3D0

nikosmihalakis

RetroWannaBe
Joined
16 Νοέ 2009
Μηνύματα
57
Αντιδράσεις
0
εχω ενα 3d0 ευρωπαικο . εχει region encription ? η παιζουν ολα τα παιχνηδια ?

( usa , japan ??)
 
Ποιο ακριβως 3DO εχεις? To panasonic fz-1 που εχω, παιζει τα παντα,

για τα αλλα δεν ξερω.

Ο pitsunami ειναι ειδικος, θα ξερει σιγουρα.
 
όλα τα 3DO είναι region free, οπότε χώσε άφοβα
 
Ειναι region free.. Ωστοσο καποια Ιαπωνικα παιχνιδια, χρειαζονται Ιαπωνικο μηχανημα για να τρεξουν, λογω ελειψης Ιαπωνικης γλωσσας απο τα υπολοιπα μηχανηματα. Αυτα τα παιχνιδια ειναι λιγα ομως, και οχι ιδιαιτερα πολυ καλα.. Αρα δεν θα εχεις προβλημα.
 
Παιδια,εγω γραφω στη χαμηλοτερη ταχυτητα με tdk και πολλα games κολλανε.Καμια προταση?
 
moontraveller είπε:
Παιδια,εγω γραφω στη χαμηλοτερη ταχυτητα με tdk και πολλα games κολλανε.Καμια προταση?
Δοκιμασε με Verbatim ισως να εχει καλυτερη συμβατοτητα! ;)
 
Verbatim FTW, το Dreamcast διάβασε και ένα που είχα γράψει σε 46Χ καταλάθως, και το διάβασε απροβλημάτιστα !
 
δοκίμασε να γράψεις με 8x η 4x όχι πιο κάτω...
 
moontraveller είπε:
Παιδια,εγω γραφω στη χαμηλοτερη ταχυτητα με tdk και πολλα games κολλανε.Καμια προταση?
Τον τελευταίο καιρό τα TDK έχουν πέσει εξωφρενικά σε ποιότητα. Άλλαξε μάρκα. Όπως ειπώθηκε Verbatim.

Υπάρχει, όμως μια μικρή πιθανότητα να φταίει και το μηχάνημα που γράφεις. Ευτυχώς με κόστος 20 ευρώ δεν υπάρχει πρόβλημα. Προτείνω τα Samsung σαν μια καλή λύση στην τιμή αυτή.
 
Εαν εισαι τυχερος, σε κατι τελειωμενα δισκαδικα μπορεις να βρεις Maxell και Verbatim CD δεκαετιας! Η ποιοτητα τους ειναι εξαιρετη!
 
Ναι το ξερω!Ευχαριστω παντως!

Σας ευχαριστω παιδια ολους για το ενδιαφερον!
 
Το έχω πει και άλλη φορά: μην γράφετε σε πολύ χαμηλές ταχύτητες.

Αυτό ίσχυε το 1998, αλλά δυστυχώς ακούγεται ακόμα και σήμερα. Σήμερα όμως και τα drives και τα δισκάκια είναι optimized για να γράφουν σε υψηλότερες ταχύτητες και "ζορίζονται" περισσότερο για να τα καταφέρουν στις πολύ χαμηλές, χωρίς μάλιστα να κάνουν ποιοτικότερες εγγραφές έτσι. Δεν το λέω στον αέρα, έχω κάνει μετρήσεις ποιότητας εγγραφής. Οι καλύτερες ταχύτητες για retro κονσόλες θα έλεγα ότι είναι οι μεσαίες. Εγώ γράφω 16x και δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα.
 
Όντως. Και στα DL μου λένε όλοι βάλε 2,4 ταχύτητα, ενώ τα νέα μηχανήματα την χτυπάνε στα 4 ότι και να τους πεις.

Μιλώ για το Imageburn. Βέβαια έχω γράψει κατά λάθος DL στο 360 στην υψηλότερη ταχύτητα και δεν είχε κανένα πρόβλημα, οπότε παίζει ρόλο και η παρτίδα και το μηχάνημα που γράφεις.
 
Στα περισοτερα νεα γραφτηρια δεν υποστηριζεται το 2.4x στο firmware.

Στο καινουργιο recorder που αγορασα, επιλεγω 2.4x για DL και μου το γραφει στα 4.0x.

Μια χαρα παντως παιζουν...

Κριμα παντως που η Plextor εξαφανιστηκε, η NEC αποροφηθηκε και η Pionner εριξε τα standard της.

Πλεον σχεδον ολα ειναι φασον...
 
Για το λόγο αυτό έχω γυρίσει σε Samsung. Τα μόνα που κρατάνε κάποιο επίπεδο, αλλά καμία σχέση με τα Plextor και τα θρυλικά Nec του παρελθόντος!!!!!
 
Εγώ πάντως συμπαθούσα την NEC, και τώρα μαζί με την SONY βγάζουν τα OptiArc (μπας και την εξαγόρασε ;) ... μια χαρά μου έχουν δουλέψει ως τώρα
 
Και για τα ASUS έχω ακούσει πολύ καλά λόγια τώρα τελευταία.
 
Αχ ρε plextor που μας άφησες...! LG recorder, Verbatim στα 16χ και το 3do γουργουρίζει απο ευχαρίστηση :) Στα dvd προτιμώ (eskimo!) τα That's. Μου βγήκαν πολύ καλά.
 
Πίσω
Μπλουζα