4K pics στο PS3

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.887
Μιλαμε οχι για αναλυση hi-def αλλα για Ultra High Definition στα 4096x2160 και ολα αυτα με ενα firm update στις αρχες του νεου χρονου.


Η Σονυ παρουσιασε εναν προτζεκτορα ικανο για τετοιες αναλυσεις και μαζι ανακοινωσε και τα του Ps3.



Ποιος το περιμενε οταν αγοραζαμε το Ps3 στις αρχες του '07 και λιγουρευομασταν το HD οτι με την ιδια κονσολα θα βλεπαμε και 3D και QFHD και να μας το λεγανε .....



Impresive αντε και holograms!



Eικονες προς το παρον σε αναλυση σουπερ ντουπερ ,για ταινιες λιγο δυσκολο στο παρον μηχανημα.


sony-4k-projector-2011-10-03-13hed.jpg
 
Μ' αρέσει η $ony, έβγαλε όλα τα χρήσιμα features που είχε το PS3 και στην θέση τους άρχισε να προσθέτει άχρηστα. :p
 
Ταινίες επίσης άνετα θα παίζουν. Για παιχνίδια, μάλλον μόνο 2D ή και μινιμαλιστικό 3D (πολύγωνα).
 
Περισσότερο για hype feature φαίνεται!!
 
ενδιαφέρον χαρακτηριστικό αλλά αυτή τη χρονική στιγμή τι νόημα έχει; καλύτερα να το έβαζαν στο επόμενο ps γιατί τώρα όντως φαίνεται σαν hype feature όπως λέει και ο divined παραπάνω...
 
από την στιγμή που παίζει παιχνίδια τα υπόλοιπα πάνε στο βόθρο !!!! αα ναι...και καμία ταινιούλα σε blu-ray...τι να τον κάνω τον projector με φωτό ;;; αν πότε έπαιρνα projector (καθαρά λόγο χώρου) σίγα μην έβλεπα (προσωπικά πάντα) φωτό....ταινίες και άγιος ο Θεός....πάντως η $ony έχει ένα μεγάλο κακό....είναι η χρησή τομή της μετριότητας σε πολλά πράματα και δυστυχώς τους καταναλωτές τους γράφει (το λέω ευγενικά). Ο λόγος ο οποίος πήρα ένα ps3 ήταν γιατί θέλω να παίζω Gran Turismo 5 και να βλέπω ταινίες....οπότε με καλύπτει πλήρως.... :) ..Καλά κάνει η S(k)ony και βάζει extra features στην κονσόλα...αλλά ρε παιδιά...όπως είπατε και παραπάνω....να είναι χρήσιμα..και όχι ότι της κατέβει....
 
Μα καλά, τι ουσία έχει το 4Κ σε μια HD TV; Αν θέλουν να το κάνουν χρήσιμο, ας του δώσουν πληρεις δυνατότητες multimedia (mkv, κλπ) και ν' αφήσουν τα ψώφια (μιλάμε για OFW)!
 
Σε μια χωρα οπως η Ελλαδα της κρισης το 4Κ ισως δεν εχει θεση οπως ισως δεν εχει και το 3D ,μπορει και το HD για καποιους,το θεμα ομως ειναι οτι η Σονυ δεν ειναι μια εταιρια που θα βγαλει κονσολα στα 480p και θα μεινει εκει, ειναι μια εταιρια που την κονσολα της την θελει future proof.


Απο την στιγμη που ολα αυτα τα βαζει τζαμπα ,εγω δεν παραπονιεμαι.
 
Aardvark είπε:
Σε μια χωρα οπως η Ελλαδα της κρισης το 4Κ ισως δεν εχει θεση οπως ισως δεν εχει και το 3D ,μπορει και το HD για καποιους,το θεμα ομως ειναι οτι η Σονυ δεν ειναι μια εταιρια που θα βγαλει κονσολα στα 480p και θα μεινει εκει, ειναι μια εταιρια που την κονσολα της την θελει future proof.
Απο την στιγμη που ολα αυτα τα βαζει τζαμπα ,εγω δεν παραπονιεμαι.
σωστός :thumbup: ,το θέμα είναι όμως ότι έχει κάνει παρόμοιες προσπάθειες εισαγωγής νέων τεχνολογιών (είτε σε επίπεδο hardware είτε σε software) πολλές φορές στο παρελθόν και τις περισσότερες έχει αποτύχει,σε μια τέτοια εποχή εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να επενδύσει στην περαιτέρω βελτίωση των ήδη υπάρχοντων τεχνολογιών παρά σε νέες αμφίβολης επιτυχίας .δεν είναι ότι έχω μετοχές της κλπ,απλώς δεν θα ήθελα να επιβαρύνει περισσότερο την,ήδη προβληματική,οικονομική της κατάσταση γιατί θα επηρεαστεί αναπόφευκτα και ο τομέας της που μας αφορά (sce)
 
Ώπα. Σιγά μην ασχοληθούμε και με τα του οικονομικά της SONY. Αν δεν τους συμφέρει τελικά, ας βγούνε απο την αγορά, κάποιος άλλος θα βρεθεί να καλύψει το κενό (το οποίο δεν παίζει εδώ, αλλά λέμε).

Το feature αυτό, άχρηστο για την συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών, είναι απλώς για τα ταμπελάκια του marketing. Να, έχουμε και αυτό σε σύγκριση με τον ανταγωνισμό.
 
Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να παίξει βίντεο 4k χωρίς σπασίματα το PS3. Γενικά άχρηστο feature, για τα μάτια του κόσμου.
 
Νομίζω ότι το 4Κ είναι μόνο για φωτό. Άλλωστε υπάρχει έστω και κανα δείγμα από βίντεο σε 4Κ;
 
To γραφει ο τιτλος οτι ειναι μονο για pics,αν θελετε movies θα πρεπει να παρετε ενα απο τα υπολοιπα μηχανηματα της φωτογραφιας.


Το πιο πιθανον στο PS4 να υπαρχει ενσωματωση qfhd-3d playback.



Oυλα αυτα στο αμεσο μελλον βεβαιως βεβαιως.
 
nkarytia είπε:
Νομίζω ότι το 4Κ είναι μόνο για φωτό. Άλλωστε υπάρχει έστω και κανα δείγμα από βίντεο σε 4Κ;
Ναι υπαρχει και οσοι το ειδαν (και οσοι το ειδαν μεσω yt οπως και εγω) ειχαν την εντυπωση οτι βλεπανε 3D..Πρεπει να ηταν παραπανω αναλυση αν δεν κανω λαθος αλλα εχω ξεχασει(γεραματα :) ) που το πηρε το ματι μου.
 
To 4K δινει την δυνατοτητα ,να το πω αλλιως το παρουσιαζουν σαν να ανοιγει παραθυρο στον "κοσμο" ,οπως βλεπεις τριγυρω σου ,την αναλυση που βλεπεις την ιδια ακριβως βλεπεις και στην TV σου.


Μπορεις κοιτωντας μια γεφυρα π.χ η ενα γηπεδο να υπολογιζεις αποστασεις οπως στην πραγματικοτητα,so real.



Θα μου πεις ποιες τηλερασεις,αυτην την στιγμη στην Ceatec εταιριες ανακοινωνουν πολλαπλα μοντελα οπως το παρακατω 4K, glasses-free 3DTV απο την Toshiba.



Oσο αχρηστο ηταν για καποιους το HD,Full HD,3D προφανως αλλο τοσο θα ειναι και αυτη η νεα ταση oνοματι QFHD.





 


toshiba-55x3-2011-10-03-20.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα