!

μας εχεις πριζωσει!!! :D
 
Ο,τι μπορω,κανω...... :D :D :D
 
Άμα έχεις και κανα link για download θα είσαι ο αρχηγός μας :)
 
Link για download δυστυχως δεν εχω.....
 
Πως και δεν έχεις κάνει review και για το full throttle ! ... ωραιο καρτουνιστικο μηχανοβιο adventure...
 
Αγαπητέ manos426f έγραψες...Υποκλίνομαι στο καταπληκτικό review σου!!!!

Περιμένουμε το full throtle από εσένα...Ένα από τα ποιο αγαπημένα μου,και μάλιστα σε μια εποχή που είχα μηχανή!
 
Το site των underdogs το είχε σίγουρα ,αλλά
 
Πίσω
Μπλουζα