3DO ερώτηση [μετασχηματιστης 110V]

CountRaven

Retro Member
Joined
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
182
Αντιδράσεις
14
Hello!!! Επειδή θα αγοράσω ένα 3DO FZ-1 και το μηχάνημα έρχεται ΧΩΡΙΣ μετασχηματιστή θέλω να μου πείτε ακριβώς τα χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή ρεύματος που πρέπει να αγοράσω. Ξέρω ότι πρέπει να είναι από 220 σε 110 volt, από εκεί και πέρα έχουμε και κάποιες τιμές σε Watt και Amber που παίζουν σε μετασχηματιστές -συνήθως αναγράφονται στο δεξί μέρος του μετασχηματιστή-...

Όσοι λοιπόν έχετε ένα 3DO FZ-1 κάντε ένα κόπο, ρίξτε μια ματιά και γράψτε μου ακριβώς τα χαρακτηριστικά του μετασχηματιστή που έχετε ώστε να ζητήσω έναν με τα ίδια.

Ευχαριστώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τσιμπα εναν καλο μεταλλικο μετασχηματιστη. Δωσε πανω απο 15 ευρω. Εγω εχω εναν Ελληνικο και παιζει μια χαρα. 60VA ειναι.

Να μια προχειρη φωτο

attachment.php
 
Θα δουλεύει με το 3DO Τον έχεις χρησιμοποιήσει; Ευχαριστώ για τη φωτογραφία και τα στοιχεία πάντως!
 
Έχω ακριβώς τον ίδιο για 3DO. Αρχικά είχα δοκιμάσει ένα μικρό ταξιδιωτικό αλλά εκτός του οτι δεν διάβαζε το CD μετά από 3 λεπτά πρέπει να έφτανε τους 150C.

Πάρε το συγκεκριμένο τούβλο που πόσταρε ο Wally, είναι και ελληνικής κατασκευής...
 
Τι μάρκα είναι το τούβλο;
 
BIONIK οπως γράφει και πάνω. Εγώ το είχα βρεί στην Κανιγγος γύρω στο 20άρικο.
 
Τσεκαρισενο για 3DO και απο εμενα. Με τους κινεζοπλαστικους, το πολυ πολυ να "βαλεις φωτια στη στρατα σου" :)
 
Μην σε αγχώνει ιδιαίτερα, παρά τις απειλές του Wally το 3DO δεν είναι τρομερά απαιτητικό. :)

Έχω ένα Γιαπωνέζικο FZ-1. Τα ratings που γράφει επάνω είναι 100V, 16W, 50-60Hz.

Το έχω δουλέψει απροβλημάτιστα και με έναν σχετικά ελαφρύ 50W converter των 8 ευρώ. Ο οποίος όμως αποδείχτηκε ότι δεν επαρκούσε για το Dreamcast (ενώ για 3DO, Saturn και NeoGeo CD δούλεψε μια χαρά).

Μπορείς πάντα να πας στον μεγάλο και βαρύ, ωστόσο αν τον θέλεις μόνο για το 3DO νομίζω ότι είναι overkill. Έχω πάρει και έναν "κτηνώδη" 300W (Amarad Hellas THG-300 γράφει, κόστος 21.5 ευρώ) που σηκώνει όλες τις κονσόλες μια χαρά, αλλά είναι σαφώς πιό άβολος στο στήσε-ξέστησε λόγω βάρους και όγκου (σαν τροφοδοτικό Amiga ένα πράμα...). Αν σκοπεύεις να επενδύσεις σε κάμποσες Ιαπωνικές κονσόλες, σαφώς κυνήγα τον καλό converter. ;)
 
Maddog είπε:
Μην σε αγχώνει ιδιαίτερα, παρά τις απειλές του Wally το 3DO δεν είναι τρομερά απαιτητικό. :)
Έχω ένα Γιαπωνέζικο FZ-1. Τα ratings που γράφει επάνω είναι 100V, 16W, 50-60Hz.

Το έχω δουλέψει απροβλημάτιστα και με έναν σχετικά ελαφρύ 50W converter των 8 ευρώ. Ο οποίος όμως αποδείχτηκε ότι δεν επαρκούσε για το Dreamcast (ενώ για 3DO, Saturn και NeoGeo CD δούλεψε μια χαρά).

Μπορείς πάντα να πας στον μεγάλο και βαρύ, ωστόσο αν τον θέλεις μόνο για το 3DO νομίζω ότι είναι overkill. Έχω πάρει και έναν "κτηνώδη" 300W (Amarad Hellas THG-300 γράφει, κόστος 21.5 ευρώ) που σηκώνει όλες τις κονσόλες μια χαρά, αλλά είναι σαφώς πιό άβολος στο στήσε-ξέστησε λόγω βάρους και όγκου (σαν τροφοδοτικό Amiga ένα πράμα...). Αν σκοπεύεις να επενδύσεις σε κάμποσες Ιαπωνικές κονσόλες, σαφώς κυνήγα τον καλό converter. ;)
Ακριβώς τα ίδια θα έλεγα και εγώ! :)

Πάντως υπάρχουν και πλαστικοί μεγάλοι που είναι πιο βολικοί και αξιόπιστοι 100-150W!
 
Μαγκες οι πλαστικοι ΔΕΝ μπορουν να ειναι 24/7 στη πριζα.

Παιρνεις μια φορα εναν μετασχηματιστη και σε καλυπτει για forever. Μπορει να αποκτησεις καποιο μηχανημα απο Αμερικα που να το θες μονιμα στο ρευμα.
 
Wally, δεν διαφωνώ.

Καλό είναι όμως να ξέρει κανείς ότι ανάλογα με τι δουλειά θέλει να κάνει υπάρχουν και οι ανάλογες επιλογές.

Για να παίξεις 1-2 ωρίτσες δεν χρειάζεται μεταλλικό κτήνος ούτε θα καείς αν πάρεις μικρότερο stepdown. Αν βέβαια δεν υπάρχει θέμα με τον χώρο/βάρος κλπ, είναι πάντα μια πολύ καλή επιλογή o μεγάλος μεταλλικός.

Η΄ το κάνει όπως έκανα εγώ: έναν ελαφρύ για εύκολη/σύντομη σχετικά χρήση και έναν heavy duty για άλλες φάσεις... :)
 
Ασε Γιατρε...ξερει ο Wallys :p Εδω εχει καψει 2 ντουζινες 360... ή αυτα ειναι που καιγονται μονα τους ? μπερδευτηκα..
 
Paspartoo είπε:
Ασε Γιατρε...ξερει ο Wallys :p Εδω εχει καψει 2 ντουζινες 360... ή αυτα ειναι που καιγονται μονα τους ? μπερδευτηκα..
Είναι αυτά που βρίσκει κανείς κατά καιρούς στο Ηράκλειο!
 
Τι μουτρα ειστε ολοι σας... :)
 
Πίσω
Μπλουζα