3dfx - Το Χρονικο

Βρε σεις, φοβερές οι Voodoo, αλλά μη μου τις βγάλετε και retro. :D

Να πούμε για κανά 3D accelerator από τέλη '80-αρχές '90 να γουστάρουμε!

Βέβαια δεν έπαιζαν παιχνίδια και στοίχιζαν όσο ένα αυτοκίνητο
 
Χρονικά έχεις δίκιο,δεν είναι retro -ακόμη- αλλά είναι θρύλος στο PC gaming,έχουν σταματήσει κιόλας ασφαλώς να παράγονται,άρα παίζει πολλή και τακτική συζήτηση γύρω από αυτές για λόγους νοσταλγίας... ;)
 
Leon είπε:
Βρε σεις, φοβερές οι Voodoo, αλλά μη μου τις βγάλετε και retro. :D
Από τη στιγμή που δεν παράγονται πια, όταν κυκλοφορούσαν και έβλεπα να αναγράφεται αυτό το Voodoo με έπιανε "κάτι" και στη σημερινή εποχή τις αναπολώ με νοσταλγία, μια χαρά retro είναι για μένα... :)
 
Πάντως αναρωτιέστε για το ποια Voodoo είναι η ισχυρότερη, ρίξτε μια ματιά εδώ. (λίγο ακριβά πάει) ;)

Qunatum 3D Mercury



Και εδώ έχει μια μεγάλη gallery με εικόνες από voodoo (έχει και την εν λόγω κάρτα).
 
Την έχω postάρει στην πρώτη σελίδα του παρόντος thread,και μια και την ξανανέφερες φίλε Leon,κάτι μου λέει ότι μάλλον δεν έγινε ποτέ εκμεταλλεύσιμη η σαφώς πολλή παραπάνω δύναμή της...
 
manos426f είπε:
Την έχω postάρει στην πρώτη σελίδα του παρόντος thread,και μια και την ξανανέφερες φίλε Leon,κάτι μου λέει ότι μάλλον δεν έγινε ποτέ εκμεταλλεύσιμη η σαφώς πολλή παραπάνω δύναμή της...
Oops! #) Με την αλλαγή thread μπερδεύτηκα και δεν το είδα!

Πάντως ήταν λογικό να μην εκμεταλλευτεί κανείς τη δύναμή της στο gaming, αφού το κόστος ήταν απαγορευτικό.

Πάντως αυτό το demo είναι αρκετά εντυπωσιακό.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=GQm7Z6n0WQk]YouTube - Quantum3D Mercury Brick running OpenGVS demos
 
Μολις θυμήθηκα την ατάκα...

"So powerful, it's kind of ridiculous"

picture.php
 
Πίσω
Μπλουζα