360 και 100 ΗΖ LCD tv.

pooky(1)

MultiDimensional RetroDivinitY
Joined
14 Ιουν 2006
Μηνύματα
9.122
Αντιδράσεις
208
Μια και είμαι σε φάση αναδιοργάνωσης του playroom, το σχεδιάζω με γνώμονα να χωρέσει μια καινούργια LED tv.

LED αποκλειστικά γιατί δεν ανεβάζουν τις θερμοκρασίες των απλών LCD τηλεοράσεων (η 37άρα που έχω τώρα δεν μπαίνει με τίποτε, το playroom θα γίνει σάουνα.... ) και γιατί έχουν πιο ήπιο φως σε σχέση με τις απλές λάμπες.

Το μεγάλο "αλλά" είναι όπως το εξής:

Όλες οι νέες LCD LED TVs είναι 100 Hz. Θα έχω πρόβλημα σύνδεσης του 360 σε σχέση με τις απλές οθόνες των 60; Υπάρχει κάποια ρύθμιση της κονσόλας ή όλα είναι plug and go ;

Ενδεικτικά θα αναφέρω ότι πάνω στην τηλεόραση θα μπουν το PS3 (Οκτώβριο να είμαστε καλά) και το gaming computer μου τα οποία όλα θα συνδεθούν με HDMI καλώδιο. Το gaming pc μου δεν θα παίζει με πληκτρολόγιο αλλά με ασύρματο 360 pad όπως και τώρα.

Τώρα το gaming computer και το 360 είναι συνδεμένα σε ένα full-HD monitor με τον ήχο να βγαίνει σε ενισχυτή.

Περιορισμός στην οθόνη δεν υπάρχει, απλά θα χρησιμοποιηθεί μόνο για gaming. Ταινίες και άλλα συναφή δεν με ενδιαφέρουν ποσώς.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εγώ 100αρα TV έχω (μια LG 37" 3ms 1920x1080) και μια χαρά είναι με ΟΛΑ τα μηχανήματα. Έχει επιλογές και ενεργοποιείς/κλείνεις features ανάλογα με το τι θέλεις σε κάθε πηγή... είναι όλα plug'n'play, αν η πηγή σου είναι 50/60/100hz ανάλογα θα είναι και της τηλεόρασης... έχω πάνω και το ΙΟΝ κατεβαστήρι με hdmi πάλι στα 60hz (και δουλεύει ως 100hz κανονικά, σαν οθόνη υπολογιστή)
 
Τέλεια.

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Keropi σκέφτομαι την μεγάλη οθόνη γιατί τα περισσότερα παιχνίδια και στο pc πια τα παίζω με το 360 pad.

Τα λίγα FPS που δεν με βολεύει το pad (ή δε τα αναγνωρίζει) θα παιχτούν στο 23άρι από κοντινή απόσταση με το δεύτερο gaming pc.
 
Τα λίγα FPS που δεν με βολεύει το pad (ή δε τα αναγνωρίζει) θα παιχτούν στο 23άρι από κοντινή απόσταση με το δεύτερο gaming pc.
Ή παίρνεις ασύρματο mouse και πληκτρολόγιο (Εδώ έχω πάρει ασύρματο joystick #) )
 
Captain Kal είπε:
Ή παίρνεις ασύρματο mouse και πληκτρολόγιο (Εδώ έχω πάρει ασύρματο joystick #) )
Σωστό, αλλά δεν με βόλεψε. Δυστυχώς ή ευτυχώς η όλη ανακατωσούρα γίνεται για να μην έχω στα πόδια μου την επιφάνεια που χρειάζεται στο pc η ύπαρξη πληκτρολογίου και ποντικιού. Έχω ήδη ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι που μαζεύουν σκόνη.

Είναι απίστευτο το 360 pad στα windows. Δεν περίμενα ότι στα (νέα) παιχνίδια όπως το Dirt II και το HAWX όχι μόνο θα υποστηρίζονται άψογα και με δόνηση, αλλά στα μενού του παιχνιδιού θα εμφανίζονται και τα εικονίδια του pad (Α με πράσινο, Υ με πορτοκαλί κλπ). Ειδικά στο HAWX και μέσα στο παιχνίδι τα πάντα αντικαθίστανται με αναφορά στο pad αυτόματα.

Ήδη κοιτάζω τις τηλεοράσεις και βλέπω ότι οι τιμές έχουν πέσει αρκετά. Λίγο ακόμα και την χτυπάω, άλλωστε λόγω οικονομικής κατάστασης αναμένεται οι τιμές να κάνουν ελεύθερη πτώση μια και δεν κινείται τίποτε. :)
 
ναι σαφώς θέλεις μεγάλη οθόνη και καναπέ για ΟΛΕΣ τις κονσόλες!!!! Να κοιτάξεις να πάρεις καμοιά LG (προτείνω εγώ) γιατί σχεδόν όλα τα μοντέλα τους πλέον είναι ΠΟΛΥ καλά και σε κανονικές τιμές!

Για την ιστορία έχω την 37LH3000, που είναι προτεινόμενη για gaming, full HD, 3ms και με HDMI για χρήση με pc. Απολύτως κανένα πρόβλημα από 8μπιτα εώς και Χ360/PS3
 
Όλες οι οθόνες στο σπίτι είναι LG, φυσικά δεν θα αλλάξω τώρα!!!! Άσε που όλες οι νέες led LG έχουν 4 HDMI, και 0 pixel εγγύηση!!!!!!

Θα κοιτάξω μάλλον μια με full led υλοποίηση (όχι στο πλάι απλά) από 37 και πάνω. Αλλά θα μπει στο playroom όπου θα κάθομαι σχετικά κοντά. Έχω και την πολυθρόνα, αράζω άρχοντας και λιώνω. Βέβαια η 23άρα οθόνη υπολογιστή είναι μικρή αν κάθεσαι μακριά!!!!!!!!!!!!!
 
ναι , θέλεις 37" , το πολύ 40-42" για κοντά. εγώ που είμαι στα 2.5 μέτρα είμαι ΟΚ με την 37αρα, είχα δει και 42αρα αλλά ήταν κάπως κουραστική γιατί ήθελε συνήθεια να δεις όλη την επιφάνεια από τόσο κοντά (τουλάχιστον εγώ που με νοιάζει και περισσότερο ΛΟΛ)
 
Η απόσταση που θα κάθομαι είναι max 2 μέτρα!!!!
 
37αρα τότε.... από τόσο κοντά θα είναι λίγο δύσκολο να έχεις στο οπτικό σου πεδίο όλη την επιφάνεια της 42" και θα σε κουράζει (τουλάχιστον αυτής της θεωρίας είμαι, το είδα και στην πράξη ΛΟΛ). Αν ήταν για ταινίες θα ήσουν ΟΚ με 40-42" , αλλά για παιχνιδάκια που πρέπει να τα βλέπεις όλα με μια ματιά θέλεις κάτι ξεκούραστο...
 
Συμφωνώ. Άλλωστε και στο σαλόνι 37άρα παίζει και δεν υπάρχει ανάγκη για κάτι μεγαλύτερο......

Να ρωτήσω κάτι επί τη ευκαιρία.

Έχει πέσει στην αντίληψή σου αν τα leds έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τις "κοινές" λάμπες σε μια lcd τηλεόραση; Έχω δει σε καφετέρια στην περιοχή μου lg με απλές λάμπες να παίζει πάνω από 20 ώρες κάθε μέρα εδώ και 3 χρόνια χωρίς πρόβλημα.

Ξέρω ότι η διαφορά στη θερμοκρασία ανάμεσα στις δύο τεχνολογίες είναι ακραία. Την led την αγγίζεις (στο πάνελ) και είναι στη χειρότερη των περιπτώσεων δροσερή προς χλιαρή, το μοντέλο με λάμπες νιώθεις την έρημο στα δύο μέτρα, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες που ψήνονται. (Μια επίσκεψη σε έκθεση με τηλεοράσεις σε λειτουργία είναι πλήρως διαφωτιστική..... )
 
τι να σου πώ, έχω την εντύπωση ότι οι led είναι απλά αθάνατες.... οι lcd που έχουμε τώρα έχουν λάμπες φθορίου πίσω από το panel, αντοχής μεν - λάμπες δε... Πάντως τη δικιά μου δεν την έχω συλλάβει να έχει μεγάλες θερμοκρασίες, πιθανόν να τις βελτιώσανε και αυτές...
 
Ειδικά στο HAWX και μέσα στο παιχνίδι τα πάντα αντικαθίστανται με αναφορά στο pad αυτόματα.
Εξoμοιωτές με pad? Θα πέσει φωτιά να μας κάψει. (Το λιγότερο H.O.T.A.S) :p .
 
Σιγά τον εξομοιωτή. Arcade κατάσταση είναι! Όσο το DIRT είναι εξομοιωτής αυτοκινήτου.

Έχει τρελή φάση πάντως.

τι να σου πώ, έχω την εντύπωση ότι οι led είναι απλά αθάνατες.... οι lcd που έχουμε τώρα έχουν λάμπες φθορίου πίσω από το panel, αντοχής μεν - λάμπες δε... Πάντως τη δικιά μου δεν την έχω συλλάβει να έχει μεγάλες θερμοκρασίες, πιθανόν να τις βελτιώσανε και αυτές...
Συμφωνώ. Η δικιά μου LG είναι πιά τριετίας, να φανταστείς όταν τη πήρα ήταν τρελή ευκαιρία. Στα 1000 ευρώ και 37'' απλά δεν έβρισκες τίποτε, να φανταστείς ότι λίγο πριν τη πάρω οι HD ready 37άρες πήγαιναν κοντά στο 1200άρι.

Θερμοκρασία ανεβάζει πολύ το καλοκαίρι, τώρα δεν έχει πάθει τίποτε, άλλωστε τα λ7 της τα έχει βγάλει και με το παραπάνω. Μέχρι πριν να πάρω το 23άρι full HD monitor εκεί έπαιζα τα βαρβάτα παιχνίδια.
 
Captain Kal είπε:
Ναί!! Αλλά λέει και με τιμονιέρα. ;)
Την οποία και χάρισα σε φίλο γιατί ποτέ μου δεν κατάφερα να παίξω με αυτή!!!!
 
Πίσω
Μπλουζα