30 χρονια Commodore 64

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.281
Πριν 30 χρονακια κυκλοφορησε για πρωτη φορα ο ψωμιερας στην απιθανη για την εποχη τιμη των 595 δολλαριων.

tumblr_m7w0rcPNcD1qikcuzo1_500.gif


Το BBC εστησε ενα μικρο ωραιο αφιερωμα

Παρα την διαχρονικη μου εχθρα...παραμενει αξιολογος αντιπαλος με ζωντανη σκηνη.

Πολλες ευχες :)
 
Να και το δικό μου, εν αναμονή για το γύρισμα του retro video :)

DSC00190.jpg

O C64 ήταν το πρώτο μηχάνημα που ακούμπησα και έγραψα τα πρώτα μου προγράμματα λίγων γραμμών. Τον είχε φέρει φίλος από Αγγλία ένα καλοκαίρι που είχε πάει διακοπές. Τότε δεν υπήρχε καν στα Χανιά μαγαζί υπολογιστών.
 
Αγαπημένο μηχάνημα με πολλές δυνατότητες. Παρά τον σχετικά μικρά χρονιζόμενο επεξεργαστή, αντιστάθμιζε χάρι στα hardware sprites, το ομαλό scrolling και το ανυπέρβλητο SID chip του.

Και το community συνεχίζει δυνατά.
 
Ενα μελος του WOS συνεγραψε και μια λυρικη ωδη για την περισταση

Happy Birthday to you,Happy Birthday to you,

Happy Birthday dear Bread Bin,

All your colours look like poo.

Though your sound chip is woah,

Your resolution aint so,

and a Z80's faster than your six five one o,

Yes I know you have sprites,

that your hardware delights,

But you pallet is shady,

Cos it all looks like shytes.
 
Άντε, να φτιάξουμε και καμμιά μαντινάδα...

Γεια σου Ψωμιέρα τρομερέ


Αντίπαλε αιώνιε



Όταν θωρώ το χρώμα σου



Τα σωθικά μου βγάζω.


Μα τι έμπνευση έχω πρωί-πρωί ο άτιμος... :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
χρόνια πολλά στον c64...προσωπικά ασχολήθηκα μαζί του για πρώτη φορά το 2009-2010! Μέχρι τότε για μένα 8μπιτα σήμαινε αφενός γομολάστιχας αφετέρου cpc και τα 2 πολυαγαπημένα.

Παραδέχομαι όμως εκ των υστέρων -όπως διαπίστωσα και ο ίδιος- ότι στα περισσότερα παιχνίδια ήταν καλύτερος των ανταγωνιστών αλλά χειρότερος σε basic και πρακτικότητα, ειδικά σε ταχύτητες loading!

Η θέση του στο βιβλίο γκίνες ως ο μακροβιότερος σε χρόνια παραγωγής και πωλήσεις, υπολογιστής είναι από μόνο του αρκετό για να δώσει μυθικές διαστάσεις στην φήμη του εν λόγω μηχανήματος!
 
Το είχε η Αδελφή μου, με άφηνε να παίξω, μετά από πολλά παρακάλια!!
 
Γεια σου μεγαλε commodore 64 με της χειροτερες μεταφορες παιχνιδιων απο τα Arcades που για να τα παιξεις επρεπε απο πριν να παρεις κανα δυο,τρεια αρνταν :p
 
Το θυμάται κανείς αυτό το μωρό στο εξώφυλλο του BARBARIAN. Πάντως έπαιζε καλύτερα απο αυτό της AMIGA!
 
metalcandyman είπε:
Γεια σου μεγαλε commodore 64 με της χειροτερες μεταφορες παιχνιδιων απο τα Arcades που για να τα παιξεις επρεπε απο πριν να παρεις κανα δυο,τρεια αρνταν :p

πες μας τωρα οτι ξαδελφος σου ο γιατρος ειχε και Commodore64 .....
 
Ο καδερφος μου ο γιατρος ηταν sega fanboy και ειχε και γενικα πολυ πραμα αλλα οπως και γω τα home computers τα συχαινοταν.Αυτος που ειχε το c64 ηταν ενας φιλος που του το εστειλε ενας θειος του απο γερμανια.Φυσικα κονσολας κιαυτος δεν ηταν το c64 οπως το περιμενε και το παρατησε σε χρονο μηδεν.Μπορει να το εχει ακομα μεσα στο κουτι του αθηκτο παραχωμενο σε καμια ντουλαπα.
 
metalcandyman είπε:
Γεια σου μεγαλε commodore 64 με της χειροτερες μεταφορες παιχνιδιων απο τα Arcades που για να τα παιξεις επρεπε απο πριν να παρεις κανα δυο,τρεια αρνταν :p

metalcandyman είπε:
.Αυτος που ειχε το c64 ηταν ενας φιλος που του το εστειλε ενας θειος του απο γερμανια.Φυσικα κονσολας κιαυτος δεν ηταν το c64 οπως το περιμενε και το παρατησε σε χρονο μηδεν.Μπορει να το εχει ακομα μεσα στο κουτι του αθηκτο παραχωμενο σε καμια ντουλαπα.
Προφανως δεν εχεις παιζει καποιο απο τα (ετσι ενδεικτικα )

Bubble Bobble

Ikari Warriors

Powerdrift

Ghosts n goblins

Shinobi

Kungfu master

Gyruss

Newzealand Story

Rainbow Islands

Tapper

Combat School

Mr do

Mr Do's Castle

Spy hunter

Defender

Bionic Commando (PAL)

Ninja Spirit

Midnight Resistance

Track n Field

Yie Ar Kung Fu

Joust

Cabal (ocean)

Salamander

Nemesis

Volfied

Centipede

Green Beret

Gauntlet I/II

Rodland

Smash TV

Puzznic

Wonderboy /Wonderboy in Monsterland(αν εξαιρεσεις τα γραφικα)

Ms. Pac-Man

Pac-land

Pac-mania

metalcandyman είπε:
επρεπε απο πριν να παρεις κανα δυο,τρεια αρνταν :p

Nemo είπε:
πες μας τωρα οτι ξαδελφος σου ο γιατρος ειχε και Commodore64 .....
Ρωτησα γιατι :

-πρωτα απ ' ολα γιατι του τα "χωνεις" με καθε ευκαρια -ντροπη της οικογενειας(*) Sega fanboy(**) και τα λοιπα -οπως βλεπεις δεν βαζουμε μονο thanks διαβαζουμε και κανενα review σου -(*)(**) κατι που βεβαια παρεπιμτοντως δεν σε εμποδισε να τον "ψειρισεις" αρκετες φορες παλιοτερα ....

- κατα δευτερον λογω συνειρμου απο την αναφορας στο Artane ,που θα ηταν λαθος btw ,μια και δινεται για το Parkinson κι οχι ως ηρεμηστικο (οπως ηθελες να εννοεισεις ) ,και απλα δινοταν παρεα με τα φαρμακα που εννοεις για να διορθωσει/εξαλειψει καποιες παρενεργειες

Υ.Γ.1 Διακοπες τελος να τολμησω να υποθεσω ????(με καθε επιφυλαξη παντα.)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Προφανως δεν εχεις παιζει καποιο απο τα (ετσι ενδεικτικα )

Bubble Bobble

Ikari Warriors

Powerdrift

Ghosts n goblins

Shinobi

Kungfu master

Gyruss

Newzealand Story

Rainbow Islands

Tapper

Combat School

Mr do

Mr Do's Castle

Spy hunter

Defender

Bionic Commando (PAL)

Ninja Spirit

Midnight Resistance

Track n Field

Yie Ar Kung Fu

Joust

Cabal (ocean)

Salamander

Nemesis

Volfied

Centipede

Green Beret

Gauntlet I/II

Rodland

Smash TV

Puzznic

Wonderboy /Wonderboy in Monsterland(αν εξαιρεσεις τα γραφικα)

Ms. Pac-Man

Pac-land

Pac-mania

Ρωτησα γιατι :

-πρωτα απ ' ολα γιατι του τα "χωνεις" με καθε ευκαρια -ντροπη της οικογενειας(*) Sega fanboy(**) και τα λοιπα -οπως βλεπεις δεν βαζουμε μονο thanks διαβαζουμε και κανενα review σου -(*)(**) κατι που βεβαια παρεπιμτοντως δεν σε εμποδισε να τον "ψειρισεις" αρκετες φορες παλιοτερα ....

- κατα δευτερον λογω συνειρμου απο την αναφορας στο Artane ,που θα ηταν λαθος btw ,μια και δινεται για το Parkinson κι οχι ως ηρεμηστικο (οπως ηθελες να εννοεισεις ) ,και απλα δινοταν παρεα με τα φαρμακα που εννοεις για να διορθωσει/εξαλειψει καποιες παρενεργειες

Υ.Γ.1 Διακοπες τελος να τολμησω να υποθεσω ????(με καθε επιφυλαξη παντα.)
ο φίλος μας είναι κονσολάς...ότι και να του πεις δεν θα τον πείσεις για τους home computers! Στο μυαλό του ο c64 είναι χειρότερος από αταρι 2600 και η αμίγκα από sega master system!

Φυσικά και τα games pc's ειναι χειρότερα των ps3, xbox 360!

Μετά απορούν κάποιοι που δεν έχω ούτε μία κονσόλα!
 
@Nemo φιλαρακι τα περισσοτερα απο τα παιχνιδια που αναφερεις δεν τα εχω παιξει σε C64 αλλα μιλαω βαση των παιχνιδιων που εχω παιξει και πραγματικα δεν παλευονται.Τα παιχνιδια αυτα ειναι τα εξης:Double Dragon, Final Fight, Hard Driving,street fighter II,bomb jack,paper boy,1942,Bad Dudes Vs Dragon Ninja,

Renegade,Karnov.Kαι φυσικα δεν απαξιωνω τα παιχνιδια για το πως ειναι σε ενα 8μπιτο μηχανημα αλλα το διευκρινιζω οτι μιλαω για μεταφορες απο τα arcades.

Ωσο για τον ξαδερφο την ντροπη της οικογενειας οπως εχω πει με το που περασε ιατρικη εσβησε απο το μυαλο του εντελως ανεξηγητα οτιδηποτε εχει σχεση με το gaming οποτε λογικο ειναι να κανω πλιατσικο και να τα φαω ολα.Σιγα να μην τα αφηνα να τα τρωει η σκονη η να τα πεταξει καμια θεια μου οπως ειχε προλαβει και ειχε κανει με ενα Game Gear και κατι κασσετες.

Ξερω πολυ καλα οτι το αρνταν ειναι για το παρκινσον αλλα ολες οι γιαγαδες και παππουδες με παρκινσον την δεκαετια του 90 εψαχναν να τα βρουν γιατι οι εγγονοι τα καταπιναν σαν καραμελες οπως αλωστε και τα ταβορ και τα ντικοβηξ.Και οχι για να τους περασει το παρκινσον ;)

Οι διακοπες δεν τελειωνουν αλανι απλα δεν μπορω να παω για πολλες μερες.Οποτε την κανω κανα δυο το πολυ τρεις μερες καθε βδομαδα και ειμαι ΟΚ.

@spyros_s Φιλε σπυρο κονσολας ειμαι οχι τυφλος.Μπορει να σιχενομαι τους home computers αλλα φυσικα και δεν θα πω οτι το Atari 2600 ειναι καλητερο απο τον c64 ουτε οτι το master system ειναι καλητερο απο την Amiga.To snes ομως ειναι καλητερο απο την Amiga:p
 
metalcandyman είπε:
@Nemo φιλαρακι τα περισσοτερα απο τα παιχνιδια που αναφερεις δεν τα εχω παιξει σε C64 αλλα μιλαω βαση των παιχνιδιων που εχω παιξει και πραγματικα δεν παλευονται.Τα παιχνιδια αυτα ειναι τα εξης:Double Dragon, Final Fight, Hard Driving,street fighter II,bomb jack,paper boy,1942,Bad Dudes Vs Dragon Ninja,Renegade,Karnov.Kαι φυσικα δεν απαξιωνω τα παιχνιδια για το πως ειναι σε ενα 8μπιτο μηχανημα αλλα το διευκρινιζω οτι μιλαω για μεταφορες απο τα arcades.

Ωσο για τον ξαδερφο την ντροπη της οικογενειας οπως εχω πει με το που περασε ιατρικη εσβησε απο το μυαλο του εντελως ανεξηγητα οτιδηποτε εχει σχεση με το gaming οποτε λογικο ειναι να κανω πλιατσικο και να τα φαω ολα.Σιγα να μην τα αφηνα να τα τρωει η σκονη η να τα πεταξει καμια θεια μου οπως ειχε προλαβει και ειχε κανει με ενα Game Gear και κατι κασσετες.

Ξερω πολυ καλα οτι το αρνταν ειναι για το παρκινσον αλλα ολες οι γιαγαδες και παππουδες με παρκινσον την δεκαετια του 90 εψαχναν να τα βρουν γιατι οι εγγονοι τα καταπιναν σαν καραμελες οπως αλωστε και τα ταβορ και τα ντικοβηξ.Και οχι για να τους περασει το παρκινσον ;)

Οι διακοπες δεν τελειωνουν αλανι απλα δεν μπορω να παω για πολλες μερες.Οποτε την κανω κανα δυο το πολυ τρεις μερες καθε βδομαδα και ειμαι ΟΚ.

@spyros_s Φιλε σπυρο κονσολας ειμαι οχι τυφλος.Μπορει να σιχενομαι τους home computers αλλα φυσικα και δεν θα πω οτι το Atari 2600 ειναι καλητερο απο τον c64 ουτε οτι το master system ειναι καλητερο απο την Amiga.To snes ομως ειναι καλητερο απο την Amiga:p
Το λάθος σου φίλε μου είναι ότι αφορίζεις apriori τους home υπολογιστές. Σου θυμίζω πάντως ότι ο c64 βγήκε το 1982 και μέχρι την εμφάνιση του πρώτου nes ηταν απλά η κορυφαία επιλογή για home gaming! Αν σκεφτείς και το χαμηλό κόστος χρήσης αλλά και το γεγονός ότι τότε ήμασταν παιδιά που δεν μπορούσνα να αγοράσουν cartridges τότε μάλλον θ' αναθεωρήσεις! Σου επαναλαμβάνω...ο c64 είναι θρύλος στο χώρο!
 
metalcandyman είπε:
@Nemo φιλαρακι τα περισσοτερα απο τα παιχνιδια που αναφερεις δεν τα εχω παιξει σε C64 αλλα μιλαω βαση των παιχνιδιων που εχω παιξει και πραγματικα δεν παλευονται.Τα παιχνιδια αυτα ειναι τα εξης:Double Dragon, Final Fight, Hard Driving,street fighter II,bomb jack,paper boy,1942,Bad Dudes Vs Dragon Ninja,Renegade,Karnov.Kαι φυσικα δεν απαξιωνω τα παιχνιδια για το πως ειναι σε ενα 8μπιτο μηχανημα αλλα το διευκρινιζω οτι μιλαω για μεταφορες απο τα arcades.
Double Dragon 35/100

Final Fight 65/100 σαν παιχνιδι 50/100 σαν arcade μεταφορα για τη παραπανω απο φιλοτιμη προσπαθεια να μεταφερθει ενα παιχνιδι που τεχνικα δεν μπορουσε να μεταφερθει ιδιως με το μεγεθος των sprites που επελεξαν

Hard Driving 05/100

street fighter II 10/100 (εδω ηταν μετρια η μεταφορα στην Amiga τι να κανει ο Commodorakos)

bomb jack 50/100 μετρια μεταφορα με μεγαλο μειον το μεγεθος sprite με με καποιες αλλες μικροβελτιωσεις θα μπορουσε να ειναι στην λιστα με τα καλυτερα

paper boy 45/100

1942 45/100 ως μεταφορα 60/100 σαν παιχνιδι

Bad Dudes(Usa)/ Dragon Ninja,45/100 σαν μια φιλοτιμη αγορα ενος arcade του 1988 που δυσκολα μπορουσε να μεταφερθεi χωρις θυσιες στο Commodore ,ενω σαν αυτονομο game παιρνει 70/100

Renegade 50/100

Karnov 45/100

Απ οτι βλεπεις απο τα παιχνιδια που ανεφερες οτι ειδες και σχηματισες γνωμη υπαρχουν τα :

-Hard Driving αν οχι το χειροτερο ενα απο τα χειροτερα conversion και παιχνιδια ever

-Street fighter II πολy κακη μεταφορα ενος παιχνιδιου, που ετσι κι αλλιως δεν το "ειχε" σε καμια περιπτωση ο C64

-Double Dragon (Melbourne house/1989) απο τις χειροτερες και ποιο δακτυλοδεικτουμενες παραδειγμα προς αποφυγη μεταφορες arcade

.........

με σχετικα καλυτερη -απ οσες ανεφερες-την arcade μεταφορα του Bomb jack που απλα ηταν καλο αλλα χαντακονωταν απο το μεγεθος των sprite.

Δηλαδη ενα διολου αντιπροσωπευτικο δειγμα .....

off τοπικ ....

metalcandyman είπε:
Ωσο για τον ξαδερφο την ντροπη της οικογενειας οπως εχω πει με το που περασε ιατρικη εσβησε απο το μυαλο του εντελως ανεξηγητα οτιδηποτε εχει σχεση με το gaming .........η να τα πεταξει καμια θεια μου οπως ειχε προλαβει και ειχε κανει με ενα Game Gear και κατι κασσετες.
Oπως συνεβαινε στους περισσοτερους απο μας στα 80ς -και οσων αφορα και τα δικα μου παιχνιδια σε ενα σημαντικο βαθμο ηταν "χορηγοι" τα μεγαλυτερα ξαδελφια μου (απλα δεν τους "στολιζουμε" με καθε ευκαιρια :p )

metalcandyman είπε:
To snes ομως ειναι καλητερο απο την Amiga
Την Amiga 500 ενα υπολογιστη του 1985 (1987 Amiga 500) απεναντι σε μια κονσολα του 1990 ????

H οποια μαλιστα Amiga500 στοιχηζε το 92-93(που κυκλοφορησε το Snes ευρωπη ) οσο ενα πρωτοκλασσατο καινουριο παιχνιδι του Snes (~55000δρχ) .

Αν λαβεις υποψη και την χρηση extra chips(Super FX ) στα Cartridges η συγκριση γινεται εντελως ακυρη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Double Dragon 35/100 Final Fight 65/100 σαν παιχνιδι 50/100 σαν arcade μεταφορα για τη παραπανω απο φιλοτιμη προσπαθεια να μεταφερθει ενα παιχνιδι που τεχνικα δεν μπορουσε να μεταφερθει ιδιως με το μεγεθος των sprites που επελεξαν

Hard Driving 05/100

street fighter II 10/100 (εδω ηταν μετρια η μεταφορα στην Amiga τι να κανει ο Commodorakos)

bomb jack 50/100 μετρια μεταφορα με μεγαλο μειον το μεγεθος sprite με με καποιες αλλες μικροβελτιωσεις θα μπορουσε να ειναι στην λιστα με τα καλυτερα

paper boy 45/100

1942 45/100 ως μεταφορα 60/100 σαν παιχνιδι

Bad Dudes(Usa)/ Dragon Ninja,45/100 σαν μια φιλοτιμη αγορα ενος arcade του 1988 που δυσκολα μπορουσε να μεταφερθεi χωρις θυσιες στο Commodore ,ενω σαν αυτονομο game παιρνει 70/100

Renegade 50/100

Karnov 45/100

Απ οτι βλεπεις απο τα παιχνιδια που ανεφερες οτι ειδες και σχηματισες γνωμη υπαρχουν τα :

-Hard Driving αν οχι το χειροτερο ενα απο τα χειροτερα conversion και παιχνιδια ever

-Street fighter II πολy κακη μεταφορα ενος παιχνιδιου, που ετσι κι αλλιως δεν το "ειχε" σε καμια περιπτωση ο C64

-Double Dragon (Melbourne house/1989) απο τις χειροτερες και ποιο δακτυλοδεικτουμενες παραδειγμα προς αποφυγη μεταφορες arcade

.........

με σχετικα καλυτερη -απ οσες ανεφερες-την arcade μεταφορα του Bomb jack που απλα ηταν καλο αλλα χαντακονωταν απο το μεγεθος των sprite.

Δηλαδη ενα διολου αντιπροσωπευτικο δειγμα .....

off τοπικ ....

Oπως συνεβαινε στους περισσοτερους απο μας στα 80ς -και οσων αφορα και τα δικα μου παιχνιδια σε ενα σημαντικο βαθμο ηταν "χορηγοι" τα μεγαλυτερα ξαδελφια μου (απλα δεν τους "στολιζουμε" με καθε ευκαιρια :p )

Την Amiga 500 ενα υπολογιστη του 1985 (1987 Amiga 500) απεναντι σε μια κονσολα του 1990 ????

H οποια μαλιστα Amiga500 στοιχηζε το 92-93(που κυκλοφορησε το Snes ευρωπη ) οσο ενα πρωτοκλασσατο καινουριο παιχνιδι του Snes (~55000δρχ) .

Αν λαβεις υποψη και την χρηση extra chips(Super FX ) στα Cartridges η συγκριση γινεται εντελως ακυρη
Ρε φιλαρακι ασε την σοβαροφανεια σε μενα αφου ξερεις οτι συνεχεια γουσταρω και κανω χουλιαμα.Δεν συγκρινω την Amiga με το SNES πλακα εκανα γιαυτο εβαλα και την φατσουλα διπλα.Ωσο για τον ξαδερφο μου μπροστα του τα ελεγα αυτα και ειχαμε πολυ ιδιαιτερη σχεση γιατι ειναι απο τα αγαπημενα μου ξαδερφια και γενικα τον πειραζα πολυ χοντρα για την sega με πειραζε για την NINTENDO.Aν ηταν εδω μεσα γραμμενος θα εβλεπες πως θα μιλουσαμε και θα καταλαβαινες.
 
Πίσω
Μπλουζα