3D First person shooter παιχνίδια σε Amiga.

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.364
Το Wolfenstein στα pc είχε αρχίσει ένα καταιγισμό αρνητικών σχολίων προς τους Amiga users τις τότε ένδοξες ρετρό εποχές. Αφού οι pc users έτρεχαν με RGV250 τουλάχιστο στους διαδρόμους κατακρεουργώντας κάθε εχθρικό sprite. Μετά ήρθε και το Doom και έδεσε το γλυκό.

Στην Amiga ήταν λίγο δύσκολα τα πράγματα σε αυτού του είδους τα παιχνίδια. Αφού από μία πλευρά οι Amiga τα έβρισκαν σκούρα χωρίς έξτρα κάρτες και από την άλλη, στα pc ήταν δεδομένο σχεδόν εξ'αρχής το upgrade σε κάρτες γραφικών και ήχου. Έτσι λοιπόν τότε, τα βάζαμε συχνά με τον φίλο που είχε pc και συγκρίναμε παιχνίδια συνήθως άσχετα μεταξύ τους. Βεβαίως οι pc users συχνά ξεχνούσαν πως ο μπαμπάς τους έδωσε δύο μηνιάτικα για την κάρτα γραφικών και την κάρτα ήχου στον 386. Λεπτομέρειες..

Μια μικρή αναφορά λοιπόν για τα 3d first person shooters που είχαμε και έχουμε στην Amiga (εντάξει σε pc καταλήξαμε όλοι τελικά αλλά τις παλιές αγάπες δεν τις ξεχνάμε ποτέ). Σε όλα τα παιχνίδια το σενάριο είναι πάνω κάτω το ίδιο. Αφού εξωγήινους και ρομπότ θα πυροβολείτε ή άλλα μυστήρια πλάσματα που έχουν άγριες διαθέσεις για την παρουσία σας στα λημέρια τους. Απλά πράγματα, σκοτώστε ότι κινείται.

Αlien Breed 3D

Σωστά, αφού η Team 17 μας είχε δώσει μερικά αγαπημένα Alien Breed πού είχαν γίνει κλασικά, μας έδωσε και την 3d έκδοση. Το παιχνίδι παραδόξως δεν ήταν full screen αλλά τουλάχιστο περιμετρικά στην οθόνη είχε μια ωραία σχεδιασμένη πανοπλία. Κανονικό 3d first person και αρκετά γρήγορη κίνηση. Το κακό ήταν που σχεδόν μετρούσες τα pixel στα γραφικά.

 
Nemac 7

Αυτό το παιχνίδι του 1996 το έχω ακόμη κάπου. Ήταν 8 δισκέτες νομίζω και είχα ασχοληθεί αρκετά μαζί του. Εδώ ελέγχουμε ένα ρομπότ που θυμίζει το ed 209 από την ταινία Robocop. Αρκετά προσεγμένα γραφικά μια ψυχρή ατμόσφαιρα στο παιχνίδι αφού όχι μόνο εσείς, αλλά και οι εχθροί σας είναι ρομποτικοί.

Έξτρα κάρτα με ανώτερη cpu και extra μνήμη βελτίωνε το παιχνίδι σχεδόν σε κάθε τομέα.




Εν κατακλείδι, το Gloom το βρήκα πιο playable τουλάχιστο στη 1200αρα χωρίς πολλά extra. αφού το scrolling είναι πιο smooth από τα υπόλοιπα χωρίς να ζητά ανώτερους επεξεργαστές. Σαφώς με 60830 και παραπάνω και καμιά picasso εύκερη εγκατεστημένη στο σύστημα, βελτίωναν αισθητά όλα τα παιχνίδια και ειδικά το Breathless, Nemac 7 και Genetic Species.

Ένα είναι σίγουρο πάντως. Αν βάλουμε σήμερα μια δισκέτα στην Amiga μας έτσι για τα παλιά, δεν θα είναι κανένα από τα παραπάνω παιχνίδια.

Οι όροι του φόρουμ δεν αφήνουν και τα 6 βίντεο σε ένα post. Για αυτό και τα δύο post. Αν κανένας έρμος admin θέλει, ας το κάνει merge στο πρώτο post. Gracias
 
Ωραιο και ενδιαφερον "αφιερωμα" :) πριν καμποσο καιρο ειχα δει ενα σχετικο βιντεο στο YT, τυπου 10 best Amiga 1st person shooters ή καπως ετσι (βαριεμαι να κοιταξω :ρ) και καποια ηταν σχετικά εντυπωσιακα. Δεν συγκρατησα ονοματα ομως καθοτι μου ηταν αγνωστα τα παιχνιδια οποτε δεν ξερω αν περιλαμβανεις ή σου ξεφεύγει κάτι.

Βεβαια το ειδος κραταει πιο παλια απο τα Doom clones. Εχω υποψη μου το Corporation ως πρωιμο παραδειγμα.

Εχω απορια αν το winUAE μπορει να σηκωσει το Genetic Species
 
Σε ευχαριστώ. Έγραψα μόνο όσα μου έρχονταν στο μυαλό. Δεν το έψαξα περισσότερο στο internet. Σίγουρα υπάρχουν περισσότερα ανάλογα παιχνίδια. Ένα από αυτά και το Corporation του 1990 όπως πολύ σωστά ανέφερες. Παντελής έλλειψη textures βέβαια (φυσιολογικό για την εποχή από την άλλη). Eπίσης δίκιο έχεις και για το Wolfenstein το οποίο είναι του 1992. Δεν ήμουν ποτέ φανατικός οπαδός αυτών των παιχνιδιών. Μου άρεσαν όμως το Gloom και το Nemac.

Όποιος γνωρίζει περισσότερα παιχνίδια τέτοιου είδους ας τα αναφέρει.

Θυμάμαι καβγάδες με φίλους που είχαν pc τότε και μου έδειχναν το wolfenstein και αργότερα το star wars x wing (νομίζω έτσι το έλεγαν) και με δούλευαν που οι Amiga δεν είχαν τέτοια παιχνίδια. Βέβαια πάντα στην 500αρα καταλήγαμε να παίζουμε!

Δεν έχω δοκιμάσει το Genetic στον winUAE. Με έβαλες σε σκέψεις τώρα!
 
Ωραίο thread. Δηλαδή ενδιαφέρον, γιατί τα FPS στην Amiga δεν τα λές και "ωραία", άσχετα αν έχω δαπανήσει αρκετές εργατοώρες πάνω τους. Πρόχειρα βλέπω να λείπουν τα Testament 1 + 2, το Death Mask, καθώς και το Behind The Iron Gate (Za Zelazna Brama) το οποίο έτρεχε και σε καημένη 500αρούλα, νομίζω και unexpanded. Aξίζει να αναφερθούν. Κάποια άλλα όπως το Citadel, δεν αξίζει :)

Αν ανέβουμε level και πάμε σε δυνατό hardware, προφανώς το Breathless και το Genetic Species (το οποίο έγινε open source και free στη συνέχεια) γίνονται άλλα παιχνίδια, ειδικά στον 060, ενώ υπήρχε και η δυνατότητα να τρέξουμε καλά ports απο τα πασίγνωστα Quake 1+2, Hexen, Heretic 1+2 και το επίσης φοβερό Shogo. Απο τα καθαρόαιμα πάντως, το Nemac είναι μάλλον η πληρέστερη προσπάθεια. Σε κάθε περίπτωση,υπήρξε προσπάθεια στην Amiga και αν μη τι άλλο υπέρβαση (αν κρίνουμε αναλογικά τα κόστη τις κάθε πλατφόρμας, αλλα και καθαρά απο άποψη ωμής ισχύος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε μου θύμισες το Death Mask το οποίο είχε περάσει κάποτε από τα χέρια μου. Βέβαια δεν είχα αφιερώσει πάνω ιδιαίτερο χρόνο επάνω του. Τραγικό παιχνίδι κατά την γνώμη μου πάντα. Ποτέ δεν χώνεψα που έκοβε την οθόνη στη μέση κατακόρυφα και ας έπαιζες σε 1 player mode!

[video=youtube;Hiqie9C-x_s]

 
Πίσω
Μπλουζα